Gyarmatosítás frankofón kottából

Történelmi látogatásra érkezett tegnap Nicolas Sarkozy Haitire. Francia államfő még soha nem járt a kétszáz éve függetlenné vált, de csúnyán magára hagyott egykori gyarmaton, s most felvázolta a lehetséges fejlesztési tervet a földrengés által lerombolt Haiti számára. Attól függetlenül, hogy ezt az ottaniak elfogadják-e vagy sem. Haitin ugyanis franciául beszélnek.

2010. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Politikai játékok. Franciaország négyévenként tart egy olyan sport és kulturális eseményt, amelyen a frankofón világ országainak sportolói és művészei küzdenek egymás ellen. A cél a kulturális közösség fenntartása, ráadásul kimondottan a britek által indított nemzetközösségi játékok mintájára készült. Az eseményen részt vehetnek azok az országok vagy országrészek, ahol franciául beszélnek, vagy szeretnének ehhez a közösséghez tartozni. Így hazánk is a megfigyelő országok közé tartozik, a tavalyi, nizzai játékokon pedig az éremtáblázat harmadik helyét a frankofónnak számító Románia érte el. (S. L. S.)


Bár az Egyesült Államok mindig is kicsit a maga érdekszférájának tekintette az ikerkontinens teljes egészét – a haiti segítségnyújtás pedig talán túlságosan is megszállásra hasonlított –, a franciák másképp gondolták. Ugyan rég leáldozott már a gyarmatbirodalomnak, a Brit Nemzetközösség is jelentősen átalakult és megcsappant a létszáma, de a kulturális-nyelvi kötődés eltörhetetlen kapcsot jelent Párizs és a volt gyarmatok között.
Valaha Franciaország Québectől Indokínáig úr volt, ma erre főként az emlékeztet, hogy az őslakosság is franciául beszél. A gazdasági és katonai kapcsolatok azonban nem szűntek meg a függetlenség elnyerésével. Különösen jellemző ez Afrikában, amelynek frankofón része máig igen erősen függ Párizstól. A hatvanas évektől kezdődő függetlenedési mozgalmak után felemelkedett új afrikai vezetők kijelölésében ugyanis nagyon keményen odahatott Franciaország Jacques Foccard elnöki tanácsadó útján. Foccard Charles de Gaulle-tól Jacques Chiracig segítette az elnököket, s amit ma látunk Afrika frankofón részén, az jórészt neki köszönhető. A szürke eminenciás nem válogatott eszközökben, ha kellett, háborút robbantott ki, vagy eltávolította a neki nem tetsző elnökjelölteket. Francois-Xavier Verschave közgazdász, a francia Afrika-politika kemény bírálója szerint a hazája által Afri-kára kényszerített gazdasági és politikai döntések során illegális pénzek özöne áramlik a fekete kontinens „baráti” diktátoraihoz, cserébe az anyaország cégei kirabolhatják az országokat, így támogatva a hazai gazdaságot és politikai elitet, azaz a két, hasonlóan erkölcstelen hatalmi csoportosulás egymást támogatva marad kormányon. Az öt éve elhunyt elemző szerint a franciák pénze összekapcsolódik az amerikai, brit, orosz bűnözői csoportokéval, Francia-Afrika pedig egyszerűen „maffiafrikává” válik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.