Ha kell, magunkra robbantom a házat

A kormányzat összes intézkedése hatástalannak bizonyult a téli lakásárverezések és kilakoltatások megakadályozására. A hét végén Budán lakoltattak ki egy idős embert, a napokban pedig árverezésre bocsátották egy kétgyermekes család tököli házát. A család elkeseredettsége napról napra nő. Már csak a nyilvánosságban bíznak, hiszen az állam cserbenhagyta őket.

2010. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem véd a jogszabály. Az új kormányrendelet átgondolatlan rontja a jogbiztonságot, megzavarhatja az igazságszolgáltatást, s nem védi meg a kilakoltatástól azokat az adósokat, akiknek már értékesítették a lakását. A jogszabály az eredeti szándékkal szemben nem a kilakoltatást tiltja, hanem az ingatlan értékesítését – jelentette ki a Hidasi Gábor ügyvéd a Világgazdaságnak. A jogász szerint az értékesítés tiltása ráadásul késlelteti a hitelek visszafizetését, ezáltal növeli az adósságok kamatterheit. Az értékesítés mindemellett csak akkor tilos, ha a lakásban az adós is bent lakik, a haszonélvezőket semmi sem védi a kilakoltatástól. Az ügyvéd szerint április előtt bárkit kilakoltathatnak, akinek még a rendelet hatálybalépése előtt értékesítették a lakását, és azokat sem védi a szabály, akiknek bírósági végrehajtás során értékesítik a lakását.


Tavaly májusban az otthonvédők sikerének szimbólumává vált annak a kétgyermekes családnak a története, amelyet sikerült megmenteni a kilakoltatástól. Azóta azonban kiderült, hogy a viszszakozás csak időhúzás volt a hitelező pénzintézet részéről, a sajtó elcsendesedése után ismét lecsaptak az adósokra.
– Két évvel ezelőtt vettünk fel lakásfelújításra 4,6 millió forint kölcsönt az Aegon Magyarország Hitel Zrt.-től. 2008 őszén azonban beütött a válság. Korábban egy ingatlanközvetítő cégnél dolgoztam, ám a piac leállt, én pedig elvesztettem az állásom. A férjem epilepsziás, csak hat órában dolgozhat, kilencvenezer forintot hoz haza. Van két kamaszgyerekünk, akiket etetni, ruházni és taníttatni kell, ráadásul fűteni is kellett valamiből. Képtelen voltam fizetni – idézi fel kálváriájuk kezdetét Pintér Zsuzsanna. A tököli család a 2008. októberi és novemberi befizetésekkel maradt el, a bank pedig decemberben már fel is mondta a hitelszerződésüket.
– Februárban kaptam tőlük egy levelet, amelyben közölték, hogy bár alig több mint 4,5 millió forintot vettem fel, tartozásom már 9,6 millió forintra rúg. Felszólítottak, hogy fizessem ki a pénzt, különben elárverezik a fejünk fölül a házat. Soha nem kaptam részletes és érthető választ arra, hogyan emelkedhetett több mint duplájára az adósságom, amikor legfeljebb harminc százalékot esett a forint árfolyama a svájci frankéhoz képest – mondja az asszony.
Ekkor fordult a család az otthonvédőkhöz és sajtóhoz, és úgy tűnt, a tömeges tiltakozás megmenti őket az utcára kerüléstől. Az otthonvédők a májusi árverés idejére tiltakozást hirdettek, és értesítették a sajtót, mire a bank hirtelen elállt az árveréstől.
Szándékos károkozás?
– Azt ígérték, hogy ha befizetem az elmaradt részleteket, visszaállítják a szerződést, ha pedig találok vevőt, akkor magam értékesíthetem az ingatlant, vagyis esélyünk lesz arra, hogy nekünk is maradjon némi pénzünk az újrakezdéshez. Addig bérlőként maradhatunk a lakásban. Boldogok voltunk, mert azt hittük, megmenekültünk. Hidegzuhanyként ért a hír, amikor megtudtam, a pénzintézet végig csak hitegetett. Miközben én kerestem a megoldást, ők bírósági végrehajtásra adták ki az otthonunkat – mondja Pintér Zsuzsa. A lakást február 2-a óta internetes árverésen hirdetik, a licitálás március 12-én zárul. A ház kikiáltási ára 7,4 millió forint, miközben a szakértői becslések szerint értéke 16-18 millió forint körül mozog.
A tököli család szerint a bank rosszindulatát jelzi, hogy bár vevőt is találtak volna az ingatlanra, a pénzintézet nem fogadta el az ajánlatot. A vevő 7,6 millió forintot fizetett volna az Aegonnak, ami hárommillióval több, mint a család által felvett hitel és kétszázezerrel magasabb összeg, mint az ingatlan kikiáltási ára.
– A végrehajtó azt mondta, az ilyen típusú lakásokra szinte egyáltalán nem szoktak licitálni az internetes árverésen, mert a pénzes vevők inkább 30-40 millió forintos ingatlanokat keresnek harmad-fél áron, vagyis valószínűleg nem adnak majd többet a lakásért a 7,4 millió forintos kikiáltási árnál. A vevőnk azonnal fizetett volna 7,6 milliót, nekünk is maradt volna némi pénzünk, a bank azonban nem volt hajlandó levenni a végrehajtást a lakásról. Egy fillért sem engednek a 9,6 millió forintos tartozásból. Persze korántsem biztos, hogy enynyiért el tudják adni a házat, bírósági végrehajtás esetén azonban a különbözetet behajthatják rajtam. Most tehát ott tartunk, hogy a négy és fél millió forintos tartozás miatt elveszíthetjük 18 millió forintot érő házunkat, és még mi fogunk tartozni több mint kétmillió forinttal a banknak – mondja elkeseredetten az asszony.
Látszatsegítség
Pintér Zsuzsanna szerint a szocialista kormány által az adósok védelmében hozott intézkedések egyike sem védte meg őket otthonuk elvesztésétől és a télvíz idején történő kilakoltatástól. – Először a bajbajutottaknak ajánlott áthidaló kölcsönnel próbálkoztunk. Ezt a kormány azoknak ajánlotta, akik a válság miatt nem képesek fizetni a részleteket. A bankban azonban kiderült, hogy az áthidaló kölcsön csak a tőketörlesztést csökkenti, a kamatot növeli, így azok esetében, akik az utóbbi években vették fel a kölcsönt, és még csak a kamatokat törlesztik, összességben tovább növelte volna a részletet. Az áthidaló kölcsön „segítségét” elfogadva a mi részletünk havi 45 ezer forintról 60 ezer forintra emelkedett volna – jelenti ki az asszony. Majd így folytatja: egy e havi kormányrendelet újból felcsillantotta előttünk a reményt, ám kiderült, hogy ismét csak látszatsegítségről van szó. A jogszabály elméletben megtiltja a lakások árverezését április 15-ig, ám kiderült, hogy ez nem vonatkozik ránk, csak a bírósági értékesítésen kívül eső ingatlanokra. Márciusban újabb korlátozás lép életbe, amelynek értelmében az ingatlanokat nem lehet kevesebbért eladni, mint a forgalmi érték 70 százaléka. Esetünkben ez a 7,4 millió forintos kikiáltási ár helyett mintegy 12 millió forintos vételárat jelentene, így értékesítés után nem tartoznánk semmivel a banknak, és még nekünk is maradna némi pénzünk. Kiderült azonban, hogy ez a korlátozás sem véd meg minket, mert ez is csak a bírósági végrehajtáson kívüli eladásokra érvényes.
A nyilvánosságban bíznak
– Kétéves kálváriánk alatt bebizonyosodott, hogy az állam nem véd meg egyetlen családot sem az utcára kerüléstől. Csak látszatintézkedések születtek, elég néhány hónapos késedelem, a bank azonnal kisemmiz, bárkit bármikor utcára tesz, és a pénzintézet által óriásira duzzasztott tartozás egész életünkre megnyomorít – mondja az aszszony. Hozzáteszi: „Nem viszem a gyerekeimet a híd alá, nem teszem ki őket a fagyhalálnak, és azt sem hagyom, hogy elszakítsák őket tőlem. Nem fogjuk elhagyni az otthonunkat. Ha erre akarnak kényszeríteni, akkor inkább magunkra robbantom a házat.”
Jelenleg két jogszabály tiltja a kilakoltatásokat és az árverezéseket. A bírósági végrehajtásról szóló törvény szerint december 1. és március 1. között nem lehet magánszemélyeket kilakoltatni. A jogszabály azonban csak azokat védi, akiknek otthonát bírósági végrehajtás során árverezik el. Amikor kiderült, hogy a bankok a bírósági út kikerülésével százával árvereztetik el a lakásokat, a kormány új rendeletet alkotott, amely február 2. óta hatályos és árpilis 15-ig tiltotta meg a lakások árverezését. Ez a szabály azonban nem tiltja a bírósági végrehajtó általi árverezést és az elárverezett lakásokból történő kilakoltatást sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.