Harcias Liberman

2010. 02. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ködös jövő Ankarával. Danni Ajalon külügyminiszter-helyettes a török nagykövetet megsértő sajtótrükkje rossz hatással volt a kétoldalú viszonyra, de az is bebizonyosodott, hogy Ankara felismerte, átlépett egy határt az Izraellel fennálló viszonyában, amely a kapcsolat megszakadásával fenyeget – véli egy jeruzsálemi külügyminisztériumi beszámoló. A szakanyag azzal vádolja Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnököt, hogy „közvetve antiszemitizmusra buzdít”. A kormány Törökország-ellenes platformjának fő szószólója Ajalon mellett Avigdor Liberman külügyminiszter, az Ankarával fennálló kapcsolatot Ehud Barak védelmi és Benjamin Ben Eliézer ipari miniszter védi. (S. L. S.)


Az oslói megállapodás aláírása óta eltelt tizenhét év, az egymást követő izraeli kormányok pacifista hozzáállása nem vezetett eredményre – jelentette ki lapunk kérdésére válaszolva, saját, a nyugati sajtó által ellentmondásosnak tartott külügyminiszteri tevékenységét megvédve Avigdor Liberman, utalva Ehud Olmert, Simon Peresz vagy Ariel Saron kormányára. A külügyminiszter korábban számos arabellenes kijelentést tett, így például a Hamász rakétamerényleteire a palesztin városok elleni bombatámadásokkal válaszolt volna, az izraeli lakosság 20 százalékát kitevő arabokat pedig „ötödik hadoszlopnak” nevezte. Liberman emellett diplomáciai vihart is okozott, amikor arra reagálva, hogy az egyiptomi államfő nem kíván Izraelbe utazni azt mondta: Menjen a pokolba. A Magyarországra látogató izraeli külügyminiszter rámutatott, hogy hazája tiszteli Egyiptomot, a kétoldalú kapcsolatok működnek, ő nemrég találkozott Omar Szulejmánnal, a szomszédos arab ország titkosszolgálatának vezetőjével.
Balázs Péter külügyminiszter kérdésünkre megvédte Magyarország nemrégiben hozott két döntését, a Goldstone-jelentés ENSZ előtti visszautasítását, valamint azt a nem szavazatot, amelyet Magyarország arra a svéd felvetésre adott, hogy Jeruzsálemet ismerjék el Izrael és a leendő palesztin állam fővárosának. A magyar diplomácia vezetője hangsúlyozta, hazánk álláspontjáról rendszeresen egyeztet szövetségeseivel, és jó meggyőződéssel támogatjuk az Obama-adminisztráció újabb kezdeményezéseit. Hozzátette, szerinte először a leendő határokat kell meghúzni a tárgyalások megkezdéséhez. Megerősítette korábbi álláspontját, hogy a svéd javaslatra azért mondott Magyarország nemet, mert álláspontunk szerint a leendő palesztin állam fővárosának borzasztó érzékeny kérdését nem Brüsszelben kell eldönteni, hanem a tárgyaló felekre kell bízni.
A külügyminiszter ismertette, hogy hazánkban mintegy 2000 izraeli cég működik összesen 3 milliárd dollárnyi befektetéssel, és elmondta, a közeljövőben Budapestre várják az izraeli gazdasági és kereskedelmi minisztert. Avigdor Liberman elmondta, a kétoldalú megbeszéléseken a bilaterális kapcsolatok mellett szó volt Iránról is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.