Havas Szófiáék építkeznek

Grandiózus építkezés kezdődött a   Havas Szófia MSZP-s politikus  által megörökölt budai luxusingatlanon. A területen kétszintes, legalább száz négyzetméteres családi ház épült, amelynek értéke óvatos becslés szerint is meghaladja az ötvenmillió forintot. Havas ellen akár eljárás is indulhat, mivel a haszonélvezetébe tartozó ingatlant nem tüntette fel tavalyi vagyonnyilatkozatában.

2010. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még 1981-ben örökölte meg Havas Szófia (MSZP) azt a 710 négyzetméteres, II. kerületi, akkor még üres ingatlant, amelyet 2008-ban odaajándékozott két lányának. Az adyligeti Birsalma utcában lévő teleknek azóta felerészben tulajdonosa a két lány, míg édesanyjuk holtig tartó haszonélvezeti jogot kapott – derül ki az ingatlan tulajdoni lapjából. A haszonélvezeti jog azt jelenti, hogy bár Havas Szófia nem rendelkezik az ingatlan tulajdonjogával, de azt birtokolhatja, használhatja, és az abból eredő hasznokat élvezheti.
A Havas család az utóbbi esztendőben egy kétszintes családi ház építésébe fogott. A munkálatok lassan befejeződnek, de tegnapi ottjártunkkor úgy tűnt, hogy a házba még senki sem költözött be. Legalábbis erre utaltak a bejáratnál álló sittes zsákok.
Havas Szófia sem a 2009-es, sem a 2008-as vagyonnyilatkozatában nem tüntette föl, hogy haszonélvezeti joga lenne az ingatlanra. Megkeresésünkre az MSZP-s országgyűlési és fővárosi önkormányzati képviselő erre azt a magyarázatot adta: már nem ő a tulajdonos, a haszonélvezeti jogról pedig nem kötelező számot adni.
Ezzel szemben Géczi József Alajos, az Országgyűlés mentelmi bizottságának szocialista elnöke rámutatott: a haszonélvezeti jog is vagyoni jog, így kötelező feltüntetni a vagyonnyilatkozatban. Ha ezt valaki elmulasztja, és a bizottság felszólítása ellenére sem pótolja, az ellen vagyonnyilatkozati eljárás kezdeményezhető – hangsúlyozta a bizottsági elnök. Hozzátette: az ilyen jellegű hibákat, mulasztásokat bármely magyar állampolgár bejelentheti a mentelmi bizottságnak.
Kíváncsiak voltunk, hogy Havas Szófia építkezik-e, vagy a két lánya, netán közösen viselik a költségeket. A szocialista politikus azonban nem válaszolt felvetésünkre, inkább visszakérdezett: „Miért érdekli ez önt?” Ezután a beruházás költségei iránt érdeklődtünk volna, de Havas Szófia letette a telefont.
Egy lapunk által megkérdezett ingatlanszakértő szerint Adyliget a II. kerület közepes árfekvésű területei közé tartozik. Bár nem versenghet például az ugyancsak II. kerületi Rózsadombbal vagy Pasaréttel, azért az itteni ingatlanárak is rendkívül magasak. A környéken ötvenmillió forint alatt nemigen található családi ház, és az interneten meghirdetett ingatlanokat böngészve akad 200 milliós épület is. A legóvatosabb becslések szerint a Havas család villája legalább ötvenmillió forintot érhet majd, ha teljesen elkészül.
Amennyiben Havas Szófia költözne be a villába, az nagyban megkönnyítené a munkába járását, hiszen képviselői és bizottsági teendői mellett ő a Szent János Kórház orvos igazgatója is, márpedig az egészségügyi intézmény viszonylag közel fekszik a házhoz. Legalábbis közelebb, mint Havas másik, 147 négyzetméteres, terézvárosi lakása, amelynek – vagyonnyilatkozata szerint – felerészben tulajdonosa.
A szocialista politikus még párttársai közül is kitűnik abban, hogy rengeteg pozíciót tölt be. Képviselői helyei, egészségügyi bizottsági tagságai és kórház-igazgatói titulusa mellett kórházak felügyelőtanácsában is szerepet vállalt, továbbá korábban ő volt az Országos Gyógyintézeti Központ megbízott főigazgatója. 2008-ban lapunk arról számolt be, hogy az Egészségügyi Minisztérium tanácsadóként is igénybe akarta venni Havas szolgálatait. A birtokunkba került, alá nem írt dokumentum alapján a politikusnak az egészségügy átalakítása és szerkezetváltása vonatkozásában kellett volna közreműködnie, illetve részt vennie „az intézményi működés hatékonyságát elősegítő szakmai prioritások meghatározásában”. A Székely Tamás vezette egészségügyi tárca elismerte: tervezték Havas Szófia felkérését, de azt végül nem hagyták jóvá, és a képviselő sem fogadta el. Havas viszont akkor azt nyilatkozta: nem tudott a szerződéstervezetről, és ha tudott volna róla, akkor aláírja.

Havas nyilas forradalmárai. Havas Szófia 2007-ben a HVG-nek azt nyilatkozta: „1956 esetében nem szoktam forradalomról beszélni, mert a börtönből kiszabadult nyilaskereszteseket nem tudnám semmilyen módon forradalmároknak nevezni. Ahogyan azokat a géppisztolyokkal köröző fiatalokat sem, akik ugyanúgy járták a házakat, mint 1944-ben zsidókra vadászva.” Szavaiért azóta sem kért bocsánatot, pedig erre az MSZP ’56-os munkacsoportja is felszólította őt. Később a katyni mészárlás emlékművének felállításáról szóló fővárosi határozat elfogadásakor tüntetőleg kivonult. Havas Szófia apja – aki Horn Gyula testvére volt – 1956-ban halt meg. Havas szerint felkelők ölték meg, ezzel szemben a legújabb kutatások szerint egy szovjet teherautó ütötte el. Havas Szófia politikai pályáját a Kommunista Ifjúsági Szövetségben kezdte, és az MSZMP-t is megjárta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.