Még 1981-ben örökölte meg Havas Szófia (MSZP) azt a 710 négyzetméteres, II. kerületi, akkor még üres ingatlant, amelyet 2008-ban odaajándékozott két lányának. Az adyligeti Birsalma utcában lévő teleknek azóta felerészben tulajdonosa a két lány, míg édesanyjuk holtig tartó haszonélvezeti jogot kapott – derül ki az ingatlan tulajdoni lapjából. A haszonélvezeti jog azt jelenti, hogy bár Havas Szófia nem rendelkezik az ingatlan tulajdonjogával, de azt birtokolhatja, használhatja, és az abból eredő hasznokat élvezheti.
A Havas család az utóbbi esztendőben egy kétszintes családi ház építésébe fogott. A munkálatok lassan befejeződnek, de tegnapi ottjártunkkor úgy tűnt, hogy a házba még senki sem költözött be. Legalábbis erre utaltak a bejáratnál álló sittes zsákok.
Havas Szófia sem a 2009-es, sem a 2008-as vagyonnyilatkozatában nem tüntette föl, hogy haszonélvezeti joga lenne az ingatlanra. Megkeresésünkre az MSZP-s országgyűlési és fővárosi önkormányzati képviselő erre azt a magyarázatot adta: már nem ő a tulajdonos, a haszonélvezeti jogról pedig nem kötelező számot adni.
Ezzel szemben Géczi József Alajos, az Országgyűlés mentelmi bizottságának szocialista elnöke rámutatott: a haszonélvezeti jog is vagyoni jog, így kötelező feltüntetni a vagyonnyilatkozatban. Ha ezt valaki elmulasztja, és a bizottság felszólítása ellenére sem pótolja, az ellen vagyonnyilatkozati eljárás kezdeményezhető – hangsúlyozta a bizottsági elnök. Hozzátette: az ilyen jellegű hibákat, mulasztásokat bármely magyar állampolgár bejelentheti a mentelmi bizottságnak.
Kíváncsiak voltunk, hogy Havas Szófia építkezik-e, vagy a két lánya, netán közösen viselik a költségeket. A szocialista politikus azonban nem válaszolt felvetésünkre, inkább visszakérdezett: „Miért érdekli ez önt?” Ezután a beruházás költségei iránt érdeklődtünk volna, de Havas Szófia letette a telefont.
Egy lapunk által megkérdezett ingatlanszakértő szerint Adyliget a II. kerület közepes árfekvésű területei közé tartozik. Bár nem versenghet például az ugyancsak II. kerületi Rózsadombbal vagy Pasaréttel, azért az itteni ingatlanárak is rendkívül magasak. A környéken ötvenmillió forint alatt nemigen található családi ház, és az interneten meghirdetett ingatlanokat böngészve akad 200 milliós épület is. A legóvatosabb becslések szerint a Havas család villája legalább ötvenmillió forintot érhet majd, ha teljesen elkészül.
Amennyiben Havas Szófia költözne be a villába, az nagyban megkönnyítené a munkába járását, hiszen képviselői és bizottsági teendői mellett ő a Szent János Kórház orvos igazgatója is, márpedig az egészségügyi intézmény viszonylag közel fekszik a házhoz. Legalábbis közelebb, mint Havas másik, 147 négyzetméteres, terézvárosi lakása, amelynek – vagyonnyilatkozata szerint – felerészben tulajdonosa.
A szocialista politikus még párttársai közül is kitűnik abban, hogy rengeteg pozíciót tölt be. Képviselői helyei, egészségügyi bizottsági tagságai és kórház-igazgatói titulusa mellett kórházak felügyelőtanácsában is szerepet vállalt, továbbá korábban ő volt az Országos Gyógyintézeti Központ megbízott főigazgatója. 2008-ban lapunk arról számolt be, hogy az Egészségügyi Minisztérium tanácsadóként is igénybe akarta venni Havas szolgálatait. A birtokunkba került, alá nem írt dokumentum alapján a politikusnak az egészségügy átalakítása és szerkezetváltása vonatkozásában kellett volna közreműködnie, illetve részt vennie „az intézményi működés hatékonyságát elősegítő szakmai prioritások meghatározásában”. A Székely Tamás vezette egészségügyi tárca elismerte: tervezték Havas Szófia felkérését, de azt végül nem hagyták jóvá, és a képviselő sem fogadta el. Havas viszont akkor azt nyilatkozta: nem tudott a szerződéstervezetről, és ha tudott volna róla, akkor aláírja.
Havas nyilas forradalmárai. Havas Szófia 2007-ben a HVG-nek azt nyilatkozta: „1956 esetében nem szoktam forradalomról beszélni, mert a börtönből kiszabadult nyilaskereszteseket nem tudnám semmilyen módon forradalmároknak nevezni. Ahogyan azokat a géppisztolyokkal köröző fiatalokat sem, akik ugyanúgy járták a házakat, mint 1944-ben zsidókra vadászva.” Szavaiért azóta sem kért bocsánatot, pedig erre az MSZP ’56-os munkacsoportja is felszólította őt. Később a katyni mészárlás emlékművének felállításáról szóló fővárosi határozat elfogadásakor tüntetőleg kivonult. Havas Szófia apja – aki Horn Gyula testvére volt – 1956-ban halt meg. Havas szerint felkelők ölték meg, ezzel szemben a legújabb kutatások szerint egy szovjet teherautó ütötte el. Havas Szófia politikai pályáját a Kommunista Ifjúsági Szövetségben kezdte, és az MSZMP-t is megjárta.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat