Hiller hárít és menekül

Elutasította a bíró Hiller István oktatási miniszter ellenkérelmét, amelyben az ellene folyó eljárás megszüntetését kérte a roma jogvédők által indított perben. A Hillert képviselő ügyvéd azt bizonygatta: a miniszter nem felelős azért, mert az iskolák egy részében hátrányosan megkülönböztetik a cigány gyerekeket. A bíró nem így gondolta.

2010. 02. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem jelent meg tegnap a bíróságon Hiller István annak a pernek az első tárgyalásán, amelyet az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyermekekért Alapítvány (CFCF) indított a tárcavezető, valamint az Oktatási és Kulturális Minisztérium ellen, mert a szervezet szerint az oktatási miniszter az elmúlt négy évben szinte semmit nem tett a cigány gyerekek jogellenes iskolai elkülönítése ellen, pedig ehhez minden jogi eszköze megvolt. A jogvédők azt várják a bíróságtól, hogy ítéletével kényszerítse rá a minisztert a szegregáció elleni fellépésre, mulasztásáért pedig 50 millió forintos közérdekű bírság megfizetésére kötelezze a tárcát.
Hiller védőjén keresztül a tárgyalás elején ellenkérelemmel élt, amelyben az ellene folyó eljárás megszüntetését kérte. Arra hivatkozott, hogy ő nem vonható felelősségre az iskolai szegregációért, az kizárólag az érintett iskolák bűne. A bíró elutasította Hiller István kérelmét. Az ügyvéd ezek után azt kérte a bírótól, hogy ne csak a tárcavezetőt vonják felelősségre, hanem valamennyi szegregáló iskolát is.
Lapunknak a tárgyalás után Mohácsi Erzsébet, a CFCF elnöke leszögezte: mivel az iskolai szegregáció olyan kiterjedt, hogy az öszszes intézmény elleni együttes peres eljárás lebonyolíthatatlan lenne, keresetükből kivették azokat az egyiskolás településeket, amelyek nem szánt szándékkal különítik el a cigány gyerekeket, hanem úgy válnak cigánytöbbségűvé az osztályok, hogy a település többi családja elviszi gyermekét más település iskolájába. Az oktatási miniszter mellett annak a 19 intézménynek a fenntartóját vonhatják be a perbe, ahol az önkormányzat több iskolát tart fenn, a cigány gyerekek mégis egy iskolában koncentrálódnak. Az érintett iskolákban a tanulók több mint ötven százaléka roma.
A következő tárgyaláson dől el, hogy az iskolák ellen eljárás indul-e, az azonban biztosnak látszik, hogy Hiller megússza a felelősségre vonást. A június végi tárgyaláson ugyanis már az új oktatási miniszternek kell felelnie elődje bűneiért. – Az lenne a legjobb, ha az új tárcavezető a következő tárgyaláson elismerné Hiller bűneit, és így lezárható lenne az ügy – vélte Mohácsi Erzsébet.
– Tény, hogy Hiller István mulasztott az iskolai szegregációval szembeni harcban, valódi tettek helyett csak látszatintézkedéseket hozott, amelyek nem javítottak a helyzeten. Az ő bűneiért azonban nem felelhet az új miniszter – mondta lapunknak Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. Sió leszögezte: ha pártja kormányra kerül, mindent megtesz a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatásáért. Támogatja a korai óvodáztatást, a hátrányokkal küzdő gyermekek számára egész napos iskolát javasol, és tehetséggondozó programokkal segíti majd felemelkedésüket. A politikus abban bízik, hogy – látva az új oktatási miniszter programját – a jogvédők nem látják majd értelmét a pereskedésnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.