Nem jelent meg tegnap a bíróságon Hiller István annak a pernek az első tárgyalásán, amelyet az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyermekekért Alapítvány (CFCF) indított a tárcavezető, valamint az Oktatási és Kulturális Minisztérium ellen, mert a szervezet szerint az oktatási miniszter az elmúlt négy évben szinte semmit nem tett a cigány gyerekek jogellenes iskolai elkülönítése ellen, pedig ehhez minden jogi eszköze megvolt. A jogvédők azt várják a bíróságtól, hogy ítéletével kényszerítse rá a minisztert a szegregáció elleni fellépésre, mulasztásáért pedig 50 millió forintos közérdekű bírság megfizetésére kötelezze a tárcát.
Hiller védőjén keresztül a tárgyalás elején ellenkérelemmel élt, amelyben az ellene folyó eljárás megszüntetését kérte. Arra hivatkozott, hogy ő nem vonható felelősségre az iskolai szegregációért, az kizárólag az érintett iskolák bűne. A bíró elutasította Hiller István kérelmét. Az ügyvéd ezek után azt kérte a bírótól, hogy ne csak a tárcavezetőt vonják felelősségre, hanem valamennyi szegregáló iskolát is.
Lapunknak a tárgyalás után Mohácsi Erzsébet, a CFCF elnöke leszögezte: mivel az iskolai szegregáció olyan kiterjedt, hogy az öszszes intézmény elleni együttes peres eljárás lebonyolíthatatlan lenne, keresetükből kivették azokat az egyiskolás településeket, amelyek nem szánt szándékkal különítik el a cigány gyerekeket, hanem úgy válnak cigánytöbbségűvé az osztályok, hogy a település többi családja elviszi gyermekét más település iskolájába. Az oktatási miniszter mellett annak a 19 intézménynek a fenntartóját vonhatják be a perbe, ahol az önkormányzat több iskolát tart fenn, a cigány gyerekek mégis egy iskolában koncentrálódnak. Az érintett iskolákban a tanulók több mint ötven százaléka roma.
A következő tárgyaláson dől el, hogy az iskolák ellen eljárás indul-e, az azonban biztosnak látszik, hogy Hiller megússza a felelősségre vonást. A június végi tárgyaláson ugyanis már az új oktatási miniszternek kell felelnie elődje bűneiért. – Az lenne a legjobb, ha az új tárcavezető a következő tárgyaláson elismerné Hiller bűneit, és így lezárható lenne az ügy – vélte Mohácsi Erzsébet.
– Tény, hogy Hiller István mulasztott az iskolai szegregációval szembeni harcban, valódi tettek helyett csak látszatintézkedéseket hozott, amelyek nem javítottak a helyzeten. Az ő bűneiért azonban nem felelhet az új miniszter – mondta lapunknak Sió László, a Fidesz oktatáspolitikai műhelyének vezetője. Sió leszögezte: ha pártja kormányra kerül, mindent megtesz a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatásáért. Támogatja a korai óvodáztatást, a hátrányokkal küzdő gyermekek számára egész napos iskolát javasol, és tehetséggondozó programokkal segíti majd felemelkedésüket. A politikus abban bízik, hogy – látva az új oktatási miniszter programját – a jogvédők nem látják majd értelmét a pereskedésnek.
Lezárt utca, nagy tömeg Dubicsányban: kivágják az ország karácsonyfáját - videó