Igazáért küzd a kerepesi iskola

Napokon belül ítéletet hirdetnek abban a perben, amelyet a kerepesi általános iskola indított a Hiller-tárca ellen. Szerintük jogalap nélkül, koncepciós eljárásban ítélték el és bírságolták meg az intézményt a cigány gyerekek hátrányos megkülönböztetése miatt. Az iskola becsületsértésért beperelte Mohácsi Erzsébet roma jogvédőt is.

2010. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csak az ítélethirdetés van hátra abban a perben, amit a kerepesi Széchenyi István Általános Iskola indított a Hiller István vezette oktatási tárca ellen. Az intézmény szerint a minisztérium jogellenesen büntette meg az iskolát cigány tanulók hátrányos megkülönböztetéséért. A Hiller-tárca háttérintézményeként működő Oktatási Hivatal 2008 januárjában szabott ki egymilliós bírságot, amit megfellebbeztek a miniszternél, aki kérelmüket elutasította. A kerepesiek a bíróságtól kérték a tárca és a pénzbüntetéssel sújtó határozatok megsemmisítését.
– A Hiller vezette tárca koncepciós eljárást folytatott az iskola ellen, amely a roma gyerekek kis létszámú csoportokban történő oktatásával épp pozitív diszkriminációt alkalmazott – érvelt lapunknak Gaudi Nagy Tamás, az iskola ügyvédje. Gaudi a bírósági eljárás során rávilágított, az elkülönített roma gyerekeket nem etnikai hovatartozásuk miatt, hanem szakmai indokok alapján emelték ki nagy létszámú osztályokból. A túlkoros, több esetben súlyos magatartási zavarral küzdő fiatalok képtelenek voltak a harmincfős osztályban haladni a többiekkel. A sikertelenségtől frusztráltak lettek, amit randalírozással vezettek le. Emiatt az órák egyharmada fegyelmezéssel telt, így a többi diák sem tudott tanulni. A roma fiatalok ráadásul rengeteget hiányoztak, amely hátráltatta saját és az iskolát rendesen látogató gyermekek haladását.
A kerepesi iskolabotrányt a Mohácsi Erzsébet vezette Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány robbantotta ki, amikor „az iskolában folyó áldatlan állapotokról” számolt be a Népszabadságnak. A 2008 januárjában megjelent cikk azt állította, hogy az iskolában néhány ötödik osztályos roma gyerek szeptember óta csak hetente kétszer járhat iskolába. Az Oktatási Hivatal vizsgálatot rendelt el, és előbb kétszázezer, majd nyolcszázezer forint bírsággal sújtotta az iskolát. Borovszky Tímea, az oktatási tárca roma gyerekek integrációjáért felelős, azóta állásából felfüggesztett, hivatali visszaéléssel és vesztegetéssel gyanúsított esélyegyenlőségi főigazgatójának akkori nyilatkozata szerint a büntetéseket azért szabták ki, mert az iskola jogsértő módon korlátozta hat hatodik osztályos gyerek iskolalátogatását, a negyedik évfolyamon pedig külön osztályba kényszerítették a hátrányos helyzetű gyerekeket. Az is megtörtént, hogy többször osztályt ismételt gyerekekkel – felzárkóztató foglalkoztatás helyett – egyetlen tanév alatt végeztették el a hatodik, a hetedik és a nyolcadik osztályt. Az iskolaigazgató ellen szabálysértési eljárást indítottak. A vele szemben felhozott vád gyorsan hamuvá lett, a pedagógust ugyanis a bíróság jogerősen felmentette, mivel semmilyen adat nem vetődött fel etnikai alapú elkülönítésre az intézményben.
A meghurcolt kerepesi iskola perben áll Mohácsi Erzsébettel is, akit rágalmazással vádolnak, és ötmilliós kártérítést követelnek tőle. Mohácsit azért perelték be, mert az iskola megbírságolása után, a 2008-as tanévkezdéskor is azt állította a Népszabadságnak, hogy a büntetések nem hoztak eredményt, a kerepesi iskolában újabb törvényellenes, etnikai alapú elkülönítés történt. Mohácsi egyelőre nem terjesztett elő bizonyítékokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.