origo.hu
Halálos tűz volt Csömenden
Elszalasztott lehetőség. Bár az Európai Unió százmillió eurós nagyságrendű azonnali segítséget nyújtott Haitinak, a sajtóban szünet nélkül bírálják Catherine Ashton kül- és biztonságpolitikai főképviselőt, amiért az unió láthatatlan a világot megmozgató tragédia kapcsán. A kritikusok – az egykori gyarmattartó Franciaországgal az élen – úgy vélik, Ashton hatalmas lehetőséget szalasztott el az új poszttal a várakozások szerint hatékonyabban, egységesebben működő EU megjelenítésére a nemzetközi porondon, miközben a híradások a karibi szigetet gyakorlatilag megszálló és a kormányfeladatokat ellátó amerikai katonákat mutatják. Ashton elismerte, érdemes levonni a tanulságokat, miután alkalmasint bírálatok is érték az Európai Unió reagálását a földrengésre, ám egyrészt azzal védekezett, hogy az őt kiszolgálni hivatott diplomáciai testület még nem állt fel, másrészt szerinte Haitinak nem erődemonstrációra, önmutogató vizitekre van szüksége, hanem humanitárius segítségre. A bírálók érveit erősíti továbbá az, hogy – a sajtóban legalábbis – észrevétlen maradt a külügyi főmegbízott washingtoni bemutatkozása is. (S. G.)
Két országot feltétlenül érdemes megjegyezni, mint a politikai célzatú segítségnyújtás királyait. Izraelről és Tajvanról van szó. A közel-keleti államnak különleges érdeke fűződik ahhoz, hogy jókat halljanak róla, s ezáltal javuljon az ország imázsa, a másik, Kínához tartozó, de attól teljesen különváltan működő sziget pedig arra törekszik, hogy önálló entitásként lépjen fel, független hatalmi törekvéseihez pedig főként az egészségügyet választotta.
Izrael imázsát javítandó minden eszközt megragad a nemzetközi sajtóban, a haiti áldozatok megsegítése így hatalmas lehetőséget jelentett. A katasztrófa sújtotta országba 220 fős orvosi segélycsoport indult el, és a sajtó világgá röpíthette azt a boldog eseményt, hogy egy asszony az izraeliek segítségével adott életet gyermekének, a lelkes fiatal nő pedig fiának az Israel nevet adta, hálából a segítségért. Joel Doncsin, az orvosi delegáció egyik aneszteziológusa felháborodottan mesélte el a történetet, egy tévés csoport arra kérte a doktorokat, hogy az oxigénpalackokat vigyék el a tábori kórház egyik sarkából, mert ott állítanák fel a tévékamerákat. – Minden ilyen esetben a legfontosabb az, hogy egy kis csoport találja meg, mire van szüksége a helybélieknek. Mi elméletileg víztisztító rendszereket és kémiai vécéket hoztunk volna. Végül azonban úgy döntöttek, hogy ez nem került volna be a híradókba – mondta az orvos a The Media Line szaklapnak. – Mutassák be az esti hírekben az izraeli csapat vezetőjét ötszáz vécécsésze mellett? Na nem. Inkább egy tábori kórházat orvosokkal és ápolókkal, a sátor csúcsán egy izraeli zászlóval – írta ugyanő a Ynet izraeli internetes honlapon a helyzetről. Izrael tagadta, hogy imázsjavító kampányról volna szó, ám azt elismerte Juli Édelstejn diaszpóraügyi és közpublikációs miniszter, a másokon segítő izraeli katonák és orvosok képének pozitív hatását szívesen veszik. Az izraeliek 19 embert húztak ki a romok alól, s naponta több száz ember sérülését látták el, így akár több száz ember életét is megmenthették. Kérdés ugyanakkor, hogy a kis Israel megéri-e a felnőttkort.
Tajvan ilyen szempontból nem különbözik sokban Izraeltől. Mivel kevés országgal tart fenn diplomáciai kapcsolatot (Kína ellenkezése miatt tartanak a viszonytól az országok), Haiti, régi szövetségese bajba kerülésekor azonnal indultak a segítők. Tajvan ráadásul nem tagja a nemzetközi szervezeteknek, így saját szakállára dolgozik a mentések során, az Egészségügyi Világszervezet hálózatát nem használhatja. Tajpej hirtelenjében ötmillió dolláros gyorssegélyt gyűjtött öszsze, s az elsők között érkezett egy 70 tonnányi segéllyel megrakott szállítógép Haiti megsegítésére. Kínának ez persze fáj, hiszen Port-au-Prince és Peking között nincs hivatalos kapcsolat, épp Tajpej folyamatos segítsége miatt, ám a jelek szerint Kína most nem kíván diplomáciai kalandba bonyolódni. A tajpeji egyetem professzora, Kan Ji-hua (Kan Yi Hua) azonban figyelmeztet, ez változhat, ha kicsit stabilizálódik a helyzet Haitin.
A segítő szándék kihasználása persze nem csupán rájuk jellemző, hiszen például az olasz katasztrófavédelem vezetője állította, hogy az amerikaiak összekeverték a súlyos csapás idején szükséges hirtelen beavatkozást a katonai invázióval, a segélyezés pedig „hiúsági versennyé alakult a tévékamerák kereszttüzében”.
Halálos tűz volt Csömenden
Magyar Péter a mesterséges intelligenciától eljutott odáig, hogy bort ivott + videó
Most érkezett: összeomlott a MÁV, brutális késésekre kell számítani
Most érkezett: megfosztották Fekete-Győr Andrást képviselői mandátumától
Hétfőn figyeld az időjárást! Katalin napja elárulja, fehér lesz-e az idei karácsony
Háború Ukrajnában - Ledobták az elefánt nevű bombát az oroszok + videó
Mi a vélerménye Magyar Péterről? Szavazzon!
Hamilton óriási károkat okozhat a Mercedesnek
Szoboszlai Dominik a legjobb? Az angolok sem tudják, mit gondoljanak + videó
Kuncze Gábor szégyenteljes kirohanása borzolja a kedélyeket
Rémület a hegyekben: Vadászra támadott egy medve
Eldőlt a kecskeméti Halasi úti felüljáró sorsa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.