Kevesen mennek külföldre

Alig ötödannyi magyar diák tanul külföldön, mint amennyit az unió elvárna. Elsősorban nem a diákok szemléletével, hanem anyagi lehetőségeivel van baj: a fiataloknak egyszerűen nincs pénzük a külföldi tanulmányok finanszírozására. A tanulói létszámhiánnyal küzdő egyetemek eközben több külföldi hallgatót várnának. Ennek egyik legnagyobb akadálya az oktatók hiányos nyelvtudása.

2010. 02. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig ötödannyi magyar fiatal folytat felsőfokú tanulmányokat külföldön, mint amennyit hazánknak az Európai Unió elvárásai szerint 2020-ra teljesíteni kellene. A szakemberek szerint csak lassú növekedés várható, így határidőre az elvárt létszám alig több mint egyharmadát tudjuk majd teljesíteni. Eközben az egyre rosszabb demográfiai mutatók miatt a súlyos hallgatóhiánnyal küzdő magyar egyetemek több külföldi diákot szeretnének hazánkba csábítani, ehhez azonban több pénz és idegen nyelvet beszélő oktatók kellenének.
– A finnek már most teljesítették a 2020-ra kiírt uniós célt, ugyanis hallgatóik több mint húsz százaléka folytat felsőfokú tanulmányokat külföldön – jelentette ki a héten Manherz Károly, az oktatási tárca szakállamtitkára a Budapesti Corvinus Egyetemen tartott oktatási konferencián. Hozzátette: hazánkban csupán négy százalék ez az arány, amelyet a következő évtizedben legfeljebb megduplázni tudunk, a nyolc százalék azonban még mindig nagyon messze lesz az uniós elvárásoktól. Manherz szerint itthon még az is nehezen működik, hogy a diákok csupán egy-egy tantárgy teljesítése érdekében áthallgassanak más intézmények kurzusaira. Kurucz Katalin, a Tempus Közalapítvány felsőoktatási programvezetője ugyanakkor biztatónak tartja, hogy míg Nyugat-Európában az utóbbi években folyamatosan csökken a külföldi diákok száma, addig évente nyolc százalékkal emelkedik azon magyarok száma, akik külföldön szereznek felsőfokú ismereteket. Véleménye szerint nem a diákok szemléletével van baj: a fiatalok mobilitási hajlandóságát nagymértékben javítaná tanulmányaik finanszírozásának segítése. Példaként említette Csehországot, ahol – hazánkkal ellentétben – az állam az Erasmus programból megítélt uniós tanulmányi támogatást ugyanakkora összeggel egészíti ki saját forrásból.
Valamivel jobban teljesít hazánk az itt tanuló külföldieket tekintve. Európában az Egyesült Királyság áll az élen: a szigetország hallgatóinak 11,2 százaléka külföldi. Magyarországon ugyanez a felsőoktatásban tanuló diákság 3,3 százalékáról mondható el, amivel megelőzzük a rangsorban többek között Spanyolországot és Olaszországot is. A legtöbb külföldi hallgató itthon a négy orvosi egyetemen tanul, ám ez kevés ahhoz, hogy hosszú távon valamennyi hazai iskola fennmaradhasson. Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia elnöke szerint a cél eléréséhez – vagyis ahhoz, hogy több külföldi hallgató jöjjön Magyarországra – pénzt és munkát is kell áldozni. Kifejtette: szükség van a tanárok nyelvi képességeinek javítására is, Szegeden például alig van olyan oktató, aki képes lenne angolul órát tartani. Forrást igényel a külföldi diákok Magyarországra csábítása is.
Tavaly novemberben lapunk mutatta be elsőként a Gyorsítósáv tanulmányt, amely szerint csak a külföldi hallgatók számának drasztikus növelése mentheti meg a hazai felsőoktatást. A többek között Bod Péter Ákos és Árva László közgazdászprofesszorok által jegyzett tanulmány oktatási fejezete rámutat: az egyre romló demográfiai helyzet miatt a felsőoktatási férőhelyek mind nagyobb része kihasználatlan. Jelenleg 15 ezer külföldi hallgató tanul hazánkban, akinek száma a professzorok szerint három-öt éven belül 100-130 százalékkal növelhető. Tíz új külföldi hallgatóval két közvetlen munkahely jön létre, vagyis a húszezer fiatal idecsábítása négyezer új oktatói státust jelent. Felmérések szerint egy külföldi hallgató átlagosan havonta 140-200 ezer forintot költ el, ami további munkahelyeket teremt. Ha azonban nem jönnek a külföldi diákok, a vidéki városokban ezrek veszíthetik el munkahelyeiket, ami gazdasági katasztrófát jelenthet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.