Nincs felelőse az érettségibotránynak

Bár elismerik, hogy az informatikai rendszer biztonsági funkciói rendkívül hiányosak voltak, mégsem büntet meg egyetlen embert sem a Hiller István vezette Oktatási és Kulturális Minisztérium amiatt, hogy tíz nappal ezelőtt mintegy kétezer diák érettségiadatai, illetve középfokú felvételi eredményei tűntek el a központi nyilvántartásból.

2010. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lezárult a február 4-i érettségi- és felvételi adatbotrány vizsgálata. Bár az oktatási tárca elismeri, nem volt a tökéletes az Educatio Kht. által vezérelt központi adatnyilvántartó rendszer informatikai kidolgozottsága, mégsem vonnak senkit felelősségre. Állítólag azért nem, mert nem egyetlen ember a hibás, több érintett esetén pedig kérdéses a felelősség mértéke. – Egyértelműen hardverhiba történt, emiatt bénult le a teljes adatrögzítő rendszer. Az ilyen hibák előre kiszámíthatatlanok, bár kétségtelen, hogy az országos használatra alkalmazott hardvernek voltak hiányosságai. A rendszer legfőbb informatikai hibája az volt, hogy az iskolák csak nagyon ritka időközönként tudták menteni az adatokat. Így fordulhatott elő, hogy a fenntartók észre sem vették: a rendszer nem menti el az általuk rögzített adatokat – ismertette az Educatio Kht. belső vizsgálatának eredményeit Bakonyi László, az oktatási tárca háttérintézményeként működő Oktatási Hivatal elnöke. Hozzátette: bebizonyosodott az is, hogy az oldalt nem érte külső támadás, a rendszer belső probléma miatt hibásodott meg. A vizsgálat eredményeinek ismeretében az informatikai rendszert a szakemberek úgy alakították át, hogy az naponta több alkalommal is mentse a diákok adatait, így még egyszer ne fordulhasson elő hasonló probléma. Bakonyi becslése szerint kétezer diák adatai vesztek el február 4-én, felerészben tavaszi érettségi jelentkezések, felerészben pedig középfokú felvételi eredmények. Leszögezte: bár pontosan nem tudják, milyen adatok tűntek el a rendszerből, az iskolákat arra kérték, hogy ismételjék meg a teljes, a hiba napján történt adatrögzítést.
Arra a kérdésünkre, hogy felelősségre vonnak-e valakit az ügyben, Bakonyi úgy felelt: a legfontosabb kérdés a hiba okainak feltárása és a rendszer korrigálása annak érdekében, hogy még egyszer ne fordulhasson elő hasonló eset, ez pedig megtörtént. Megjegyezte: nem lehet egyetlen konkrét felelőst megnevezni, több ember esetleges hibája esetén pedig szinte lehetetlen megállapítani, hogy kit milyen mértékben terhel a felelősség.
Emlékezetes: február 4-én törlődött az országos adminisztrációs rendszerből az érettségi vizsgákra jelentkező diákok adatainak, valamint a középiskolai felvételik eredményeinek egy része. A rendszerhiba miatt rengeteg végzős diáknak és iskolának újra végig kellett mennie a jelentkezési procedúrán, ami az adatvesztés nagyságától függően többnapos pluszmunkát jelenthet. Egy magát megnevezni nem akaró iskolai titkár az egyik oktatási internetes portálnak azt mondta, hogy a hiba miatt gyakorlatilag az összes érettségi jelentkezést egyesével újra végig kell nézniük, sőt a gyerekeknek új jelentkezési lapot kell kikölteniük, mert a hiba miatt a régi érvénytelenné vált. Emiatt több iskolaigazgató attól tart, hogy adatok tömeges újrarögzítése miatt még a tegnap lejárt jelentkezési határidőből is kifuthatnak. A középiskolák által használt érettségi jelentkezési szoftver nyitóablakában a meghibásodás után, február 5-én jelent meg az Oktatási Hivatal tájékoztató üzenete, amely szerint rendszerhiba miatt elveszett az addig rögzített adatok egy része.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.