A március 1-jétől hatályos kinevezési moratórium előtt gőzerővel betonozza be a pártkádereket Hiller István szocialista oktatási miniszter – tudta meg lapunk. A tárcavezető a napokban hosszabbította meg öt évvel az OKM egyik legfontosabb pénzelosztó helyének tartott Educatio Kft. igazgatójának kinevezését. Hiller azt a Visnyei Csabát betonozta be a több milliárd forintos közoktatási infrastruktúra-fejlesztési pályázatokat lebonyolító cég élére, aki korábbi sajtóhírek szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal operatív tisztje volt 1993-ig, és felvetődött a neve egy választási csalás kapcsán is. A Magyar Hírlap korábbi híre szerint erről ő maga tájékoztatta életrajzában Újbuda önkormányzatának képviselő-testületét, amikor Molnár Gyula szocialista polgármester 2003 márciusában felkérte a kerület közbiztonságért felelős Újbuda 11 Kht. vezetői posztjára. Visnyei ezt a céget vezette a 2006-os szocialista választási győzelemig. A baloldali siker után az OKM tulajdonában lévő Multinova kft. ügyvezetője lett, ám a cég nem oktatási ügyekkel, hanem főként beruházásokkal és vagyonkezeléssel foglalkozott. Visnyei ezután került az azóta kft.-vé alakult Educatio Kht.-hez, ám először itt sem oktatási szakemberként, hanem az ingatlanhasznosítási igazgatóság vezetőjeként alkalmazták. Hiller tavaly márciusban nevezte ki Visnyeit, amit a napokban hosszabbított meg öt évvel.
Visnyei neve a 2006-os választási kampány legnagyobb kopogtatócédula-hamisítási ügyében is felvetődött, az Index cikke szerint ő vezette az MSZP lenti kampányát, ahol a helyi szocialistákra terelődött a csalás gyanúja. A megtalált hamis ajánlószelvényeken szereplő emberek közül ugyanis sokan nyíltan vállalták, hogy ők az MSZP-nek adták eredeti kopogtatócédulájukat. Tóth Péter, az MSZP helyi kampányfőnöke akkor úgy nyilatkozott: sajnos minden jel arra utal, hogy házon belül kell keresni az elkövetőket.
Érdeklődésünkre az oktatási tárca nem tagadta Visnyei ötéves kinevezését. Arra a kérdésünkre, miért köt a miniszter ciklusának utolsó hónapjaiban többéves megbízásokat, a minisztérium úgy válaszolt: az idevágó kormányzati moratórium március 1-jétől hatályos, tehát nincsenek még tiltva a szükséges intézkedések.
Kíváncsiak voltunk arra, másokat is bebetonoz-e a márciusi moratórium előtt Hiller. A válasz szerint 20 minisztériumi főosztályvezető és csaknem 50 intézményvezető szerződése nyúlik túl a jelenlegi kormányzati cikluson. Az elképesztő számot azzal indokolták, hogy a munkajogi szabályozás szerint a határozott idejű szerződések és megbízások általában 5-6 évre szólnak, tehát a kormányzati cikluson akkor is túlnyúlnak, ha mindjárt a ciklus elején kineveznek valakit. Tudni szerettük volna azt is, menynyivel gazdagodnak Hiller bebetonozott emberei, ha az új miniszter nem bízik az előző gárda szakembereiben, és a Hiller által kötött megbízási szerződéseket felmondja. A minisztériumi válasz szerint határozott idejű munkaszerződés felmondása esetén egyévnyi bér fizethető ki. Ha a megbízásból kevesebb mint egy esztendő van hátra, akkor a szerződés lejártáig még hátralévő összes hónapra járó bért ki kell fizetni az érintetteknek.
A Hiller-tárca honlapjának tanúsága szerint húsz főosztályvezető dolgozik a tárcánál, vagyis az összes vezetőt megörökli majd az új miniszter. A tárca korábbi tájékoztatása szerint a főosztály-vezetői illetmény bruttó 556 ezer forint, vagyis ha az új oktatási miniszter megbízatásuk lejárta előtt legalább egy évvel el akarja bocsátani Hiller embereit, akkor egyetlen vezetőnek 6,67 millió forint fájdalomdíjat kell fizetnie. Ennek alapján csak a 20 főosztályvezető végkielégítése több mint 133 milliót emészt fel. Az ötven intézményvezető idő előtti elbocsátása csaknem egymilliárddal rövidítené meg az adófizetőket.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját