Féléves csúszással és az ígért 30 ezer helyett csupán 15 ezer diák részvételével február elsejétől végre megkezdődik a hiányszakmát tanuló szakiskolások ösztöndíjazása. A programot már 2008 őszén beharangozta Simon Gábor, a szociális és munkaügyi tárca államtitkára, akkor azonban még a 2009-es tanévkezdésre ígérte a program indulását.
Februártól azok a diákok részesülnek tanulmányi ösztöndíjban, akik az adott régióban a gazdaság által igényelt, úgynevezett hiányszakmát tanulnak, és félévi tanulmányi átlaguk meghaladja a 2,5-et. Ezzel mintegy 15 ezer tanuló számára válik elérhetővé a juttatás. Az ösztöndíj mértéke az első félévben egységesen havi tízezer forint lesz, amely a nyári hónapokra is jár. A 2010/2011. tanévtől az ösztöndíjat már differenciáltan, a tanulmányi eredmény függvényében állapítják meg félévente: 2,51-3-as átlag között 10 ezer forint, 3,1-3,5-es átlagnál 15 ezer, 3,6-4-es átlag között 20 ezer, 4,1-4,5-es átlag között 25 ezer, 4,6-5-ös átlag közötti tanulmányi eredmény esetén 30 ezer forint jár majd a gyerekeknek. Az ösztöndíjrendszer bevezetéséhez 2010-ben 2,1 milliárd forint áll rendelkezésre.
A minisztérium becslése szerint a programnak köszönhetően a hiányszakmákban rövid időn belül mintegy tíz százalékkal nőhet a tanulók száma.
A gazdaság által igényelt szakképesítések területi megoszlásában jelentős eltérések tapasztalhatók, ezért minden tanév elején külön-külön határozzák meg a területileg illetékes regionális fejlesztési és képzési bizottságok, hogy a régióban melyek a hiányszakmák.
A leggyakoribb hiányszakmák (nem feltétlenül minden régióban támogatott): kőműves, gépi forgácsoló, hegesztő, ács-állványozó, villanyszerelő, szerkezetlakatos, épületgépészeti csőhálózat-szerelő, burkoló, szerszámkészítő, szakács, szociális gondozó, bútorasztalos, festő-mázoló-tapétázó, húsipari- termék-gyártó, géplakatos, szabó, ápolási asszisztens, elektronikai műszerész, gazda, karosszérialakatos, lótartó és -tenyésztő, mezőgazdasági gépkarbantartó, hűtő- és klímaberendezés-szerelő.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját