origo.hu
Holnap jön az igazi tél!
Háromszázmillió propagandára. Havi legalább tíz rendezvény szervezését tervezi bruttó 299 millió forint keretösszegben 2010-ben a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség. A kiírás szerint a rendezvények az Új Magyarország fejlesztési terv és az egyéb programok népszerűsítését szolgálják. A pénzért havi minimum 10, legfeljebb 15 rendezvényt kell szervezni. Az ajánlattételi határidő február 16., és tíz nappal később már meg is nevezik a győztes ajánlattevőt. (MTI)
Tovább folytatódik a digitális taneszközök körüli szappanopera. Emlékezetes: miután másfél év alatt az iskolai digitális taneszközök beszerzésére kiírt pályázat kétszer is kudarcba fulladt, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) úgy döntött, a pályázaton nyertes iskolákra bízza az eszközök beszerzését. Ehhez azonban módosítani kellett a fenntartóknak a táblák elnyerésére kiírt, másfél éve egyszer már lezárt TIOP 1.1.1/07/1 pályázat útmutatóját. A napokban nyilvánosságra hozott dokumentumban azonban megdöbbentő adat szerepel: eszerint az NFÜ továbbra is 24 milliárd forintot szán a vidéki Magyarország tantermeinek digitalizálására, ám ebből a pénzből várhatóan csupán 896 pályázatot tud finanszírozni, miközben korábban 1060 pályázatot ítélt támogatandónak. Összesen 164 önkormányzatot vertek át, vagyis számításaink szerint mintegy félezer iskola, illetve tagintézmény maradt hoppon.
A módosított útmutató szerint ugyanis az érvényes pályázathoz szükséges kiegészítő papírokat csak azok a fenntartók nyújthatják be, akiknek pályázatát 2008-ban támogatásra érdemesnek ítélték, illetve akik 2009. december 19-én levélben értesültek a támogatói okirat aláírásának feltételeiről. Azt a bizonyos értesítést azonban nem minden korábbi nyertes kapta meg.
– Megdöbbenve olvastam, hogy csak azok vehetnek részt a módosított pályázaton, akik levelet kaptak az NFÜ-től. Nekünk egyetlen sort sem írtak, holott másfél éve abban a tudatban tartanak minket, hogy a nyertes iskolák között vagyunk, a pályázatunk ugyanis megfelelt a formai követelményeknek, és befogadták azt. Amikor értetlenkedve felhívtam a lebonyolításban közreműködő Oktatási és Kulturális Minisztérium támogatáskezelő igazgatóságát, ott egy névtelenséget kérő munkatárs közölte, hogy csak az első nyolcszáz nyertest értesítették ki, mert a rendelkezésre álló pénz csak az ő iskoláik digitalizálását fedezi biztosan – jelentette ki lapunknak Tamaskó László, Foktő és Bátya iskolájának igazgatója. A szakember leszögezte: felháborítónak tartja az NFÜ hallgatását, hiszen így a mai napig nem tudják, sikerül-e modernizálni az iskolát, vagy sem. Tamaskó nem érti, miért kellett csökkenteni a támogatandó iskolák számát. A keretből jóval több iskolát fel lehetne szerelni, legfeljebb a modernizálás nem lenne rögtön teljes körű. Ez a döntés azonban csak arra jó, hogy míg az egyik iskolában szinte minden ultramodern lesz, a másikban egyetlen digitális eszköz sem áll majd rendelkezésre, így ezen iskolák versenyképessége nagymértékben csökken. Tamaskó megemlítette azt is: mivel az NFÜ azt ígérte, hogy minden egyes, formailag megfelelő pályázatot benyújtó fenntartó kap táblát, a legkisebb falvak is jelentkeztek, és komoly összeget, 100-120 ezer forintot fizettek ki a pályázatíróknak. Most kiderült, csak az ablakon dobták ki a pénzt.
Az NFÜ hivatalosan öt napja nem válaszol arra vonatkozó kérdéseinkre, miért vettek ki a jogosultak közül több száz nyertesnek hitt iskolát. Belső forrásból ugyanakkor úgy értesültünk: azért csak mintegy nyolcszázkilencven fenntartót értesítettek a korábban támogatásra javasolt 1060-ból, mert ez az a szám, amit biztosan finanszírozni tudnak a keretből. Ha később kiderül, hogy marad pénz, a többiek (vagy egy részük) is kaphatnak valamilyen taneszközt. Forrásunk elismerte, hogy az ügy jelenlegi állásáról a mai napig nem értesítették az érintett 170 önkormányzatot.
A győzteseknek sem lesz egyébként könnyű dolguk, hiszen az NFÜ a beruházásokat csak azok megvalósulása után fizeti ki, vagyis a komoly anyagi gondokkal küzdő önkormányzatoknak sok esetben több száz millió forintot kell megelőlegezniük. A hiányzó dokumentumokat – így többek között a pályázati költségkalkulációt – az iskoláknak február 15. és március 14. között kell eljuttatniuk az NFÜ-nek, és ha ez megfelel a tartalmi és formai követelményeknek, akkor az NFÜ támogatói okiratot köt velük. Az intézményeknek nyolc hónapjuk lesz az eszközök beszerzésére. A lebonyolítás után pénzügyi beszámolót kell küldeniük az NFÜ-nek, amely csak akkor fizet, ha ezt a dokumentumot is rendben találta. A fenntartók által iskolák digitalizálására igényelhető összeg minimum 500 ezer, maximum 700 millió (!) forint. Az NFÜ még azt is előírja, hogy az iskoláknak olyan szállítót kell találniuk a táblák beszerzésére, amely vállalja, hogy megelőlegezi a beruházás költségét, és megvárja, amíg az NFÜ az ellenőrzések után végre kifizeti a számlát. A fenntartók az eszközökre egy fillér előleget sem kapnak, mindössze a beruházás során felmerülő egyéb kiadások negyedét igényelhetik előre.
Holnap jön az igazi tél!
Böde elhunyt barátjára emlékezett, Bognár György röhögve szólt be a bíróknak
Várandósan kapta el a Covidot, elvesztette ikreit a magyar híresség
Új repülőtér-óriás születik Magyarországon: a régió legnagyobbja lesz
Havazás: már kaptunk egy adagot, mutatjuk mikor és hol jön a következő
Óriási adóemelést szavazott meg Szentendre újraválasztott polgármestere és az önkormányzati testület + videó
Nézze meg Szoboszlai első bajnoki gólját, elképesztő hiba kellett hozzá! + videó
Az Aranylabdáról lemaradt Vinícius Junior megint kinevettette magát - videó
Mélyütés érkezett Magyar Péternek, Nagy Bandó gonoszsága csak olaj a tűzre
Feldühödött tömegtől kellett megvédeniük a mentősöket a rendőröknek
Valaki közel kétmilliárd forintot nyert a Hatoslottón
Szoboszlai meglepő önkritikája a gólja után: Túl sokat járt a szám
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.