Semleges neműnek kell nevelni az óvodást

A szakmai szervezeteket megkerülve a kormány arra kötelezte az óvodákat, hogy módosítsák nevelési programjaikat és tudatosan kerüljék a gyermekeknél a nemi sztereotípiák erősítését. A református egyházi oktatási szakértő szerint a cél a hagyományos családi minta megsemmisítése, a gyermekek apa- és anyaképének lerombolása. Szakemberek szerint a kormány egy világszerte terjedő, életveszélyes ideológiát akar beépíteni az oktatásba. A Fidesz elnöksége tegnap tiltakozott a nemi szerep óvodai háttérbe szorítása ellen.

2010. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mi a gender ideológia? Az angol nyelvben a gender társadalmi nemet jelent. Egy egyházi portál írása szerint a gender ideológia követőinek jó része ma már egy eltorzult, veszélyes világnézetet népszerűsít. A radikális genderfeministák, a melegszervezetek zöme szerint a nem teljességgel a társadalom terméke. Az ember nem férfinak és nőnek születik, hanem csupán a család és társadalom elvárásai nevelik őt férfivá és nővé. A gender mainstreaming szerint az ember valamiféle semleges lénynek születik, és alapvető joga és képessége, hogy maga határozza meg nemét, szexuális kapcsolatainak formáját, az utódok létrehozásának pedig nem egyetlen útja a hagyományos házasság. Szerintük a nemek közötti egyenlőség elérésének feltétele a férfi és női nem, illetve a házasság és család intézményének megszüntetése. A szakemberek szerint a gender ideológiának megfelelő kormányzati intézkedés volt a gyes és a gyed lerövidítése is, hiszen a szélsőséges világnézet szerint a gyermek rabszolgává teszi az anyát, ezért lehetővé kell tenni, hogy ő minél hamarabb megszabadulhasson a gyermek és a család okozta terhektől. Az egyház már több mint egy éve figyelmeztetett az életveszélyes ideológia ijesztő méretű terjedésére: XVI. Benedek pápa 2008-as évzáró beszédében azt mondta: „az egyháznak védelmeznie kell az embert az emberi természet lerombolásával szemben. Kötelessége, hogy az emberről mint férfiról és nőről beszéljen, és megkövetelje a teremtés eme rendjének tiszteletben tartását. Amit napjainkban a gender fogalma alatt sokfelé értenek, az lényegében az ember kiszakítását célozza a teremtés, a Teremtő rendjéből.”


A kormány nemrég kiadott rendeletével titokban úgy módosította az óvodai nevelés országos alapprogramjáról szóló jogszabályt, hogy arról nem kérte ki a szakmai szervezetek véleményét. Valószínűleg nem véletlenül járt el így, hiszen a módosítás ellen a pedagógusok döntő többsége tiltakozik. A rendelet értelmében ugyanis a következő nevelési év kezdetéig úgy kell módosítani az óvodai nevelési programokat, hogy a jövőben az óvónők tudatosan kerüljék a nemi sztereotípiák erősítését.
A módosítás ellen Bajzák Erzsébet (Eszter nővér) lépett fel a Közoktatás-politikai Tanács ülésén az egyházi iskolafenntartók képviseletében. A szakember rámutatott: a sérelmezett mondat nem szerepelt a szakmai szervezetekkel egyeztetett rendelettervezetben, ezért azonnali magyarázatot vár arra, hogy az hogyan került be utólag, a szakembereket megkerülve a jogszabályba.
A Hiller István vezette Oktatási és Kulturális Minisztérium nem tudott azonnali választ adni Eszter nővérnek, csupán arra tettek ígéretet, hogy harminc napon belül írásban megindokolják a döntésüket. Az egyházi szakemberek felháborodtak az új szabályon. – Egészen ijesztő az az irányvonal, amelyet a kormány az óvodai nevelésben akar bevezetni. Mit is jelent a gyakorlatban a nemi sztereotípiák kerülése? Például azt, hogy a mesében nem apának és anyának, hanem egyes és kettes szülőnek kell hívni a családot. Vagy azt, hogy a jövőben be kell avatkozni a gyermekek játékába, ha a kislány túl sokat babázik. Ebben az esetben meg kell próbálnunk rávenni, hogy játsszon inkább a markolóval. Nemi sztereotípia a lányos öltözködés, a szoknya, a hosszú haj, a masni és a lakkcipő is. Ha a jogszabályt komolyan vesszük, akkor azt kell kérnünk a szülőktől, hogy a jövőben a kislányokat is inkább nadrágban járassák – jelentette ki lapunknak Papp Kornél, a református zsinati oktatási iroda vezetője. Papp leszögezte: a jogszabály támadja a család intézményét, annak tudatos szétverésére törekszik, ami szöges ellentétben áll a keresztény ember világképével. A gyermekek fele már most sem teljes családban nő fel, a pedagógustársadalom elnőiesedett, így a fiúk egy része már jó ideje csak az óvodában ismerkedhet meg az apaképpel. Ha ezt is elveszik tőlük, akkor a felnövekvő generáció már nem lesz tisztában azzal, miért érték a hagyományos családban élés és a gyermekvállalás, illetve miért alapvető, hogy az apa férfi legyen, az anya pedig nő. Papp kijelentette: a kormány ezzel a lépéssel tudatos támadást indított a család mint intézmény ellen, és a hagyományos anyakép és apakép lerombolására törekszik. Ez végzetes következményekkel járhat, hiszen egyre több lesz a nemi identitását kereső felnőtt, aki nem él majd családban. Hozzátette: az ember egymagában sokkal jobban manipulálható, mintha egy közösség, legfőképp egy erős és összetartó család tagja.
Szakértők szerint az ominózus mondat jogszabályba emelése nem más, mint a gender ideológia oktatásba való becsempészése. A gender ideológiát a Szociális és Munkaügyi Minisztérium saját honlapján népszerűsíti az esélyegyenlőségi tervek címszó alatt. Ismertetőjében az új világnézetnek csak a pozitív elemeit emeli ki, annak a családellenességéről nem szól.
Az oktatási tárca lapunk érdeklődésére az egyházi szakemberekkel ellentétben azt állította, hogy az óvodai alapprogram valamennyi módosításáról egyeztettek, és a javasolt módosításokat a Közoktatás-politikai Tanács el is fogadta. Az OKM közoktatási főosztályának válaszában igyekszik a negatív sztereotípiákra koncentrálni. Azt írják: a nemi sztereotípiákkal kapcsolatos mondat a legnagyobb félremagyarázás mellett sem jelentheti azt, hogy az óvodának feladata a nemi szerepek eltakarása, a nemi identitás megszüntetése. Fontos ugyanakkor, hogy már az óvodában el kell kezdeni a gyermekek ráébresztését arra: nincs alá- és fölérendeltség nő és férfi között. A tárca konkrét példát is hozott a negatív sztereotípiákra: ilyen, amikor azt mondjuk, hogy a tipikus férfi erős, célratörő. A tipikus nő gondoskodó, kedves, viszszahúzódó. A nő főz, mos, takarít, a férfi karriert épít és pénzt keres, eltartja a családot. A minisztérium leszögezi: egy modern társadalomban a nevelés során kerülni kell ezen nemi sztereotípiák erősítését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.