Tavaly a december 9-i számunkban számot adtunk arról, hogy a világ vezető globális üzleti/politikai napilapja, a Financial Times havonta Business Education címmel megjelenő vaskos melléklete miként rangsorolta az európai business schoolokat, azaz a gazdasági, kereskedelmi, pénzügyi, vállalatvezetési főiskolákat és egyetemeket.
Európa elsője a londoni értékelés szerint akkor a párizsi HEC lett, míg a második a London Business School (LBS). A felsorolt hetven felsőfokú tanintézmény versenyében a Budapesti Corvinus Egyetem a 67. helyet szerezte meg.
A melléklet most megjelent januári száma az egész világra kiterjedő rangsort ad összesítésben és különféle szempontok szerint is vizsgálva e főiskolákat és egyetemeket.
Meglepő, hogy az európai első párizsi HEC a globális rangsorban most a 18. helyre került, míg az európai rangsorban második London Business School világelső lett, megelőzve amerikai társait is, kiszorítva onnan a tavalyi első Whartont (Pennsylvania Egyetem), amely most a második helyet foglalja el, a harmadiknak befutó Harvard Business School előtt. A negyedik a szintén amerikai Stanford Egyetem GSB „iskolája”, az ötödik a francia–szingapúri Insead, a hatodik a Columbia Business School, a hetedik a spanyol IE Business School, míg a nyolcadik helyre az MIT Soan School of Management került. Az első húsz fele amerikai. A nem amerikai vagy európai egyetemek közül a legelőkelőbb helyezést az említett vegyes, francia–szingapúri tanintézet után a 9. helyezett Hong Kong UST Business School foglalja el, amit az Indian School of Business követ a 12. helyen. Az első száz helyen nem található az Európai Unió új tagországaiból való üzleti felsőfokú tanintézet.
Ami az egyes kategóriákat illeti, a nemzetközi vállalkozások terén a Thunderbird School of Global Management az első, amelynek számos országban van campusa.
Aki megengedheti magának, vagy megfelelő ösztöndíjat kap, s a pénzügyek szférájában kívánja a legjobbnak értékelt intézetet látogatni, annak a Chicago Egyetem Booth iskolájának kapuján kell kopogtatnia, mely egyetem a közgazdaság kategóriában is elvitte a pálmát.
A könyvelés terén az első az amerikai mormon Brigham Young Egyetem (Marriott iskola). A vállalkozások mezőben az első helyezett a Babson College (Olin).
A nagyvállalati és szociális felelősség kategóriájában a győztes a szintén amerikai katolikus Notre- Dame Egyetem (Mendoza College of Business), míg az általános vállalatvezetést a legmagasabb színvonalon a Virginia Egyetemen (Darden), a marketingismereteket az ugyancsak amerikai Northwestern Egyetemen (Kellogg) tanítják.
Ami a fizetéseket illeti, a legjobb egyetemekről kikerülteknek évente mintegy 160 ezer dollár fizetéssel kell megelégedniük, ami messze elmarad a magyar BKV-nál adott csúcsfizetésektől annak bizonyságaként, hogy adott esetben tanulni sem érdemes.
Hadházy Ákos: Magyar Péter fél egy választási vereségtől