Üzletvezetés: hol tanuljuk?

2010. 02. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly a december 9-i számunkban számot adtunk arról, hogy a világ vezető globális üzleti/politikai napilapja, a Financial Times havonta Business Education címmel megjelenő vaskos melléklete miként rangsorolta az európai business schoolokat, azaz a gazdasági, kereskedelmi, pénzügyi, vállalatvezetési főiskolákat és egyetemeket.
Európa elsője a londoni értékelés szerint akkor a párizsi HEC lett, míg a második a London Business School (LBS). A felsorolt hetven felsőfokú tanintézmény versenyében a Budapesti Corvinus Egyetem a 67. helyet szerezte meg.
A melléklet most megjelent januári száma az egész világra kiterjedő rangsort ad összesítésben és különféle szempontok szerint is vizsgálva e főiskolákat és egyetemeket.
Meglepő, hogy az európai első párizsi HEC a globális rangsorban most a 18. helyre került, míg az európai rangsorban második London Business School világelső lett, megelőzve amerikai társait is, kiszorítva onnan a tavalyi első Whartont (Pennsylvania Egyetem), amely most a második helyet foglalja el, a harmadiknak befutó Harvard Business School előtt. A negyedik a szintén amerikai Stanford Egyetem GSB „iskolája”, az ötödik a francia–szingapúri Insead, a hatodik a Columbia Business School, a hetedik a spanyol IE Business School, míg a nyolcadik helyre az MIT Soan School of Management került. Az első húsz fele amerikai. A nem amerikai vagy európai egyetemek közül a legelőkelőbb helyezést az említett vegyes, francia–szingapúri tanintézet után a 9. helyezett Hong Kong UST Business School foglalja el, amit az Indian School of Business követ a 12. helyen. Az első száz helyen nem található az Európai Unió új tagországaiból való üzleti felsőfokú tanintézet.
Ami az egyes kategóriákat illeti, a nemzetközi vállalkozások terén a Thunderbird School of Global Management az első, amelynek számos országban van campusa.
Aki megengedheti magának, vagy megfelelő ösztöndíjat kap, s a pénzügyek szférájában kívánja a legjobbnak értékelt intézetet látogatni, annak a Chicago Egyetem Booth iskolájának kapuján kell kopogtatnia, mely egyetem a közgazdaság kategóriában is elvitte a pálmát.
A könyvelés terén az első az amerikai mormon Brigham Young Egyetem (Marriott iskola). A vállalkozások mezőben az első helyezett a Babson College (Olin).
A nagyvállalati és szociális felelősség kategóriájában a győztes a szintén amerikai katolikus Notre- Dame Egyetem (Mendoza College of Business), míg az általános vállalatvezetést a legmagasabb színvonalon a Virginia Egyetemen (Darden), a marketingismereteket az ugyancsak amerikai Northwestern Egyetemen (Kellogg) tanítják.
Ami a fizetéseket illeti, a legjobb egyetemekről kikerülteknek évente mintegy 160 ezer dollár fizetéssel kell megelégedniük, ami messze elmarad a magyar BKV-nál adott csúcsfizetésektől annak bizonyságaként, hogy adott esetben tanulni sem érdemes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.