Vonatok ütköztek Brüsszel mellett

Két személyvonat rohant egymásnak tegnap reggel Brüszszel közelében, tizennyolc ember meghalt, s százhuszonöt megsérült. Lapzártáig nem derült ki, vannak-e külföldiek az áldozatok között. A frontális ütközést vélhetőleg mulasztás okozta, az egyik szerelvény vezetője – az elsődleges adatok szerint – nem vette figyelembe a tilos jelzést.

2010. 02. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Belgium egyik legtragikusabb vonatbalesetében legkevesebb tizennyolcan meghaltak és százhuszonöten megsérültek, miután tegnap reggel fél kilenckor, sűrű hóesésben Brüsszel egyik elővárosi pályaudvarához közel, a flandriai Hal mellett két személyvonat frontálisan ütközött. Az egyik szerelvény egyik vagonja oldalára dőlt. Lodewijk De Witte, a flamand tartomány kormányzója szerint az egyik nagy sebességgel haladó vonat vezetője nem vette figyelembe a tilos jelzést. Ruddy Demotte vallon miniszterelnök az egész országot sokkoló, valódi katasztrófának nevezte a balesetet.
A két vonaton körülbelül háromszázan utaztak, lapzártáig nem derült ki, vannak-e külföldiek az áldozatok között. Az egyik szerelvény a Quiévrain–Liege, a másik a Louvain–Braine–le-Comte vonalon közlekedett. Utóbbi szakaszt használja a Brüsszelt Párizzsal összekötő Thalys, valamint a belga főváros és London között járó Eurostar szuperexpresszvonat, amelyeket leállítottak. Az éppen úton lévő négy Thalys-járat utasait tájékoztatták, hogyan érhetik el úti céljukat.
A baleset miatt a sínek fölött húzódó nagyfeszültségű vezeték súlyosan megrongálódott, ezért az ország déli részén megbénult a vasúti forgalom.
Az első jelentések szerint a szerencsétlenségben a vasutasok flamand–francia, kétnyelvű kommunikációjában fellépő nehézségek is szerepet játszottak. Yves Leterme belga miniszterelnök a hír hallatán bejelentette, azonnal megszakítja balkáni útját, és hazasiet. II. Albert belga király a tragédia helyszínére látogatott.
A balesetet követő három óra elteltével még mindig érkeztek a mentőautók és tűzoltók. A sebesültek egy részét a helyi sportközpontba szállították. Az SNCB, a belga vasúttársaság válságközpontot hozott létre, amelynek telefonszámát a belga televízió- és rádióállomások, továbbá az internetes portálok ismertették. A Vöröskereszt felkérte Belgium népét a véradásra. A véradó helyekről internetes tájékoztatást közölnek.
Lapunk kora délután feltett kérdésére a vasútnál nem tudták megmondani, hogy mikor áll helyre a forgalom Brüsszel és Tournai, valamint Brüsszel és a NATO katonai parancsnokságának helyszínéül szolgáló Mons között, amelyet a múlt héten egyébként Európa következő kulturális fővárosának választottak.
Jerzy Buzek, az Európai Parlament elnöke és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke őszinte részvétéről biztosította a belga hatóságokat. Barroso uniós segítséget ígért.
Belgiumban a legutóbbi, halálos áldozatokat követő vasúti szerencsétlenség 2001. március 27-én történt, amikor szintén két vonat ütközött. Akkor nyolcan veszítették életüket. A tegnapihoz hasonlóan súlyos vonatbalesetre Belgiumban 1954 óta – amikor húszan haltak meg – nem volt példa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.