Washington intésre készül

Ha a pozsonyi kormány nem módosítja a nyelvtörvényt, az amerikai kongresszus minden bizonnyal fel fog lépni ellene – mondta lapunknak adott interjújában Dennis Kucinich. A demokrata kongresszusi képviselő rámutatott, Szlovákia ezzel a politikával kizárja magát a nemzetközi közösségből.

2010. 02. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A „kölyök polgármester”. Dennis Kucinichet 23 évesen választották be Cleveland önkormányzatába, 31 évesen pedig már a jelentős magyar közösséggel bíró város polgármestere volt, kiérdemelve ezzel a „kölyök polgármester” becenevet. A horvát származású, az iraki és afganisztáni háborúkat máig ellenző politikus indult a 2004-es és 2008-as amerikai elnökválasztásokon a demokraták színeiben, ám előbb John Kerry, utóbb pedig Barack Obama nyerte el a párt elnökjelölti posztját. (S. L. S.)


Ön nemrég levelet küldött Robert Fico szlovák miniszterelnöknek a nyelvtörvény ügyében. Miért tartotta fontosnak ezt a lépést?
– Engem mindenki úgy ismer, mint Szlovákia régi barátját és támogatóját, így nagyon megdöbbentem, mikor meghallottam, mi áll az új nyelvtörvényben, hiszen annak tartalma egyértelműen sért nemzetközi megállapodásokat, valamint ellentétes az egyenlőség és tolerancia általános értékeivel. Szlovákia aláírt számos olyan megállapodást, amelyekkel vállalta, hogy megvédi a félmillió magyar származású állampolgárát.
– Milyen eredménye volt a levelének?
– Sok tárgyalás volt azóta köztem és Szlovákia washingtoni nagykövete között, de úgy tűnik, a szlovák kabinet nem tartja az államnyelvtörvény ügyét olyan súlyos problémának, mint mi az Egyesült Államokban. Ez nyíltan kiderült, amikor elmondtam Peter Burian nagykövetnek aggodalmainkat, azt, hogy meglátásunk szerint a nyelvtörvénnyel a szlovákiai magyarokat diszkriminálják és másodrangú állampolgárokká teszik őket, emellett a jogszabály alapjaiban sérti a szólásszabadság eszméjét. Az említett törvény egy valódi anakronizmus, hiszen az említett területen, a mai Szlovákiában évszázadokon keresztül rengeteg nép fordult meg, amelyre Pozsonynak ma inkább büszkének kellene lennie. A nyelvtörvénynek sem politikailag, sem gazdaságilag nincs semmi értelme, hiszen amit most Szlovákia tesz, azzal kirekeszti magát a nemzetközi közösségből. Én, Szlovákia elkötelezett barátja úgy látom, Pozsonynak ennél sokkal komolyabban kellene viselkednie.
– Lesz-e következménye a szlovák törvénynek Amerikában?
– Egyértelműen. A közeljövőben várható, hogy a kongresszus állásfoglalást ad ki a kérdésről, hiszen ez épp elég súlyos ügy ahhoz, hogy ne menjünk el mellette. Ha a pozsonyi kormány nem módosítja a jogszabályt, minden bizonnyal fel fogunk lépni ellene. Nagyon szomorú vagyok emiatt, egyszerűen nem értem, hogy Szlovákia miért kockáztatja nemzetközi elismertségét ezzel a törvénnyel. Pozsonynak meg kell értenie, hogy a szólásszabadság ügyét nagyon komolyan vesszük.
– Magyarországot nemrég elítélte a kongresszus néhány indianai képviselő indítványára a rádiós licencjogok ügyében, pedig akkor a beterjesztők személyes érdekei vezettek a döntéshez. Ön akkor ez ellen szavazott, és azzal érvelt, hogy a honatyák rossz információk alapján döntöttek. Ki terjeszti ezeket a hamis információkat?
– A kongresszusban rengeteg különböző érdekcsoport működik, köztük olyanok is, amelyek Magyarországon akarnak üzletet kötni, és amerikai képviselő barátaikon keresztül akarják elérni céljukat, nyomást gyakorolni a magyarországi kereskedelemre. Az említett ügyben sajnos az üzleti és politikai korrektség elveszett valahol. Ezért is hívtam fel mindenki figyelmét, hogy nem javasolt egy másik ország belügyeibe beleavatkozni, különösen egy olyan szoros szövetségesébe, mint Magyarország.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.