Zavar az EU-ban Obama fricskája után

2010. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Súlytalan spanyolok? Az ellenzéki spanyol konzervatív ABC vezércikkben foglalkozott azzal, hogy Barack Obama nem vesz részt az Egyesült Államok és az Európai Unió madridi csúcstalálkozóján. A vezércikk elismerte, hogy az elnök döntése csökkentette a spanyol uniós elnökség jelentőségét, és emlékeztette olvasóit, hogy az EU új állandó külpolitikai megbízottja, a brit Catherine Ashton bárónő is „elfelejtette” értesíteni a spanyol felet minapi washingtoni útjáról. (S. T.)


Nem csak elkeseredettség, zavarodottság és egymásra mutogatás, de már az ellenfricska is bevonult az Európai Unió reagálásai közé arra, hogy Brüsszelnek egy amerikai lapból kellett megtudnia, Barack Obama amerikai elnök nem szándékozik megjelenni a Madridban május 24-re és 25-re tervezett EU–Egyesült Államok csúcstalálkozón. A távollét kínosságát még fokozta is, hogy José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke igyekezett „kimenteni” belpolitikai „elfoglaltságával” az amerikai elnököt, míg a Fehér Ház hivatalos közleményében csupán annyit mondott, hogy első számú lakójának nem is volt szándéka azon részt venni.
Most már az sincs kizárva, hogy Obama részvétele nélkül a tavaszi csúcsot meg sem tartják. Az uniós államok vezetőségéből meglehetősen sokan a spanyolokat vádolják, amiért José Luis Rodríguez Zapatero spanyol miniszterelnök ragaszkodott ahhoz, hogy a csúcstalálkozót ne Brüszszelben, hanem presztízsokokból Madridban, a spanyol fővárosban tartsák. Sajtójelentések szerint P. J. Crowley, a washingtoni külügyminisztérium szóvivője ugyanakkor azt mondta, hogy azért maradhat el Obama látogatása, mert a lisszaboni szerződés ratifikálása után az Európai Uniónak új lett a vezetése. Ami egyszerűbb nyelvre fordítva azt jelenti, az amerikai félnek idő kell arra, hogy eldöntse, ki is vezeti az Európai Uniót, azaz az állandó elnöknek választott belga Herman Van Rompuy, vagy pedig a korábbiaknak megfelelő rotációs elnökség, amelyet jelenleg a spanyolok töltenek be. Azaz: a lisszaboni szerződésről kiderült, nemhogy egyértelműbbé tette volna, ki vezeti a 27 tagú EU-t, hanem még vitatottabbá. Obama a prágai csúcstalálkozón 27 tagország vezetőivel fogott kezet.
Vannak azonban, akik már visszacsapásról is beszélnek, mint egy magas rangú uniós tisztségviselő, aki lapunknak azt mondta, azzal, hogy Cathrine Ashton, az alakuló uniós diplomáciai testület vezetője tegnap bejelentette, Brüsszelnek óvatosan és higgadtan kell lépnie az Irán elleni újabb, szigorúbb szankciók ügyében és meg kell várnia az ENSZ Biztonsági Tanácsának állásfoglalását, az unió megszégyenítésére alaposan visszavágott az iráni szankciók fokozását türelmetlenül sürgető Egyesült Államoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.