A szerelemről szépen

2010. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak csemege a mai olvasó számára, hanem az első betűjétől kezdve az utolsóig értékes, izgalmas, szórakoztató olvasmány Nagy Endre Szerelmesek kalauza című regénye. A kabaré atyjaként ma már egyre kevéssé közismert zseniális író, újságíró egy unokahúgának címezve ír életbölcsességeket a kötet első részében a szerelemről, a másodikban a házasságról. Teszi mindezt úgy, hogy könyve nem undok tanmese, hanem egy sokat látott embernek a képmutatást kerülő lelki útikalauza.
Nagy Endre világosan kifejti, hogy az igaz szerelemben fontos szerepe van a szexualitásnak és a fajfenntartásnak, de több is annál. Az ember kiválasztja azt a másnemű társat, kivel képes végigélni egy életet, és akivel hajlandó fölnevelni az utódot, a közös gyermeket. Léteznek romantikus, fölhevülő szakaszai is, ám hazug az a közhely, hogy elkopik az idővel, lanyhul az egyéb kötelességek teljesítése közben. Nagy Endre bizonyítja, hogy a szerelem már a romantikus nyitány korában is végigkíséri az embert a munka perceiben. A házasság pedig továbbélteti a valódi szerelmet. Ha nem így történik, az nem a hétköznapok, hanem a két fél, a nő és a férfi közös hibája. Nagy Endre lenyűgöző, szellemes könyvet írt életünk két nagy esélyéről, a szerelemről és a házasságról, művének a mai ember számára is fontos üzenete van. Az, aki a szerelmet lesüllyeszti a kalandkeresés és a gyönyörhajhászás szintjére, saját életét fosztja meg annak mélyebb értelmétől.
Ennél többet elárulni egy szellemes, poénokra kihegyezett könyvről, amely a művészet legősibb szerepének megfelelően gyönyörködtet és használ, nem ildomos. Az íróról számos adalékot elárul a szerkesztő utóesszéje. Nagy Endre korában televízió még nem volt, egyetlen film néhány másodperces jelenete örökítette meg, milyen volt az elegáns, kifinomult, magas irodalmi értékű kabaré zsenije a színpadon. Kár, mert nem ártana követni mintáját. Karinthy és Nagy Endre, de még az újabb kori, már elhunyt, igényesen könnyed nagy mulattatók, Salamon Béla, Kellér Dezső, Kazal László és a többiek is bizonyára elszörnyedve konstatálják odaátról, mit művelnek például a Heti hetes nevű tévéműsor résztvevői humor címén. Szerencsére Nagy Endre cikkei sok mindent megőriznek a mester humorából, aki együtt újságíróskodott Ady Endrével, Bíró Lajossal, Krúdy Gyulával, s azért volt boldogtalan, mert nem elégítették ki a pillanatnyi sikerekhez kötődő, múló műfajok. Az utószó figyelmünkbe ajánlja Nagy Endre önéletrajzi regénytrilógiáját (Egy város regénye, A kabaré regénye, Párizs, 1913), amely megőrzi az író humorát, s föléleszt egy békebeli világot, ami tovatűnt az idővel együtt. Hasonlóképpen megjelenésért kiált az Öregek kalauza is. Az életmű újrakiadásának sorát megnyitotta a Szerelmesek kalauza, s remélhetőleg nem marad folytatás nélkül.
(Nagy Endre: Szerelmesek kalauza, Vox Nova Produkció, 2009, Budapest.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.