Kijev elsőrendű feladatának tekinti az európai integrációt – próbálta meggyőzni tegnapi első, brüsszeli látogatásán Viktor Janukovics új ukrán elnök az uniós intézmények vezetőit. A NATO-val szemben már jóval távolságtartóbbnak mutatkozott, amikor kijelentette, az észak-atlanti szervezettel „partneri viszonyunkat megőrizzük”, de a továbbiak alakulása már a jövőbeli tárgyalásoktól függ. Elődje, a nyugatbarát Viktor Juscsencsko elnök hőn szeretett célja volt mind az uniós, mind pedig a NATO-csatlakozás, holott az utóbbit Ukrajna népének nagy többsége nem akarta.
Az ukrán államfő megígérte az európaiaknak, hogy szavatolni fogja az országán áthaladó orosz földgáz szállítását, miután az elmúlt években a Moszkva és Kijev közötti konfliktusok miatt ez több ízben megszakadt. Az uniót illetően az ukrán elnök és Barroso bizottsági elnök egy évet adott arra, hogy megkezdődjenek a kétoldalú társulási megállapodást célzó tárgyalások.
Barroso ugyanakkor óvatosan nyilatkozott arról, hogy a 46 milliós Ukrajna lehetőséget kap-e az uniós csatlakozásra. Az Ukrajnával szomszédos Lengyelország és a balti államok támogatják Ukrajna belépését az EU-ba, mert úgy gondolják, az orosz „medve” ölelését ezzel Kijev elkerülheti. Az EU tagállamainak nagy része azonban elfáradt a bővítésben. Barroso a tegnapi találkozón arra is bátorította Janukovicsot, folytassa együttműködését a Nemzetközi Valutaalappal.
Így néz ki, ha Magyar Péter úgy gondolja, bármilyen nőt megkaphat