Betegek veszíthetik el a gyógyszerüket

Alkotmánybírósághoz fordul a Magyar Rákliga, ha az Egészségügyi Minisztérium nem vonja vissza azt a jogszabályt, amely szerint évente legfeljebb 50 beteg kaphatja egyedi méltányosság alapján a gyógyszerét. Az újonnan bevezetett létszámkorlátozás az érdekképviselet szerint embertelen intézkedés, mert így súlyos betegek tucatjai nem juthatnak hozzá a legkorszerűbb medicinákhoz.

2010. 03. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyógyszerpiacot érintő egyéb változásokat gyűjtöttük össze az alábbi összeállításunkban. Található közöttük egyebek mellett olyan intézkedés, amely az orvosságok lakossági térítési díját is befolyásolhatja.

UTÓLAGOS FINANSZÍROZÁS: az idei évtől jogszabályi lehetőség kínálkozik arra, hogy az egészségbiztosító olyan szerződést kössön a gyártóval, amely szerint a cég vállalja, hogy ha a medicina nem hozza az ígért eredményt – például onkológiai készítmény esetében mondjuk a betegek 80 százalékánál legalább egyéves túlélést –, akkor visszafizeti a kezelésre nem reagáló páciensek után a gyógyszeres terápia költségét.

MAXIMÁLT ÁR MEGSZÜNTETÉSE: a tb által nem támogatott gyógyszereknél lehetőségük volt a gyártóknak arra, hogy úgynevezett maximalizált árat szabjanak meg. Ez azt jelentette, hogy a meghatározott összegnél nem adhatta drágábban a készítményt egyik patika sem. A tb által nem támogatott medicinák egyébként szabadárasak, azaz legfeljebb a piac szabályozza, hogy a nagykereskedők mennyiért adják a gyógyszertáraknak, s azok mennyiért adják tovább a betegeknek. Nagyságrendi különbségek ugyan nem túl gyakran, de néhány esetben előfordultak a patikák között. Az egyik vállalat arról számolt be, hogy egy készítményüket 300 százalékos árréssel kínálta egy gyógyszertár. Állításuk szerint ez rontja piaci pozíciójukat, ráadásul a gyanútlan vásárlókat is rendkívül rosszul érinti. A maximált ár eltörlése azt jelenti, hogy számos gyógyszer lakossági térítési díjában az eddiginél lényegesen nagyobb lehet a különbség a patikák között. Ugyanakkor megszűnt az a lehetőség, hogy a tb által támogatott medicinák árából kedvezményt nyújtson a patika.

BETEG-EGYÜTTMŰKÖDÉSEN ALAPULÓ FINANSZÍROZÁS: szintén jogszabály nyújt lehetőséget egy másik szerződési formára. Eszerint a gyártók programszervezőket foglalkoztathatnak, akik az orvossal és a beteggel is tartják a kapcsolatot. A cél az, hogy a beteg megfelelő módon, időben és mennyiségben szedje a gyógyszereit, mert az akkor a leghatásosabb. A gyártók szerint az elv hasznos, hogy valaki segítse a beteget, nem tudni azonban, hogy pontosan milyen jogosítványai vannak a programszervezőnek. Nem tisztázott például, hogy kell-e személyesen találkoznia a beteggel, vagy elegendő csak telefonon, illetve e-mailen tartania vele a kapcsolatot. Aggályos lehet az is egyesek szerint, hogy a programszervező nem független a gyártóktól, miközben jogszabály mondja ki: vényköteles gyógyszert nem lehet promocionálni.


Szigorították januártól az úgynevezett egyedi méltányosság szabályait. Hatóanyagonként és betegségcsoportonként már csak évente legfeljebb 50-en juthatnak hozzá a gyógyszeres terápiához. Leginkább a rákos betegeket sújtja ez a változás, csak a tüdődaganatosok közül ugyanis tavaly több mint nyolcvanan kapták így az orvosságot.
Simon Tamás, a Magyar Rákliga elnöke embertelennek tartja a döntést, s ha az Egészségügyi Minisztérium nem állítja vissza az eredeti állapotot, akkor Alkotmánybírósághoz fordulnak. Lapunk kérdésére úgy fogalmazott: ez az intézkedés szemben áll a 2006-ban elfogadott Országos onkológiai programmal, amit az Országgyűlés is támogatott. Lehetetlenné teszi ugyanis, hogy a betegek kellő számban hozzájussanak az orvostudomány legkorszerűbb eredményéhez. Nemcsak arról van szó, hogy nem javulnak a hozzáférési esélyeik, hanem a már megszerzett dolgokból is visszavesznek – szögezte le Simon Tamás. Elmondta azt is: a betegek közül már sokan értesültek a változásról, s megijedtek, számukra ugyanis ez az utolsó lehetőség. Százas nagyságrendben lesznek olyanok, akiknek szükségük lenne az orvosságra, de nem kaphatják meg, mert már „létszámon felül vannak”.
Eddig nem volt maximalizálva a betegek száma, igaz, az erre a célra rendelkezésre álló pénzkeret igen, általában évi ötmilliárd forint körüli összegben. Az egyedi méltányosság célja egyébként az, hogy a társadalombiztosítás terhére biztosítsa a gyógyszert azoknak a súlyos, krónikus – sokszor ritka – betegségben szenvedő pácienseknek, akik kezelhetők, de a számukra fontos készítmény nem érhető el a normál támogatási rendszerben.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) sajtóosztálya közölte: bár a rendszer esély a betegnek, de éppen azért, mert egyénre szabva bírálják el a támogatást, az illető hosszabb idő alatt juthat a gyógyszerhez, mintha az elérhető lenne bármilyen más támogatási formában (fekvő- vagy járóbeteg-, illetve patikai ellátásban). Az új szabályozás tehát éppen a beteg érdekeit védi a gyártóval szemben. Az egészségbiztosítónak eddig nem volt eszköze motiválni a gyártót vagy a forgalmazót, hogy kezdeményezze a termék befogadását a normál támogatási rendszerbe. A módosítás célja tehát nem a beteg hozzáférésének korlátozása – hiszen akkor most is elutasíthatná az OEP a kérelmeket –, hanem az, hogy a gyártó a jogszabályokban előírt utat járva, a szükséges klinikai bizonyítékok benyújtása mellett kérelmezze a termék befogadását. Az OEP megjegyezte azt is, hogy eddig a legtöbb igény egy, az emlő- és tüdődaganat kezelésére szolgáló hatóanyagra érkezett. Emlődaganat esetében tavaly közel 90 beteg kapott e gyógyszerhez támogatást. A készítmény 2010. július 1-jétől azonban bekerül a „normál” tb-támogatotti körbe, így az év második felétől a betegek egyedi méltányossági kérelem nélkül, a fekvőbeteg-ellátásban automatikusan juthatnak hozzá. Ugyanezen gyógyszerhez tüdődaganatos megbetegedéseknél tavaly több mint 80 esetben nyújtott támogatást az OEP egyedi méltányossági kérelem alapján. Tüdődaganat-indikációban a készítmény befogadásához szükséges értékelés folyamatban van. Egy agydaganatra használt készítmény szintén bekerült a normál támogatotti körbe – tették hozzá.
Varga Zoltán, az Inovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke lapunk kérdésére elmondta: már a törvényalkotás idején is jelezték az Egészségügyi Minisztériumnak, illetve a Miniszterelnöki Hivatalnak, hogy aggályosnak találják ezt a módosítást. Továbbra is fenntartják, hogy súlyosan sérülhet a betegek esélyegyenlősége a döntés miatt. Az OEP-nek arra a felvetésére, hogy ezzel az eszközzel próbálják rábírni a gyártókat gyógyszerük befogadtatásának kezdeményezésére, Varga Zoltán úgy reagált: a cégeknek is az az érdekük, hogy termékük az általános támogatási rendszerbe kerüljön, hiszen ez biztosít számukra széles körű hozzáférést. Csakhogy – feltételezhetően a szűkös költségvetési források miatt – a „befogadás” rettentően lassú, van olyan új készítmény, amely több mint 2 éve vár a pozitív döntésre. Információink szerint a minisztérium dolgozik a megoldáson, és új innovatív készítmények márciusi befogadására tettek ígéretet, amelyek hozzásegítik a lakosságot egészségi állapotuk és életminőségük javításához – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.