Büntetés jár a holokauszttagadásért

Sólyom László tegnap aláírta a holokauszt tagadását büntető törvényt, pedig azt jogvédő szervezetek alkotmányosan aggályosnak minősítették. A Nemzeti Jogvédő Szolgálat az Alkotmánybírósághoz fordul, és utólagos normakontrollt kér.

2010. 03. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aláírta tegnap Sólyom László a holokauszttagadást büntető jogszabály-módosítást, mert álláspontja szerint az nem alkotmányellenes. Kumin Ferenc, a Köztársasági Elnöki Hivatal főosztályvezetője az államfő döntését úgy indokolta: az Alkotmánybíróság 2000-ben a nemzeti jelképek megsértése és az önkényuralmi jelképek használata kapcsán hozott határozataival kivételesen lehetővé tette, hogy szűken meghatározott, szimbolikus ügyekben, a politikai szükségességre hivatkozva bizonyos vélemények kinyilvánítását akkor is bűncselekménynek nyilvánítsa a törvényhozó, ha az nem uszít gyűlöletre. Az ilyen büntetőjogszabályokra tehát nem az az alkotmányossági mérce vonatkozik, mint a véleményszabadság korlátozására általában – emelte ki. Kumin Ferenc közölte: a köztársasági elnök szerint nem volt helyes, hogy a törvényt az Országgyűlés a választási kampányban hozta meg, mert ez az időszak nem alkalmas ilyen súlyú kérdések higgadt megvitatására.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója kijelentette: pártja tudomásul veszi az államfő döntését. Ugyanakkor hangsúlyozta: ha megnyerik a választásokat, nem tesznek majd különbséget a nácizmus és a kommunizmus áldozatai között, azonos mércével mérik majd a két diktatúra bűneit. Répássy rámutatott: a jogszabály büntetőjogi szempontból abszurd helyzetet teremt, hiszen például aki nem tagadja a holokausztot, hanem helyesli azt, vagy az elkövetők nézeteivel azonosul, annak nem kell büntetésre számítania.
A KDNP a törvényt egyoldalúnak, az államfő önkényuralmi jelképekre való hivatkozását pedig következetlennek tartja, hiszen a horogkereszt mellett a vörös csillag használata is jogszabályba ütközik – közölte Halász Zsuzsa, a párt szóvivője.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője (és egyben a Jobbik igazságügyminiszter-jelöltje) megdöbbentőnek nevezte, hogy Sólyom egy olyan törvény kihirdetéséhez járult hozzá, amely az alkotmányban és nemzetközi egyezményekben biztosított véleménynyilvánítási szabadságot durván a sárba tiporja. Úgy vélte: a jogszabályt – a tojásdobálást szankcionáló „lex tojáshoz” és az államfő által szintén tegnap aláírt „lex gárdához” hasonlóan – jogi bunkósbotként használják majd a másként gondolkodókkal szemben. A jogvédő kiemelte: utólagos normakontrollért az Alkotmánybírósághoz fordulnak.
Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elnöke szerencsétlennek tartja az államfő döntését, mivel a törvény „erős normavilágossági és jogbiztonsági kérdéseket vet fel”.
Eközben az MSZP, az SZDSZ, az MDF és a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége üdvözölte a törvény aláírását. A Btk.-módosítás beterjesztője, Mesterházy Attila, az MSZP miniszterelnök-jelöltje azt mondta: „egy-null a demokratáknak”.

Ami nem ment át. Nem írta alá és az Országgyűlésnek megfontolásra visszaküldte a polgári perrendtartás csoportos keresetindításról szóló módosítását szerdán Sólyom László köztársasági elnök. A polgári perrendtartás módosítását célzó törvénynek a két kezdeményező, Magyar Bálint és Csiha Judit szerint az lett volna a rendeltetése, hogy elősegítse a csoportos jogérvényesítést olyan társadalmi csoportok számára, amelyek egyéni jogérvényesítését anyagi lehetőségeik és egyéb körülmények korlátozzák például a fogyasztóvédelem, a környezetvédelem vagy a hátrányos megkülönböztetés terén. Az államfő emlékeztetett arra, hogy a törvényjavaslat átdolgozásának szükségességére annak parlamenti vitája során az igazságügyi minisztérium államtitkára is felhívta a figyelmet. Emellett a Magyar Ügyvédi Kamara, a Budapesti Ügyvédi Kamara, valamint számos országos gazdasági és kereskedelmi szövetség is kifejezte aggályait a módosítással kapcsolatban. A köztársasági elnök elküldte véleményezésre az Alkotmánybíróságnak a szövetkezeti törvényt tegnap. Az indoklás szerint a szövetkezetekről szóló törvény módosítása megváltoztatná az iskolaszövetkezeti tagok munkaviszonyára vonatkozó szabályokat, részben korlátozva a munkavállalók jogosultságait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.