Draskovicsot is bebetonozták

Sikerült új állást találni a többszörösen bukott miniszternek, Draskovics Tibornak. A politikusnak Hiller István adott kenyeret, aki az ELTE gazdasági tanácsába delegálta Draskovicsot. A volt miniszter kinevezése öt évre szól. A kormányzati ciklus lejártának közeledtével szinte ellepik az egyetemeket a bukott pártkatonák.

2010. 03. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A várható szocialista választási vereség közeledtével gőzerővel folyik a pártkatonák bebetonozása. Mint arról korábban beszámoltunk, a minisztériumok egy szocialisták által elfogadott törvénymódosítással több száz főosztályvezetőt és intézményvezetőt neveztek ki saját ciklusukon évekkel túlnyúlóan. A vezetők többségének megbízatása 2013-ban vagy 2014-ben jár le, addig csak fejenként több millió forintos végkielégítés kifizetésével lehet őket eltávolítani.
A Hiller István vezette Oktatási és Kulturális Minisztérium újabb lehetőséget talált a bukott pártkatonák megmentésére: az egyetemek pénzügyi döntéseit alakító gazdasági tanácsokban biztosít megbízható állást a politikusoknak. Az intézmények nagyságától függően a tárca két-három embert delegálhat a testületekbe. A minisztériumi delegáltaknak havonta 120 ezer forintot fizet a szaktárca, ám ez csak aprópénz, az egyetemek ezt bármekkora összeggel kiegészíthetik.
Draskovics Tibort a napokban delegálta Hiller az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) gazdasági tanácsába – tudtuk meg. A politikus kinevezése öt évre szól, tisztségéből az őt delegáló szakminisztérium nem hívhatja viszsza, így bebetonozása 2015-ig biztosnak tűnik.
– A közelmúltban kaptuk meg azt a levelet, amelyben Hiller István tájékoztatta az egyetemet arról, hogy a korábbi küldött, Detrekői Ákos helyett Draskovics Tibor az új minisztériumi delegált – erősítette meg lapunknak a hírt Klinghammer István, az ELTE gazdasági tanácsának elnöke. Klinghammer kijelentette: finoman szólva nagyon meglepődtek azon, hogy az oktatási miniszter éppen Draskovics Tibort választotta a feladatra. A politikus pénzügyminisztersége idején ugyanis korántsem volt felhőtlen az anyagi nehézségekkel küzdő egyetem és Draskovics viszonya. A testület elnöke beszámolt arról is, hogy Bokros Lajos korábbi pénzügyminiszter helyére – akinek európai parlamenti képviselői tisztsége összeférhetetlen a tagsággal, ezért le kellett mondania a posztról – az egykori szakszervezeti vezető Nagy Sándort delegálta Hiller István tárcája.
Az ELTE-nek tehát két bukott párkatona is legfőbb pénzügyi testületébe ejtőernyőzött. Draskovics 2002-ben Medgyessy Péter miniszterelnök kabinetfőnöke volt, aki 2004-ben pénzügyminiszterré nevezte ki. Gyurcsány 2005-ben felmentette, ám hamarosan ő lett a Magyar Villamos Művek elnöke. A második Gyurcsány-kormányban a megszorításokra javaslatot tevő államreform-bizottság alelnöke volt, majd 2007 közepétől a kormányzati igazgatás összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter. A Bajnai-kormányban igazságügyi és rendészeti miniszterként dolgozott, ám tavaly év végén benyújtotta lemondását, amit a kormányfő elfogadott. A másik Hiller-delegált Nagy Sándor, korábban KISZ-titkár és MSZMP-s képviselő volt. 1990 márciusában a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetség (MSZOSZ) elnökévé választották, amely politikai szövetséget kötött az MSZP-vel. Így Nagy 1994-ben a szocialista párt színeiben jutott be az Országgyűlésbe. Ott később meg is szavazta a munkavállalókat földbe döngölő Bokros-csomagot. Nagy a Horn-éra után visszavonult az aktív politizálástól, jelenleg egyetemi állása mellett az állami tulajdonban lévő Regionális Fejlesztési Holding Zrt. elnöke, amelynek fő feladata az uniós források lehívása, az önkormányzati projektek kidolgozásának, pályázatírásának segítése.
Már a gazdasági tanácsok létrehozásakor sejteni lehetett, hogy ide ejtőernyőznek a bukott politikusok. A testületek – a Magyar Bálint akkori oktatási miniszter nevéhez fűződő új felsőoktatási törvény értelmében – 2006 márciusában alakultak meg. A tárca azonnal öt bukott minisztert delegált az egyetemekre: Bokros Lajost az ELTE-re, Békesi Lászlót a Budapesti Gazdasági Főiskolára, László Csabát a Magyar Táncművészeti Főiskolára, Draskovics Tibort (valamennyien MSZP-s pénzügyminiszterek) a Pécsi Tudományegyetemre küldte. Csillag István, a Medgyessy-kabinet egykori szabad demokrata gazdasági minisztere a Budapesti Műszaki Főiskolának jutott.
Magyar Bálint akkor azt állította, nem arról van szó, hogy megélhetési forrást akarnak biztosítani a kormány egykori tagjainak, csupán azért küldték őket az egyetemekre, mert népességcsökkenés miatt nem növelhető számottevően a tandíjas hallgatók száma, ezért az iskoláknak más források után kell nézni, nagyobb hangsúlyt kell fektetniük az önálló vállalkozási tevékenységre, amihez szakemberekre van szükség.
Közben bővült a káderek listája. Csak Bokros távozott, „szolgálatba állt” viszont Simor András jelenlegi jegybankelnök a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, Repa Imre, a korábban Gyurcsány Ferenc akkori kormányfő által létrehozott, megszorítási terveket kidolgozó államreform-bizottság tagja a Semmelweis Egyetemen hasznosítja szakértelmét, míg Békesi Lászlót, a Horn-kormány pénzügyminiszterét az Óbudai Egyetemre, Surányi György volt jegybankelnököt pedig a Budapesti Corvinus Egyetemre delegálták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.