Felvételi: nincs felelőse az összeomlásnak

Senkit nem büntetett meg és semmilyen szankciót nem alkalmazott az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) a felsőoktatási felvételi jelentkezési rendszer leállása miatt, amelynek következtében a határidő lejárta előtti órákban egyáltalán nem tudták leadni jelentkezéseiket a diákok – tudta meg lapunk. Az Educatio Kft. két héten belül kétszer hibázott, mulasztásainak még sincs következménye.

2010. 03. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs felelős és nem kell senkit megbüntetni amiatt, hogy a határidő lejárta előtt, 2010. február 15-én estére lebénult a rendszer, így diákok ezrei nem tudták benyújtani a jelentkezéseiket egyetemre, vagy főiskolára. Emiatt egy nappal meg kellett hosszabbítani a jelentkezési határidőt.
– Lezárult a felvételi jelentkezési botrány belső és külső vizsgálata is. A hiba okát feltárták, azokat orvosolni fogják, ám konkrét felelősök megnevezésére nem került sor, és szankciót sem alkalmaz a szaktárca a felvételi jelentkezési szervereket működtető Educatio Kft.-vel szemben – jelentette ki lapunknak Bakonyi László, a Hiller István vezette oktatási tárca háttérintézményeként működő Oktatási Hivatal elnöke. A szakember leszögezte: a vártnál nagyobb terhelés volt az, amely lebénította a központi szervert, és ez olyan mértékű problémát okozott, amely miatt kénytelenek voltak leállítani néhány órára az egész rendszert. Hozzátette: a vizsgálat megállapította, hogy a jövőben a korábbinál jóval erőteljesebb, előzetes terhelési teszteket kell végezni a szolgáltatónak az informatikai rendszeren, hogy ilyen többet ne fordulhasson elő. A belső vizsgálatot az Educatio Kft. végezte, a külsőt pedig kormányzati szakemberek.
Bakonyi a konkrét felelősséget firtató kérdésünkre kifejtette: abban nyilvánvalóan hibáztak, hogy nem számoltak azzal: a tavalyi évhez képest drasztikusan megnő az elektronikus úton jelentkezők száma. Ez azért következhetett be, mert a szokásos jelentkezési határidő évek óta február 15., tavaly azonban ez a nap vasárnapra esett, így még hétfőn is lehetett jelentkezni. Idén hétfő volt 15-e, így mindenki ezen a napon ült le a gép elé. Bakonyi leszögezte: a vizsgálat szerint másodpercenként 200 találat fogadására volt alkalmas a rendszer, ami jónak mondható, de mint az utólag kiderült, még nagyobb terhelésre kellett volna felkészülniük. Ennek ellenére konkrét személyi felelőst nem neveztek meg az ügyben, ahogy senki nem kapott fegyelmi, vagy egyéb büntetést sem. Ebben a botrányban ugyanaz a cég, a több milliárd forint közpénzt kezelő, az oktatási tárca háttérintézményeként működő Educatio Társadalmi Nonprofit Kft. játszott szerepet, amelynek hibájából tíz nappal korábban, február elején kétezer diák érettségi jelentkezési adatai és középfokú felvételi eredményei tűntek el. A rendszerhiba miatt rengeteg végzős diáknak és iskolának újra végig kellett mennie a jelentkezési procedúrán, ami az adatvesztés nagyságától függően többnapos pluszmunkát jelentett. Az akkori vizsgálat hardverhibát állapított meg, amelyért akkor sem vontak felelősségre senkit. Az Oktatási Hivatal elnöke akkor azzal indokolta a szankciók elmaradását, hogy nem lehet egyetlen konkrét felelőst megnevezni, több ember esetleges hibája esetén pedig szinte lehetetlen megállapítani, hogy kit milyen mértékben terhel a felelősség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.