Fiatal orvosok százai kerülhetnek utcára

Több száz szakorvosjelölt és orvosi egyetemet végzett fiatal maradhat állás nélkül az Egészségügyi Minisztérium új rezidensrendelete miatt – állítja a Magyar Rezidensszövetség. A szervezet szerint ráadásul a diszkriminatív pályázati kiírás miatt a rezidensállásokra csak idén végzett fiatalok pályázhatnak. A rossz szabályozás miatt felgyorsulhat a fiatal orvosok külföldre vándorlása.

2010. 03. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jogsértőnek és végrehajthatatlannak tartja a Magyar Rezidensszövetség (MRSZ) a szakorvosképzés felvételi eljárását szabályozó végrehajtásirendelet-tervezetet, amely az államvizsga előtt négy hónappal kíván lényegi változtatásokat bevezetni a felvételi rendjében, ráadásul az új szabályozás fiatalok százait zárná el a rezidensállás megszerzésétől. – A pályázati kiírás legnagyobb hibája, hogy csak az idén végzetteknek engedélyezné a rezidensállások megpályázását, amelynek következtében a korábban végzett orvosok – akik eddig gyermeket neveltek vagy PhD-tanulmányokat folytattak – ezután nem juthatnak álláshoz. Ez az esélyegyenlőség súlyos megsértése, ezzel szemben jogi lépéseket fogunk tenni – jelentette ki lapunknak Papp Magor, az MRSZ elnöke. A szakember szerint a diszkriminatív rendelet reménytelen helyzetbe és a kezdő orvosokhoz képest versenyhátrányba hozza azt a 700 fiatal szakorvosjelöltet is, akik az átlagosan ötéves rezidensképzésből az állam által finanszírozott két évet már letöltötték valamelyik kórházban, ám az őket alkalmazó intézmény finanszírozási problémák miatt nem tudja vállalni bérük kifizetését, így most új állás után kell nézniük.
Papp Magor szerint alkotmánysértő a felvételi eljárás menet közben történő megváltoztatása is. A szaktárca tervezete értelmében a pontszámítás során más kritériumokat vesznek majd figyelembe a pályázatok elbírálásánál, márpedig a hallgatók a jelenleg érvényes szabályok szerint készültek a megméretésre. A rezidensek sérelmezik azt is, hogy az eddigi független egyetemi bizottság helyett a kórházak helyben döntenek arról, kit vesznek fel az álláshelyekre, ahol szubjektív szóbeli felvételit alkalmazhatnak, amely lehetőséget ad arra, hogy szakmai szempontok helyett a helyben protekcióval rendelkező fiatal nyerje el az állást. A szövetség súlyosan károsnak tartja azt is, hogy a rezidensképzés első két évének szinte teljes bér- és járulékköltségét, amit eddig az állam finanszírozott, a jelentősen alulfinanszírozott kórházakra terheli, aminek következtében jelentősen csökkenhet a foglalkoztatott szakorvosjelöltek száma.
Papp Magor leszögezte: a hatályos kormányrendelet rendkívüli károkat okozhat az egészségügyben, mivel az állás nélkül maradt rezidensek kényszerből tömegesen hagyhatják el Magyarországot, miközben a kórházak orvoshiánnyal küzdenek. A szakember hozzátette: határozottan cáfolja Székely Tamás egészségügyi miniszter hétfői parlamenti kijelentését, amely szerint az új felvételi rendszerhez a rezidensszövetség egyetértését adta. Leszögezte: a szakorvosképzés tervezett átalakítása előkészítetlen és átgondolatlan, ezért felszólítják a minisztériumot a rendelet végrehajtásának azonnali felfüggesztésére.
A szaktárca tájékoztatása szerint folytatják a szakmai egyeztetéseket a kifogásolt tervezetről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.