Az Európai Bizottság csütörtökön eljárást kezdeményezett hazánk ellen a bruttó 4,2 milliárdos papírtender, illetve a közbeszerzési törvény módosítása miatt. A Magyar Nemzet tavaly októberben számolt be arról, hogy a kormányzat gyanús sietséggel, a piaci verseny korlátozásával, irreális feltételekkel írt ki tendert papírok és irodaszerek beszerzésére. A tárgyalásos eljárást végül nem meglepő módon az MSZP közelinek tartott Ápisz–BudaPiért (ÁBP) nyerte, akárcsak 2004-ben és 2006-ban.
Az Európai Bizottság azt kifogásolja, hogy a Központi Szolgáltatási Főigazgatóság tárgyalásos eljárást írt ki, amely a normál közbeszerzéseknél jóval kevésbé átlátható. Márpedig ilyen eljárást csak kivételes esetekben lehet alkalmazni, például akkor, ha a közbeszerzési szerződés tekintetében nem lehet előzetesen meghatározni az ellenszolgáltatást. A brüsszeli bizottság szerint jelen esetben nem ez volt a helyzet, ezért a jobban átlátható és az ajánlattevőkkel szembeni egyenlő bánásmódot biztosító rendes szabályokat kellett volna követni.
Piaci forrásaink szerint már a pályázat kiírásakor mindenki tudta, hogy megint az ÁBP lesz a befutó, mivel szakmai körökben nyílt titok, milyen kapcsolatokat ápolnak a cég vezetői kormányzati körökkel. Ráadásul csak tíz napot hagytak az ajánlatok benyújtására. A közepes vállalkozásokat eleve kizárta a pályázatból az a feltétel, amely az előző három évre másfél milliárdos forgalmat írt elő. Nem csoda, hogy végül mindössze két cég, az ÁBP és a Papír–Ász nyújtott be ajánlatot. A két cég azonban nem is áll annyira távol egymástól: összeköti őket a szocialista politikusok teniszpartnereként ismert Rizó Mihály személye. Rizó az ÁBP-ben korábban vezető tisztségviselő volt, a Papír–Ász tulajdonosának, a Trendex Invest Befektető Zrt.-nek pedig jelenleg is ügyvezetője. Forrásaink szerint nem az árverseny, hanem csupán a színjáték kedvéért indult el a két, közös gyökerekkel rendelkező társaság. A „kiélezett” verseny gyümölcse az lett, hogy a piaci árnál esetenként 30 százalékkal drágább termékeket szállíthat a győztes ÁBP. Ismert, az ÁBP Zrt.-nek korábban igazgatósági tagja volt Antalóczi Zoltán, aki a Gyurcsány Ferenc bukott kormányfő tulajdonában lévő Altus Zrt. felügyelőbizottsági tagja. Felbukkant az ÁBP-ben igazgatósági elnökként Szabó Pál, aki a Gyurcsány-kormány közlekedési minisztere és a posta vezetője is volt.
Az Európai Bizottság a papírtender mellett a magyar közbeszerzési törvény módosítását is kifogásolja, amely kimondja: az ajánlattevők bizonyos esetekben csak akkor támaszkodhatnak harmadik félre a szerződés teljesítésekor, ha az ajánlattevő többségi befolyást gyakorol felettük. A bizottság szerint ez nem áll összhangban az uniós közbeszerzési szabályokkal, amelyek viszont megengedik, hogy az ajánlattevő egy másik fél erőforrásaira is támaszkodhasson a köztük lévő kapcsolat típusától függetlenül. A magyar rendelkezés miatt olyanokat zárnak ki a magyar tenderekből, akik az uniós előírásoknak megfelelnek. A bizottság két hivatalos felszólítást küld Magyarországnak, és ha ezekre két hónapon belül nem kapnak kielégítő választ, akkor az ügyeket az Európai Bíróság elé utalják.
Menczer Tamás: Brüsszel Péter döntött, Manfred Weber mellett marad