Isznak és vezetnek

2010. 03. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Brüsszel)

Bock József, az egyik nagy villányi borász a napokban panaszkodott: ideje lenne abban is csatlakozni Európához, hogy Magyarországon, a többi európai országhoz hasonlóan, volán mögé lehessen ülni egy-két pohár bor elfogyasztása után. Európa legtöbb országában ez valóban így is van, mint például Belgiumban, Európa rejtőzködően mediterrán országában, ahol a déli sziesztára bezárnak a boltok, bankok és hivatalok, megtelnek a vendéglők, és a munkatársak egy jó órát töltenek el egymással csevegve a finom falatok, a hozzá megivott bor vagy sör mellett. Vagyis az ebédek, vacsorák és társas összejövetelek nem azzal a kérdéssel kezdődnek, hogy ki nem ihat vagy ki vezeti haza a kocsit.
Európa és az Európai Unió legtöbb országában, ahol értelmetlen szigorral és az autósok felesleges zaklatásával sem a vendéglátóipart, sem az emberek közérzetét, sem magát a társas együttlétet nem akarják szétverni, a törvényileg megállapított alkoholfogyasztás határa legtöbb esetben 0,05 g/liter, azaz 0,5 mg/ml véralkohol-tartalom, illetve a kifújt lélegzet alkoholtartalma. Az Európai Bizottság 1988-ban bocsátott ki egy irányelvtervezetet az unión belüli véralkoholszintnek 0,5 mg/ml-en történő uniós harmonizálására. Ennek végrehajtása azon bukott meg, hogy több uniós ország ennél magasabb – 0,8 mg/ml-es – szintet tartott és tart kívánatosnak.
Az elkövetkező években azonban több országban a bizottsági ajánlás szintjére csökkentették a megengedhető véralkoholszintet. Olaszország volt a csökkentő országok közül az utolsók egyike: ott 2002 júliusában szorították vissza a Brüsszel által ajánlott szintre a még tolerált véralkoholszintet. Az Európai Bizottság legutoljára 2001-ben tett még egy kísérletet. Akkor azt ajánlotta ismét, hogy minden uniós tagországban csökkentsék 0,5 mg/ml-re, azaz 0,05 százalékosra a véralkoholszintet. De Írország, Luxemburg és Nagy-Britannia nem volt hajlandó engedni a 0,08 százalékos szintből.
Az uniós országok közül Portugália volt az egyedüli, amely 2001-ben megkísérelte azt, hogy hátha sikerül csökkentenie a balesetek számát, ha bevezeti a nulla toleranciát, azaz nem engedélyezte egyetlen csepp elfogyasztását sem azoknak, akik autót vezetnek. Mivel azonban a rákövetkező egy évben kiderült, semmivel nem csökkent a balesetek száma, valamint a társadalomban hatalmas volt a tiltakozás, 2002-ben visszaállították a 0,5 mg/ml szintet. A 0,05 százalékos határ érvényes Ausztriától kezdve Németországon át Szlovéniáig. Hogy ki mikor éri el ezt a határt, az függ a testsúlytól, kortól, a test zsírtartalmától, nemtől, valamint az alkoholfogyasztással töltött idő tartamától, és – természetesen – az utolsó pohár elfogyasztásától eltelt időtől. Míg egy 120 kilós férfi akár három-négy pohár bort is megihat egy óra alatt e törvényes határérték eléréséhez, a feleennyi súlyú hölgyek egy-másfél pohár borral jutnak el a 0,05 százalékos határhoz.
Európában 0,08 százalék a megengedett küszöb az Egyesült Királyságban, Írországban, Svájcban, Máltán, Cipruson és Luxemburgban. Van, ahol ennél kevesebb, mint Norvégiában és Svédországban, ahol a törvényes határérték 0,02 százalék.
Magyarországon kívül Európában nulla tolerancia kötelező Azerbajdzsánban, Romániában, Szlovákiában, Csehországban, és Észtországban. Albániában némileg engedékenyebb a törvény, ott ugyanis a megengedett határ 0,01 százalék. Európán kívül az Egyesült Államokban a határ szövetségi államoktól függően 0,08 és 0,1 százalék között változik. Kanadában és Új- Zélandon 0,08, Ausztráliában 0,05 százalék a határ. Ami például Belgiumban a rendőri ellenőrzés napi gyakorlatát illeti, e sorok íróját öt és fél év alatt a belga rendőrök egyetlenegyszer nem állították meg ellenőrzésre, azaz nem kellett „fújnia”, nem kellett bemutatnia, hogy van-e jogosítványa, tartalék izzója, elakadást jelző háromszöge, valamint hogy megvan-e egészségügyi doboza és annak érvényes-e a szavatossága.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.