Kétmilliárdos ügyvédi díjazás

Egy amerikai ügyvédi iroda képviseli Magyarországot abban a nemzetközi perben, amelyet két hazai erőmű külföldi tulajdonosa indított, kifogásolva a szerintük alacsony hatósági áramárakat. A magyar államot képviselő Arnold & Porter két év alatt csaknem kétmilliárd forintot tehet zsebre.

2010. 03. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen bruttó 1,876 milliárd forintos díjazásért bízott meg a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium egy amerikai ügyvédi irodát azzal, hogy lássa el hazánk jogi képviseletét egy washingtoni székhelyű nemzetközi választott bíróság előtt zajló perben. A tárcától kért adatok szerint az Arnold & Porter LLP ügyvédi irodával két szerződést kötöttek. Az első, 2008. augusztus 29-én aláírt megállapodás bruttó 199 millió, a második, szintén 2008-ban aláírt, majd tavaly többször módosított szerződés 1,677 milliárd forint kifizetéséről szól. Ez utóbbi megállapodás május 31-ig, tehát a kormányváltásig szól. Vagyis kevesebb mint két évi munkáért csaknem kétmilliárd forint üti az ügyvédek markát.
A tárca szerint a szerződéskötéskor a hasonló ügyekben szokásos nemzetközi ügyvédi díjszabást és eljárási költségeket vették alapul.
*
Azt állították: ezek alapján a megbízás értéke nem tekinthető horribilisnek, különösen úgy, hogy a perérték egyes számítások szerint elérheti a több tíz milliárd forintos nagyságrendet. Rámutattak: azért nem írtak ki közbeszerzést, mert a jogszabályok szerint és a szabad képviselőválasztás jogával összhangban ez nem volt szükséges.
A közlekedési tárcánál közölték: a nemzetközi pert 2007-ben indította meg a Dunamenti Erőmű Zrt. tulajdonosa, az Electrabel S.A., valamint az AES Tisza Erőmű Kft. tulajdonosa, az AES Summit Generation Ltd. a magyar állam ellen egy washingtoni székhelyű, a Világbank mellett működő nemzetközi választott bíróság előtt. A felperesek szerint a Magyar Köztársaság egyes jogszabályai (például a villamos energia árszabályozását érintő 2006-os törvénymódosítás) sértik az Energia Charta Egyezmény rendelkezéseit, mivel olyan hatósági árakat vezettek be, amelyek alacsonyabbak a Magyar Villamos Művek Zrt.-vel kötött 2001-es megállapodásban foglaltnál; ezáltal a külföldi tulajdonú erőművek szerint beruházásaikat érdeksérelem érte. Ezenfelül a felperesek kifogásolják a hosszú távú áramvásárlási megállapodások megszüntetését is. A minisztérium kiemelte: az ilyen eljárások sajátos szakmai ismereteket igényelnek, így a jogi képviseletet csupán néhány, kifejezetten ezekre az ügyekre specializálódott nemzetközi ügyvédi iroda képes ellátni, mint amilyen az Arnold & Porter.
A világszerte mintegy 700 ügyvédet foglalkoztató Arnold & Porter 2004 és 2006 között egyszer már sikerrel képviselte a magyar államot a Pannon norvég tulajdonosával, a Telenorral szemben. A norvég cég azért fordult nemzetközi bírósághoz, mert szerintük hazánk megszegte a Norvégia és Magyarország között 1991-ben kötött befektetésvédelmi egyezményt, amikor 2002–2003-ban 2,4 milliárd forint befizetésére kötelezték a Pannont az Egyetemes Távközlési Támogatási Alapba. A bíróság azonban illetékesség hiányára hivatkozva elutasította a Telenor keresetét, és a felperesre terhelte a 300 ezer dolláros perköltséget, továbbá a magyar fél ügyvédi és egyéb költségeit, 1,25 millió dollárt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.