Összesen bruttó 1,876 milliárd forintos díjazásért bízott meg a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium egy amerikai ügyvédi irodát azzal, hogy lássa el hazánk jogi képviseletét egy washingtoni székhelyű nemzetközi választott bíróság előtt zajló perben. A tárcától kért adatok szerint az Arnold & Porter LLP ügyvédi irodával két szerződést kötöttek. Az első, 2008. augusztus 29-én aláírt megállapodás bruttó 199 millió, a második, szintén 2008-ban aláírt, majd tavaly többször módosított szerződés 1,677 milliárd forint kifizetéséről szól. Ez utóbbi megállapodás május 31-ig, tehát a kormányváltásig szól. Vagyis kevesebb mint két évi munkáért csaknem kétmilliárd forint üti az ügyvédek markát.
A tárca szerint a szerződéskötéskor a hasonló ügyekben szokásos nemzetközi ügyvédi díjszabást és eljárási költségeket vették alapul.
*
Azt állították: ezek alapján a megbízás értéke nem tekinthető horribilisnek, különösen úgy, hogy a perérték egyes számítások szerint elérheti a több tíz milliárd forintos nagyságrendet. Rámutattak: azért nem írtak ki közbeszerzést, mert a jogszabályok szerint és a szabad képviselőválasztás jogával összhangban ez nem volt szükséges.
A közlekedési tárcánál közölték: a nemzetközi pert 2007-ben indította meg a Dunamenti Erőmű Zrt. tulajdonosa, az Electrabel S.A., valamint az AES Tisza Erőmű Kft. tulajdonosa, az AES Summit Generation Ltd. a magyar állam ellen egy washingtoni székhelyű, a Világbank mellett működő nemzetközi választott bíróság előtt. A felperesek szerint a Magyar Köztársaság egyes jogszabályai (például a villamos energia árszabályozását érintő 2006-os törvénymódosítás) sértik az Energia Charta Egyezmény rendelkezéseit, mivel olyan hatósági árakat vezettek be, amelyek alacsonyabbak a Magyar Villamos Művek Zrt.-vel kötött 2001-es megállapodásban foglaltnál; ezáltal a külföldi tulajdonú erőművek szerint beruházásaikat érdeksérelem érte. Ezenfelül a felperesek kifogásolják a hosszú távú áramvásárlási megállapodások megszüntetését is. A minisztérium kiemelte: az ilyen eljárások sajátos szakmai ismereteket igényelnek, így a jogi képviseletet csupán néhány, kifejezetten ezekre az ügyekre specializálódott nemzetközi ügyvédi iroda képes ellátni, mint amilyen az Arnold & Porter.
A világszerte mintegy 700 ügyvédet foglalkoztató Arnold & Porter 2004 és 2006 között egyszer már sikerrel képviselte a magyar államot a Pannon norvég tulajdonosával, a Telenorral szemben. A norvég cég azért fordult nemzetközi bírósághoz, mert szerintük hazánk megszegte a Norvégia és Magyarország között 1991-ben kötött befektetésvédelmi egyezményt, amikor 2002–2003-ban 2,4 milliárd forint befizetésére kötelezték a Pannont az Egyetemes Távközlési Támogatási Alapba. A bíróság azonban illetékesség hiányára hivatkozva elutasította a Telenor keresetét, és a felperesre terhelte a 300 ezer dolláros perköltséget, továbbá a magyar fél ügyvédi és egyéb költségeit, 1,25 millió dollárt.
Holnap jön az igazi tél!