Kinek a népirtása?

2010. 03. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mikor Barack Obama az elnökválasztásra készült, több beszédben is leszögezte, nagy támogatója az örmények elleni 1915-ös tömegmészárlást népirtásnak elismerő törvénytervezet megszavazásának. 2006-ban bírálta is az akkori amerikai külügyminisztert, Condoleezza Rice-t, mert az hazahívta a jereváni nagykövetet, mikor John Evans népirtásnak nevezte a gyilkosságokat. „Elnökként el fogom ismerni az örmény népirtást!” – szögezte le Obama 2008 januárjában. Egy év múlva, már elnökként szónoki bravúrral úgy beszélt Ankarában az örmények meggyilkolásáról, hogy egyszer sem említette a „népirtás” szót, ám virágnyelven kiállt korábbi véleménye mellett. Újabb egy évre rá pedig nyomást gyakorolt a képviselőház külügyi bizottságára, nehogy elismerjék az „örmény holokausztot”. A szóösszetétel ugyanis túl sok érdeket sértene, olyan barátokét, akiket nem szabad elveszíteni, mert akkor összeomlik a keleti kalandozások rendszere.
A szóban forgó baráti hármas az Egyesült Államokból, Törökországból és Izraelből áll. Amerikának Törökország stratégiai szövetségese, mert ideális geopolitikai helyzete, kormányzata szigorúan világi, bár mozlim, és lényegében a világ összes országával – köztük Izraellel és Iránnal is – szívélyes viszonyt ápol. A törökök úgy kapcsolják össze a haragos feleket egymással, mint a Boszporusz-szoros Európát és Ázsiát, hadserege bivalyerős, diplomáciai érzéke messze földön híres, s cserébe csak annyit kér, hogy hadd intézze belső ügyeit, például a kurdkérdést egyedül, és ne zargassák az „úgynevezett örmény holokauszttal”. A társaság másik tagja, Izrael ezzel egyet is ért, egy faji alapon történt népirtás elismerése a soa tragédiáját is viszonylagossá tenné, így a kérdésben bölcsen hallgat. Emellett ő is azt szereti legjobban, ha a saját kisebbségével egyedül jut dűlőre. A törökökkel fennálló kapcsolatát hímes tojásként óvja, hacsak kivagyiságból a felettébb aktív buldózer, Avigdor Liberman külügyminiszter és emberei tönkre nem teszik a szépen felépített hálózatot, ám ez utóbbira azért kevés az esély. A két ország valószínűtlen és cseppet sem őszinte barátsága ugyanis stratégiailag kifizetődő, a jelenlegi status quo tartható, a világ első számú demokráciaőre pedig eltakarja a szemét, ha palesztin vagy kurd holokausztról beszél valaki. Látni is lehet az eredményt. A palesztinok államáról már fél évszázada beszélnek, mégsem szolgáltattak nekik igazságot, a kurdok pedig mintha nem is léteznének.
Olyan rendszer ez, amelyet voltaképp Irán egyensúlyoz ki. Ankarának elméletileg volna útja a perzsa állam felé is, feltéve, hogy zárójelbe tudja tenni Kemal Atatürk örökségét a szekuláris államról és az európaiságról. A Török Köztársaság azonban ezt semmiképp sem teheti meg, így hiába a lakosság bizonyos fokú szimpátiája a környező mozlim államokkal és egyértelmű húzódozása Amerikától, valamint sértettsége Brüsszel folyamatos, provokációval felérő visszautasítása miatt, a török út mégiscsak az, amelyet a törökök atyja kijelölt az országnak.
Ha nem lenne Irakban és Afganisztánban háború, s nem kellene szemmel tartani Iránt, talán az Egyesült Államok is máshogy viszonyulna a kis kaukázusi nép múltjának szomorú fejezetéhez. A történelem véres emlékeinél azonban sokkal fontosabbak a mostani szövetségek, így egyáltalán nem számít, kinek van igaza. Ahogy azonban egyetlen megrohadt alma is tönkreteheti az egész almáskosarat, a kicsiny Örményország kérését sem szabad figyelmen kívül hagyni, ha valaki stabilitást akar a Kaukázusban. Hegyi Karabah státusa máig a levegőben lóg, a törökökkel rokon azeriek örmények általi legyilkolásáról szó sem esik, Örményország legszívélyesebb, stratégiai szövetségese pedig – Oroszország mellett – éppenséggel a rengeteg azerinek otthont adó Irán. Úgy tűnik, az általánosan elfogadott holokausztok száma bizony véges, s ebbe a körbe az örmények tragédiája egyszerűen nem fér bele.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.