Óriási a különbség a diákok elvárásai és a valóság között a frissdiplomások kezdő bérét tekintve – derül ki az oktatási tárca háttérintézményeként működő Educatio Nonprofit Kft. felméréséből. Az eredmény még lesújtóbb annak fényében, hogy a fiatal diplomások nem várnak irreálisan magas bért: a diákok átlagosan nettó 188 ezer forintot tartanának elfogadhatónak, de a pályakezdő diplomások közel fele 150 ezer forintnál kevesebbel is beérné. Ehhez képest a fiatal diplomások egyharmada legfeljebb 75–100 ezer forintos fizetést várhat, háromnegyedük bére pedig nem haladja meg a 150 ezer forintot. Az átlagos diplomás kezdő kereset a válaszadók szerint 136 ezer forint, mintegy 30 százalékkal, 52 ezer forinttal kevesebb, mint amennyit a fiatalok elfogadhatónak tartanak.
Nem meglepő, hogy a fővárosi hallgatók várják a legmagasabb kezdő fizetést: egy Budapesten tanuló fiatal nettó 21 ezer forinttal vár magasabb bért (nettó 200 ezer forintot), mint egy falusi hallgató (neki elég lenne 179 ezer forint is). A várható nettó keresetük között azonban lényegesen kisebb az eltérés. Egy fővárosi fiatal várható kezdő fizetése 146 ezer, egy vidéki városban élőé 135 ezer, míg egy falusié 132 ezer forint átlagosan. Ez azt jelenti, hogy bár a frissdiplomások a fővárosban keresnek a legjobban, mégis ők a legelégedetlenebbek várható keresetükkel. A budapestiek a jelenleginél közel 40 százalékkal (több mint 57 ezer forinttal) magasabb fizetést tartanának elfogadhatónak. A legelfogadóbbak éppen a leginkább alulfizetett falusi diplomások: ők nettó 47 ezer forintos béremelkedéssel is beérnék.
A felmérés bebizonyította azt is, hogy a nők többsége még mindig alulértékeli önmagát, ami annak a következménye, hogy évtizedek óta ezt teszik velük a munkáltatók is. Egy frissdiplomás nő nettó átlagkeresete ugyanis 25 ezer forinttal – több mint 20 százalékkal – kevesebb, mint egy okleveles férfié (nettó 124 ezer, illetve nettó 148 ezer forint). A mai fiatalok tartják magukat az előítéletekhez, beérnék 176 ezer forintos bérrel, 25 ezer forinttal kevesebbel, mint a férfiak. Az Európai Bizottság a nemek közötti különbségekről készített éves jelentése szerint egyébként a férfiak és a nők között fennálló bérszakadék az Európai Unióban átlagosan 17,4 százalék.
Az Educatio Kft. szerint a felmérés lesújtó eredményei ellenére a diploma által nyert bérprémium – vagyis az alacsonyabb végzettségűekhez viszonyítva elérhető jövedelemtöbblet – sem csökkent, aminek vélhetően az az oka, hogy a szakmunkások és középfokú végzettségűek fizetése sem növekedik.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk