Megint lehet osztályismétlés az iskolákban

Ha a Fidesz kormányra kerül, visszaállítja az osztályismétlés lehetőségét, és arra is engedélyt ad, hogy az iskolák eltanácsolhassák az intézményből a többieket bántalmazó vagy társaikat a tanulásban súlyosan akadályozó diákokat – tudta meg lapunk.

2010. 03. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar Bálint korábbi szabad demokrata oktatási miniszter liberális oktatáspolitikájának egyik eleme a gyerekek alsó tagozatban történő buktatásának megtiltása volt, amit Hiller István szocialista tárcavezető hűen továbbvitt. Az esélyegyenlőség javítására hivatkozva hozott intézkedés azonban éppen a hátrányos helyzetű gyerekeknek ártott a legtöbbet – mondta lapunknak Pósán László, a Fidesz oktatáspolitikusa. A szakember kifejtette: a gyerek az iskola első éveiben tanulja meg az írás, olvasás, számolás alapjait. A kisdiákok egy része súlyos hátrányokkal, alapvető ismeretek nélkül, minimális szókinccsel érkezik az iskolába, ezért nekik több időre lenne szükségük az alapismeretek elsajátításához. Továbbá vannak olyanok is, akik ebben a korban a szokásosnál lassabban haladnak.
*
Azzal, hogy őket nem lehet megbuktatni, a hátrányos helyzetű gyerekeket éri a legnagyobb kár, hiszen sokan közülük úgy jutnak el a felső tagozatig, hogy nem tanulnak meg rendesen írni és olvasni. Ötödik osztályra hátrányaik megsokszorozódnak, és lemaradásuk olyan mértékű lesz, hogy az a felső tagozatban behozhatatlanná válik. Így a gyerekeket sorozatos kudarcok érik, frusztrálttá válnak, állandósulnak magatartási problémáik, sokan pedig végleg kimaradnak az iskolából.
Pósán szerint ezért a hátrányokkal küzdő gyermekek érdekeit az szolgálná, hogy megint osztályismétlésre legyenek kötelezhetők, ha nem sajátítják el a továbblépéshez szükséges alapismereteket. Ezért a Fidesz kormányra kerülése esetén a gyermekek érdekében visszaállítja az osztályismétlés elrendelésének lehetőségét.
A Fidesz oktatáspolitikusa szerint változtatni kell a renitensekkel szembeni, túlzottan liberális szabályozáson is, ma ugyanis az agresszív, tanárait és társait bántalmazó vagy a többi diákot tanulmányaiban akadályozó tanulóknak csak jogaik vannak, felelősségük nincs. Pósán László leszögezte: nem jelent megoldást az iskolai erőszakkal szemben a jelenlegi törvényi szabályozás, amely csak úgy engedi „kirúgni” a tanár- és diákverő gyereket az iskolából, ha az igazgató keres neki másik iskolát. Ez csak arra jó, hogy az oktatási intézmények egymás között cserélgetik a kezelhetetlen gyerekeket, a helyzet pedig egyik helyen sem lesz jobb. Pósán közölte: ha pártja kormányra kerül, lehetővé teszi, hogy az iskola szabályzatát többször megszegő, társait bántalmazó diákokat az iskola mindenféle egyéb kötelezettség nélkül eltanácsolhassa az oktatási intézményből, és a problémás tanuló szüleinek dolga legyen, hogy új iskolát keressenek. Azzal is csökkenthető lenne az erőszak, ha a kezelhetetlen diákok szüleit is felelősség terhelné a gyerekek tetteiért – vélte.

Létszámgond. Az Alkotmánybírósághoz fordult a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) az osztálylétszámról szóló népi kezdeményezésük miatt – közölte Kerpen Gábor elnök. A PDSZ nem tudott érvényt szerezni az osztálylétszámok csökkentésére vonatkozó javaslatának. Kifogásolják a közoktatási törvény módosítását, amely lehetővé tenné, hogy szeptembertől a maximális létszámtól akár 30 százalékkal is el lehessen térni. Népi kezdeményezésük kérdőívét érdemi indoklás nélkül kétszer utasította el az Országos Választási Bizottság (OVB). Most azt várják az Alkotmánybíróságtól, hogy a kérdőív hitelesítését „az OVB hatáskörébe utalja”. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.