Most változtassunk a sorsunkon!

2010. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fedőlapján 1848-as lobogóval, hátlapján Leszkovszky György stációképével, Krisztus levételével a keresztről a Búvópatak című kaposvári irodalmi folyóirat jelzi, hogy a két nagy ünnep, a márciusi forradalom és a közelgő húsvét, Krisztus feltámadásának ünnepe az idén új tartalommal és várakozással telítődik. A magyar művészek, hívők és nemzetféltő emberek az egész Kárpát-medencében az anyaország újjászületését várják húsvét után egy héttel. Kezdve Kocsis Ferenc Vilmossal, a Quousque? című írás szerzőjével, aki vallja: most senki nem lehet semleges. Mindenkinek erői szerint kell küzdeni a nemzetrontó kormánypártok és szövetségeseik, a soviniszta kispártok hatalomvágya és önzése ellen. Húsvét misztikumát és az április 11-i szavazásokat köti össze Csordás Endre: „Menjünk hát el és hívjuk mindazokat, akik életük sorsának alakulását végre a saját kezükbe kívánják venni. Ebben segít bennünket húsvét misztériuma”. A Keresztút című Farkas Judit-írás magyarázza a borítóképet. A szerző beszámol arról, hogy a kaposvári Megyei és Városi Könyvtárban március elsejétől április 9-ig látható Hegedűs György Via crucis cím fotókiállítása. E tárlaton láthatók a Leszkovszky-freskókról készített képek is. Leszkovszky a freskófestés hazai nagymestereként él a szakmai köztudatban, aki akkor is a legnagyobbak közé tartozna, ha csak a Stációkat készítette volna el. Képei somogyi plébániatemplomokban, Siófokon, Mosdóson, Kaposszerdahelyen, Nagybajomban láthatók, restaurátori munkájának köszönhetjük számos műemlék freskó megújulását is. A kiállítást a freskófestő fia, páter Leszkovszky György Pál orvos, domonkos szerzetes nyitotta meg.
A lap „nem iszik előre a medve bőrére”. Nem véletlenül közli Csernák Árpád író, főszerkesztő éppen Az országgyűléshez című Petőfi-verset, amelyben a költő szavaival figyelmeztet bennünket a méltó utód arra, ami akkor várhat reánk, ha még mindig nem értjük meg, hogy április 11-én mindnyájunknak el kell menni. Ha nem védjük meg együtt a hazát, akkor „Szolgák vagyunk, rabszolgánál szolgábbak / Megvetésére a kerek világnak!” A feltámadás és az újjászületés reményéről szól Kovács Emőke történész, író Kossuth nem kabarézna című írása. A fiatal tudós történeti áttekintésében a magyar história mélypontjaként értékeli Gyurcsány Ferenc tavalyelőtti március 15-i, miniszterelnöki beszédét a Művészetek Palotájában, ahol elbújva az emberek véleménynyilvánítása elől kabarézott nemzeti ünnepünk ürügyén, de még azt is magához méltón, gyöngén. A történész azt kérdezi tőlünk: Magyarként ismerjük 1848 vívmányait, amelyeknek alappillére a változás és a változtatni tudás volt. Most képesek vagyunk-e megváltozni és változtatni sorsunkon? Ez itt a kérdés. Válaszoljatok.
(Búvópatak, irodalmi folyóirat, Kaposvár, március.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.