Munkanélküli fiatalokat termel a bolognai rendszer

A kétciklusú felsőoktatási rendszer eddigi eredményeit vitatta meg tegnap Budapesten 47 oktatási miniszter. A szakértők és az ellenzéki pártok szerint nincs okunk az ünneplésre, mert hazánkban meggondolatlanul, erőltetetten vezették be az új képzési struktúrát, ezért sok képzés elvégzése értelmetlen, a diploma piacképtelen.

2010. 03. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Növelnék a tanulók mobilitását. Húsz százalékra növelnék a külföldi intézményekben is tapasztalatot szerző diákok arányát 2020-ra az európai felsőoktatási térségben – mondta Andrulla Vasziliu, az Európai Unió oktatásügyért, kultúráért, a többnyelvűségért és az ifjúságpolitikáért felelős biztosa tegnap Budapesten a nemzetközi Bologna-konferencián. – Növelni kell a hallgatók mobilitását. A becslések szerint jelenleg az európai diákok tíz százaléka képzi magát külföldi intézményekben is tanulmányai során – hangsúlyozta Andrulla Vasziliu. Az uniós biztos szerint továbbra is a mobilitás és a minőségbiztosítás a bolognai rendszer legfontosabb célja. – A feladatok teljesítéséhez egyebek mellett strukturális változásokra és új oktatási módszerekre van szükség – fűzte hozzá.


Tegnap Budapest, ma pedig Bécs ad otthont annak a tanácskozásnak, amelyen 47 ország oktatási minisztere vitatja meg a felsőoktatás képzési szerkezetét meghatározó bolognai folyamat eddigi eredményeit. 1999-ben huszonkilenc ország – közöttük Magyarország – fogadta el az összetartozó európai felsőoktatási térség kialakításáról szóló bolognai nyilatkozatot. A fő cél az volt, hogy az egyes országok diplomái összehasonlíthatók legyenek, és valamennyi országban egymásra épülő, kétciklusú oktatási rendszert vezessenek be. Magyarországon ma a diákok először hároméves alapképzést végeznek el, amely után diplomát kapnak. Aki ennyivel megelégszik, az munkába állhat, a legjobbak azonban továbbmehetnek a kétéves mesterképzésre, amelynek elvégzése után „magasabb fokú” oklevelet kapnak.
Azt még Hiller István oktatási miniszter is elismerte, hogy a rendszer nem hibátlan, de szerinte Magyarország és a magyar felsőoktatás számára a Bologna-folyamat lényegesen több előnyt hoz, mint amennyi problémával jár. Hiller a konferencia hivatalos megnyitója előtt kijelentette: az előnyök már a bevezetés utáni években látszódtak, az elkövetkező évtizedben pedig várhatóan sokkal több előnnyel jár majd Magyarország számára a folyamat. A miniszter hazánk felkészültségét és a bevezetést hetesre értékelte egy tízes skálán. Azt mondta, a Bologna-dekrétumot ma is aláírná.
A hazai szakemberek és az ellenzéki pártok szerint azonban a rendszer bevezetése nálunk meggondolatlanul, erőltetetten ment végbe, amely egyes képzések esetében súlyos károkat okozott, ráadásul értéktelen diplomákat termel.
– A tömeges felsőoktatás iránti igényt és az elitképzés szükségességét egyszerre csak a bolognai rendszer tudja a kielégíteni. Nálunk azonban a bevezetés során a kormányzat hibát hibára halmozott, ezért az új kormányzatnak komolyan be kell majd avatkoznia a felsőoktatásba – jelentette ki lapunknak Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. A polgári kormány egykori oktatási minisztere leszögezte: az egyik legnagyobb hiba az volt, hogy a tízéves fokozott bevezetés helyett Magyar Bálint öt év alatt áterőltette az egyetemeken az új struktúrát. Ennek köszönhetően az alapszakok jelentős részét nem dolgozták ki megfelelően, egyszerűen csak félbevágták a korábbi egyetemi képzéseket. Az ilyen kurzusok értéktelen diplomát adnak, és szinte lehetetlen elhelyezkedni velük a munkaerő-piacon. Ezért a Fidesz szerint az alapszakok jelentős részének újragondolására, átdolgozására van szükség. Pokorni szerint több olyan szak esetében is bevezették az új struktúrát, ahol az károkat okozott. Ilyen például a pedagógusképzés, amit azonnal ki kell venni a kétciklusú rendszerből, és az osztatlan rendszerben elitképzéssé kell alakítani. A politikus rámutatott: a csökkenő gyereklétszám miatt a kisebb vidéki főiskolákat csőd fenyegeti, ezért nagyobb kormányzati beavatkozásra lenne szükség abban, hogy melyik intézmény milyen alapszakot indíthat.
A Jobbik a Fidesznél is radikálisabb: ők megszüntetnék a jelenlegi rendszert, és visszaállítanák a hagyományos főiskolai, egyetemi képzést. Dúró Dóra, a párt oktatási kabinetjének vezetője szerint nemcsak a hibás bevezetés okozott káoszt a rendszerben, hanem az is, hogy olyan képzéseket próbálnak kétlépcsőssé tenni, amelyeket lehetetlen, egy életképtelen rendszeren pedig nem segít a javítgatás.
A szakemberek álláspontja nagyrészt egyezik a Fidesz elképzeléseivel. Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke szerint Magyarország nem kerülhette el, hogy részt vegyen a felsőoktatás nemzetközi átalakításában, de tudomásul kell venni, hogy a képzési struktúra hibás elemeket tartalmaz, amely egész Európában gondot okoz, még akkor is, ha ezt az oktatási miniszterek nem szívesen ismerik el. A rendszer nem érte el egyik alapvető célját, a képzések közötti átjárhatóságot. Az alapdiplomákkal sok szakma esetében szinte lehetetlen elhelyezkedni. Központilag kellene szabályozni, hogy melyik felsőoktatási intézmény indíthat mesterszakot, hiszen ma a magasabb fejkvóta miatt minden intézmény erre törekszik, így sokszor olyan szakmákban is indul ilyen mesterképzés, amelyeknek nincs létjogosultsága. Az MTA elnöke a pedagógusképzésben a klasszikus szakpárok tekintetében visszaállítaná az osztatlan képzést, a hiányszakmák esetében pedig a pedagógusok bérének emelésével ösztönözné a diákokat a tanári pálya választására. Szabó Gábor, a Magyar Rektori Konferencia elnöke már az alapképzést is kettébontaná aszerint, hogy a hallgató annak elvégzése után tovább akar-e tanulni, vagy az oklevél megszerzése után abbahagyja a tanulmányait.
Több ezren tüntettek a bolognai folyamat ellen Bécsben, jelentette este az MTI. A résztvevők főként az osztrák egyetemi rendszerrel elégedetlen hallgatók és oktatók, de külföldiek is csatlakoztak hozzájuk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.