Harmincegy évvel ezelőtt, 1979-ben II. János Pál pápa Írországba látogatott, a három és fél milliós országban nagyjából egymillióan vettek részt valamelyik miséjén. Mikor kiderült, hogy XVI. Benedek követi a lengyel egyházfőt a pápai trónon, egy ír újságíró szerint sok barátja szomorúan hasonlította össze II. Alekszij pátriárka nagy szakállú, méltóságteljes kinézetét Joseph Ratzingerével, 2006-ban rádióműsorokban is arról beszéltek, az új pápa olyan, mint egy mosómedve. A változáshoz mindössze harminc év kellett, a valaha mélyen katolikus országban tegnap nagy örömmel fogadták Sean Brady prímás bocsánatkérését a botrány miatt, s nem kevesen várják lemondását.
A nemzetközivé terebélyesedett ügy hatalmas pénzről is szól. Néhány napja kapott egy brit férfi 32500 fontnyi (9,5 millió forint) kártérítést, mert 1976-ban egy katolikus pap molesztálta, a bíróság pedig ezt bizonyítottnak találta. A férfi az őt ért sérelmet csak 2006-ban vallotta be, miután egy másik ember már beperelte a szóban forgó Christopher Clonant. A jelenleg ismeretlen helyen tartózkodó, valószínűleg már halott pap miatt a coventryi egyházmegye legalább háromszázezer font (87 millió forint) kártérítést kénytelen kifizetni több személynek, ám a számla magasabb is lehet, ha a bíróság bizonyítottnak találja a régi eseteket. Az amerikai egyház eddig mintegy kétmilliárd dollárt (382 milliárd forint) fizetett ki kártérítésként.
Bár egy harmincéves történetet nagyon nehéz, szinte lehetetlen bizonyítani, a bíróságok a futószalagon eléjük kerülő peres ügyek során mégis dönteni kénytelenek, legtöbbször a papok kárára. A mostani botrányfolyamat megállíthatatlan, hiszen az egyház sem tagadja, hogy történtek ilyen szörnyű események egyes egyházmegyékben, ám valójában senki sem tudja, hány áldozatról van szó, és kik azok, akik a jelentős kártérítés reményében beszélnek gyermekkoruk bizonyíthatatlan sérelmeiről. A Vatikán hasonló gondokkal küzd, hiszen nem tudja, ki érintett papjai közül és kire próbálják kívülről ráhúzni a vizes lepedőt. Az egyház szerint a papság mintegy 1,5-5 százaléka lehetett valamikor érintett az ügyekben, s más vallások intézményeiben, valamint a nem egyházi gyermekvédő szervezetek intézeteiben hasonló esetek történtek, sokszor a sajtó által felkapottnál sokkal komolyabb mértékben.
Az egyházi berkekben is elindult egy folyamat, amely a rohadt almák kiszórását követően megakadályozná újabb romlott gyümölcsök érkezését. Christoph Schönborn bécsi püspök szerint van kapcsolat a kötelező papi nőtlenség és a gyermekek elleni szexuális visszaélések között, amelyre figyelmet kell fordítani a papneveldékben is. Egy, a Vatikán hivatalos lapjában, a L’Osservatore Romanóban megjelent cikkben a szerző ugyanakkor arról értekezett, hogy több nő jelenléte az egyházi döntéshozó intézményekben segíthetne a túlságosan férfias, így rendkívül belterjes szervezet ilyen gondjain.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak