Sarkozy terjesztené az atomenergiát

Nicolas Sarkozy azt szorgalmazta, hogy a nukleáris energiát tegyék elérhetővé a fejlődő országok számára. A francia elnök ezt egy párizsi tanácskozáson mondta, ahol a Közel-Kelet több állama is bejelentette, közösen építenének atomerőművet, amelyhez a technológiát Franciaország szállítaná.

2010. 03. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Uzi Landau izraeli infrastruktúraügyi miniszter a konferencián azt mondta, Izrael azt reméli, hogy az atomenergiát „arab szomszédjaink” mérnökeivel és kutatóival együttműködésben termeli majd. Az atomerőmű a Negev-sivatag északi részén épülne fel, s Jordániával közösen építené fel Izrael, a technológiát pedig Franciaország biztosítaná, írta az MTI. A konferencián Szíria is jelezte, hogy fejleszteni kívánja nukleáris energiáját a lakosság elektromos igényeinek növekedése miatt. Fejszál Mekdad szír külügyminiszter-helyettes hangsúlyozta, hogy „a nukleáris energia békés célokra történő felhasználását nem monopolizálhatják azok, akik a technológiával rendelkeznek, hanem mindegyik ország számára egyenlő módon hozzáférhetővé kell azt tenni”.
Izrael dimonai atomerőművét francia segítséggel építették az ötvenes években, így a mostani esetleges közös fejlesztés a korábbi folyamat felújítását jelentené. A tervek szerint az új erőművet a franciák felügyelnék, ám komoly nemzetközi jogi aggályokat jelent, hogy Izrael nem írta alá az atomsorompó-szerződést (NPT), így elméletileg tilos oda nukleáris anyagokat szállítani, minthogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőrei nem léphetnek be a létesítményekbe. A világ diplomáciája amolyan nyílt titokként kezeli, hogy Izraelnek vannak atomfegyverei, így az NPT céljaival – amely az atomfegyverek terjesztését ellenzi, a leszerelést szorgalmazza, de a békés célú nukleáris fejlesztéseket támogatja – nem ért egyet, ám úgy tűnik, a régi szabályokat át lehet hágni diplomáciai vagy üzleti érdekekből. Amióta az Egyesült Államok aláírta a megállapodást a szintén nem NPT-aláíró Indiával nukleáris alkatrészek szállításának engedélyezéséről, az egyezmény egyértelműen veszített jelentőségéből. A nyitott kérdésekről az áprilisi nukleárisügyi csúcsértekezleten fognak eszmét cserélni a világ vezetői.
A franciák a nukleáris erőművek terén világelsők az Areva állami konszern révén. A nukleáris óriás egyébként 40 országban van jelen, s a jordániai uránbányákban is exkluzív kitermelési jogokat szerzett februárban. A mostani bejelentés nem jött előzmény nélkül: Francois Fillon francia miniszterelnök akkori látogatása során állapodtak meg egy atomerőmű felépítéséről. A franciák azonban elestek az Egyesült Arab Emírségek által kiírt versenypályázaton. Az üzletet a koreai Korea Electric Power nyerte el, általános vélemény szerint azért, mert jóval olcsóbban vállalkoztak az építésre versenytársaiknál. Jordániában is a koreaiak alapozzák meg a franciák nagy üzletét, hiszen ők építik az első kutatóreaktort.
A franciák megvetették a lábukat az Arab-félszigeten, Kuvaitban és Szaúd-Arábiában is. Az olajmonarchiák számára a magas olajár esetén nem éri meg elégetni a fekete aranyat hőerőművekben, így a franciák kipróbált atomerőművei jó alternatívát jelentenek. Számos szakértő figyelmeztet arra, hogy a nagy cégek üzleti érdekeik által vezérelve úgy terjesztik el a törékeny térségben a nukleáris technológiát, hogy semmiféle biztosítékot nem kapnak annak békés célú felhasználására, s erkölcsileg is kérdéses, ha az atomenergiát az egész Közel-Kelet megkaphatja, Irán ilyen célú programját miért kritizálja a nyugati világ, Párizzsal az élen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.