A fiatal közszolgák tehetséggondozására, jövőképük kialakítására és többek között lojalitásuk fejlesztésére közel tízmillió forintot áldozott tavaly a Bajnai Gordon, majd Varga István vezette Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM), amely összesen nyolcvanmillió forint értékben adott megbízást a fenti programokat levezénylő TCG Kft.-nek. A társaságot hiába kerestük a Vezetői Tanácsadók Magyarországi Szövetségének (VTMSZ) tagjai között, igaz, a kft. szerint „más még nem dolgozott ki olyan programot, amely hosszú évek versenyszférában és közigazgatásban eltöltött tapasztalatait ötvözi, s a közigazgatásra fókuszál”, a tárca választása ezért eshetett rájuk. Lapunkat arról tájékoztatták, hogy a tehetséggondozás programjában többek között egyéni tanácsadás, készségfejlesztő tréningek és egyéb képzések szerepeltek, amelyeken 8-30 fő vett részt, s az összeg száz tanácsadói napot vett igénybe. Az NFGM szerint a megbízásokra azért volt szükség, hogy „a nemzetközi standardokhoz igazítsák a tárca működését”.
– A minisztérium személyzeti osztálya tetemes adminisztratív, napi humánerőforrás-feladatot végez, s az emberi kapacitás sajnos az államigazgatásban is véges – hangsúlyozta a sajtóosztály, amely kitért arra is, hogy a HR osztály dolgozói nem trénerek.
A gazdasági tárca tavaly január óta több mint háromszázmillió forint értékben adott ki tanácsadói megbízásokat, ráadásul ez az öszszeg csak az ötmillió forint feletti szerződéseket tartalmazza. A minisztérium szinte minden ügyben, még a külföldi kiküldetésekkel kapcsolatban is tanácsokat kért. A tárca úgy adott ki tízmilliós ügyvédi tanácsadói megbízásokat, hogy jogi apparátussal saját maga is rendelkezik. Ám a 2005–2008-as években még ennél is több közpénzt költöttek el éves szinten külsős tanácsadókra, tanulmányokra és képzésekre. Többek között az a Telkes-csoport adott humánpolitikai kérdésekben tanácsokat, ahol a gazdasági tárca volt szakállamtitkára, Felsmann Balázs és Radó György, a tárca volt kabinetfőnöke is érdekelt, de a BKV-nak is tanácsokat adó IFUA Horváth and Partners is több alkalommal nyerte el a szaktárca bizalmát.
A kiszervezések már több éve a belső viták kereszttüzében állnak a tárcánál. A szakszervezet ugyanis Kóka János miniszterségének kezdete óta sérelmezte, hogy míg a tárca költségcsökkentésre hivatkozva válik meg több évtizedes tapasztalattal bíró szakembereitől, addig magas órabérrel dolgozó külső cégeknek adnak ki megbízásokat. A megszaporodott külsős szerződések ráadásul törvényi aggályokat is felvetnek, hiszen egyes esetekben, így például a személyzeti területen, sokszor magáncégek végzik el a minisztérium bizonyos feladatait.

„Román földre” ment „vendégségbe” Magyar Péter, akit végül a Szózat is a falhoz állított