Zsúfolásig megtelt végzős orvostanhallgatókkal a miniszteri tárgyaló, ahol Papp Magor, a Magyar Rezidensszövetség elnöke és Székely Tamás egészségügyi miniszter vitája zajlott az új rezidensrendeletről, amelynek értelmében a fiatal orvosoknak több millió forint képzési költséget kell visszafizetniük, ha munkahelyet váltanak, vagy külföldre mennek. A rendkívül feszült hangulatú beszélgetésen a tárcavezető szavait többször hangos nevetés fogadta, ami láthatóan frusztrálta Székelyt. Ilyen kínos jelenetet váltott ki például Székelynek az a megjegyzése, amelyben arról értekezett, hogy a kilencéves röghöz kötés – ideális esetben – csak az orvos 32 éves koráig tart, vagyis az aktuális nyugdíjkorhatárt figyelembe véve az orvosoknak még mindig lesz harminc évük arra, hogy szabadon külföldre távozzanak, és itt hagyják a magyar betegeket.
Székely Tamás végig tagadta, hogy a rendelet akkor is a képzési költségek visszafizetésére kötelezi a hallgatót, ha a fiatal orvos az első kilenc évben Magyarországon belül vált munkahelyet. Papp Magor azonban a jogszabály pontjaival cáfolta a minisztert: ezek szerint vissza kell fizetni a hiányszakmákra járó kiemelt támogatást, ha valaki másik régióban vállal munkát, és ott nem számít hiányszakmának a képesítése. A fiatal orvosnak akkor is fizetnie kell, ha magánklinikán vállal munkát. Amennyiben a rezidens még képzése ideje alatt vált munkahelyet, csak abban az esetben nem kell visszafizetnie addigi képzési költségeit, ha új munkáltatója átvállalja azt. Papp súlyosan diszkriminatívnak tartja, hogy az új rendelet csupán három évre engedi megszakítani a képzési időt, ezzel ugyanis gyakorlatilag lehetetlenné teszi a fiatal orvosnők számára a gyermekvállalást. Jogsértő az is, hogy a képzést már korábban elkezdő szakorvos-jelölteknek 2011-ig be kell fejezniük a képzést. Papp Magor megjegyezte: a rendelet életbelépésekor több mint száz olyan fiatal volt, akik már biztosan kicsúsznak az időből, vagyis a kórházaknak szerződést kell bontania velük. Leszögezte: a fiatal orvosok nem akarnak mindenáron külföldre menni, éppen azért küzdenek, hogy Magyarországon maradhassanak, ehhez azonban a kormánynak meg kellene teremtenie a megfelelő anyagi és munkafeltételeket, nem pedig további családalapítási, költözési akadályokat gördíteni eléjük.
Ma egy fiatal orvos heti 55-60 órát dolgozik, szabályellenes módon egyedül ügyel, és mindezért nettó 95 ezer forintot kap. Nyugat-Európában egy rezidens ennek az összegnek átlagosan négy-ötszörösét keresi, de van olyan ország is, ahol a tízszeresét.
Székely Tamás szerint a jogszabály rögzít különböző méltányossági okokat, amelyek esetén három évnél hosszabb időre is meg lehet szakítani a képzési időt, ilyen például a gyerekszülés. (A szakminiszter azt ugyanakkor nem fejtette ki, hogy a méltányosság nem kötelező, csak lehetőség, és a kérelmek elutasításáról minden esetben a munkáltató dönt.) Leszögezte: az, aki a haza néhány éves szolgálatát röghöz kötésnek tartja, annak csak Vörösmarty szózatát tudja figyelmébe ajánlani, amely szerint „áldjon, vagy verjen sors keze, itt élned, halnod kell”. A rezidensszövetség elnöke erre a szózat folytatásával reagált: „nem lehet, hogy ész, erő és oly szent akarat hiába sorvadozzanak egy átok súly alatt”. Székely kikérte magának az idézetet, mert szerinte senkinek nincs joga ahhoz, hogy tízmillió ember nevében „átkosnak” nevezze őt.
Papp sajnálattal vette tudomásul, hogy Székely nem hajlandó felfüggeszteni a rendeletet. Mint mondta, az új kormánnyal is tárgyalni fognak, de minden nap késlekedés orvosokat üldözhet el Magyarországról, hiszen százával érkeznek a külföldi állásajánlatok. A rezidensek folytatják a bojkottot: a budapestiek háromnegyede és a vidékiek több mint fele aláírta azt a jognyilatkozatot, amelyben a rendelet érvényben maradása esetén lemond a hazai szakorvos-jelölti képzésben részvételről. A rendezvényen megjelent Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke is, aki teljes szolidaritást vállalt a rezidensekkel.
Cser-Palkovics András (Fidesz) közölte: pártja szerint Magyarországnak elemi érdeke, hogy megtartsa a fiatal, tehetséges orvosokat, ehhez azonban diktátumok helyett normális körülményekre, megbecsülésre, normális fizetésre és érdemi tárgyalásokra van szükség.
Holnap jön az igazi tél!