A tavaly decemberben a China Daily című lapban megjelent fényképet idehaza először a Blikk közölte tegnap. Veres korábban pénzügyminiszterként szerzett magának kétes hírnevet, míg Dobolyi a szocialisták európai parlamenti képviselője volt.
A kormánybiztos és beosztottjának kiruccanása azért is különleges, mivel az út a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) hivatalos utakat részletező listáján nem szerepel. Ugyanakkor a listáról kiderül, hogy tavaly július óta Veres és Dobolyi három különböző alkalommal is járt együtt külföldön. Hogy mit csináltak Makaóban, a világ kaszinófővárosában, arról a két politikus homlokegyenest ellenkezőt állított.
– Ha a MeH hivatalos utazási listáján nem szerepel, akkor az azt jelenti, hogy nem voltam külföldön – nyilatkozta a Blikknek Veres János. Arra a kérdésre pedig, hogy akkor magánúton jártak-e a kínai városban, a volt pénzügyminiszter kitérően csak annyit felelt: erre csak személyesen tudna válaszolni, tekintve, hogy telefonon nem tudja megmondani, hogy valódi-e az ominózus fénykép, és hogy valóban ő szerepel-e rajta.
Dobolyi Alexandra viszont meghazudtolta a főnökét, amikor nemcsak az utazás tényét ismerte el, hanem azt is elmondta, hogy hivatalos úton jártak a Távol-Keleten. – Makaó Kínához való viszszacsatolásának tizedik évfordulóján voltunk – emlékezett Dobolyi. Hozzátette: ő maga az Európai Szocialista Pártot (PES) képviselte, amelynek elnökségi tagja, míg Veres János az MSZP-t, hiszen ő ott elnökségi tag.
*
Dobolyi beszámolója szerint hivatalos meghívó is érkezett a kétnapos útra, amely december 17-től 18-ig tartott. – A rendezvényt a Kínai Kommunista Párt szervezte, amelyre az európai pártcsaládokat is meghívták, így kerültünk mi oda – tájékoztatott Dobolyi Alexandra. A titkárságvezető úgy vélte, azért nem jelent meg erről semmi a PES honapján, mert ott kizárólag az elnök útjairól számolnak be. Dobolyi kihangsúlyozta: Veres Jánossal főnök-beosztotti kapcsolatban állnak.
Bryan Synnott, a PES szóvivője a Blikknek azt állította: „Az Európai Szocialista Párt nem küldött senkit a Makaón rendezett ünnepségre.” Ugyanakkor a Magyar Nemzetnek tegnap már arról beszélt: „Dobolyi Alexandra a PES elnökségében a kínai kapcsolatokért felelős, s így útja a párt szempontjából legitim.”
A MSZP sajtóközleményében ugyancsak cáfolta, hogy a párt bárkit küldött volna Makaóba. Lapunk megkeresésére Nyakó István MSZP-szóvivő ezen túlmenően semmivel nem kívánta kommentálni az ügyet.
A leleplező cikk nyomán Veres János tegnap sajtóközleményben cáfolta meg saját korábbi állításait. Immár elismerte, hogy a Kínai Kommunista Párt hivatalos meghívottjaként tárgyalt decemberben Pekingben, és ez a megbeszélés a tavaly őszi budapesti tárgyalásainak a folytatása volt. Veres közölte: Pekingben kapott meghívást a Makaó visszacsatolásának tizedik évfordulója alkalmából rendezett ünnepségsorozatra. Kiemelte: az utazása egyetlen fillér közpénzt sem érintett.
Kíváncsiak voltunk, miként lehetséges, hogy egy hivatalos utazást a kormánybiztosnak – ha igaz, amit állít – saját zsebből kell fizetnie. Megkeresésünkre a Kormányszóvivői Irodán azt közölték: a MeH honlapján minden olyan út szerepel, amelyeken Veres János kormánybiztosként vett részt, egyéb utakról viszont – mint amilyen az említett makaói – nincs tudomásuk.
Csak viszonyításképpen: Budapestről Pekingbe és vissza a repülőút költsége két főre a legolcsóbb légitársaságoknál 300 ezer, a Malévnál 400 és 500 ezer forint körül mozog, de van olyan társaság, amelynél mindez egymillió forintba kerülne.
Amint arról korábban már beszámoltunk, 2007-ben a Heti Világgazdaság arról számolt be, hogy Dobolyi Alexandrát saját honlapján doktorként tüntették fel, holott nem is rendelkezik ilyen végzettséggel. A szocialista politikus akkor azzal mentegetőzött, hogy munkája miatt nem tudja nyomon követni, hol mi jelenik meg róla, de azt állította, hivatalos életrajzában nem szerepel a doktori cím.