A Marsra készülnek az amerikaiak

Barack Obama új életet lehelt az amerikai űrkutatásba, tegnapi bejelentése szerint az évtizedek óta halódó kísérleteket felújítják, és egy, embereket a Marsra juttató hajtóművet fejlesztenek ki. Ez ugyan még nem jelenti azt, hogy tényleg ember megy a Marsra, de imázsteremtési szempontból Obama jól taktikázik.

2010. 04. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washington számára – amely fél évszázadon keresztül élen járt az űrkutatásban – a helyzet, hogy föld közeli célpontokhoz nem lesz szállítókapacitása, az azon túli területekre pedig kutatási lehetősége meghatározatlan ideig, azt jelenti, hogy nemzetünk másod-, sőt harmadrendű pozícióba kerül – írta nyílt levelében Neil Armstrong, amikor Barack Obama bejelentette a Constellation program beszüntetését. Az öt éve George Bush akkori elnök által elindított programot Obama túl drágának tekintette, amely egyébként sem vezet sehová. A február elsején kiadott amerikai költségvetésben a Constellation már nem volt benne, általános csalódást okozva a törvényhozóknak, az űrkutatási szakembereknek, a rajongóknak, s a programokban részt vevőknek, köztük az első embernek, aki a Holdra lépett. A Bush-kormányzat ugyanis többek között hosszabb távú emberi jelenlét kialakítását tervezte égi kísérőnkön.
Ettől ugyan nagyon távol volt mind a Constellation, mind mostani utóda, egyes tervek azonban nem kerülnek papírkosárba, hanem felhasználják az új programban. Így öt év alatt 3,1 milliárd dollárt költenek az új, Mars-kutatásra alkalmas hajtómű kifejlesztésére, a NASA űrkutatási ügynökség pedig 2015-ig hatmilliárd dolláros plusz- pénzt kap terveire, az eredetileg tervezett Orion űrhajó azonban elkészül, amely 2020-ig embert vitt volna a Holdra.
A döntésnek örülhet a Lockheed Martin repülőgépgyártó, az Orion fejlesztője, a floridai Kennedy Űrközpont és környékének lakói, ahol a tervek szerint 2500 új munkahely létesülhet. Obama döntése épp legendás elődjéhez hasonló, JFK jelentette be ugyanis az Apollo-programot, amely 1969-re embert vitt a Holdra. Ezt követően a Mars meghódítása nem valósult meg, a lendület elfogyott, de a mostani, viszonylag olcsó döntés új lelkesedést adhat az űrkutatásnak, s javíthatja Obama imázsát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.