Ankara EU-tagsága a tét Észak-Cipruson

A tárgyalások csak akkor folytatódhatnak a ciprusi egyesülési folyamatról, ha én maradok az elnök, állította Mehmet Ali Talat észak-ciprusi elnök. A csak Törökország által elismert enkláve vezetéséről ma döntenek a lakók, jó részük azonban inkább nem közösködne a sziget déli kétharmadát elfoglaló görögökkel, ezért Dervis Eroglu kormányfőre szavaznak. Ankara és Brüsszel pedig feszülten figyel.

2010. 04. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha a görögökkel együtt fogunk élni, akkor miért harcoltunk a háborúban 1974-ben? – tette fel egy nyugati tudósítónak a költői kérdést egy veterán. Eroglu nem is kívánja az egyesülést, helyette konföderációt képzel el, a legutolsó felmérések pedig azt mutatják, ez jobban tetszik a lakosságnak, mint Talat kiegyezési politikája. Amely valójában semmiféle előrelépést nem hozott az életükben, az egyeztetések lassúk, s bár hivatalnoki szinten van ugyan együttműködés, politikailag egy helyben toporognak. Eroglu ezért kampányol a két állami megoldás mellett, amely valójában nem opció, hiszen az voltaképp a mostani megosztottságot betonozná be. Ráadásul ENSZ BT-határozatok is tiltják, politikai szempontból pedig kényelmetlen volna mindenkinek, még Ankarának is.
A döntés cseppet sem mellékes az Európai Unió és Törökország számára. Ankara egyre kevésbé lelkes, de azért létező uniós integrációs törekvéseit a keményvonalas török ciprióta kormány derékba törné. Ezt az Európai Parlament Törökországgal foglalkozó bizottságának szóvivője, Richard Howitt is megerősítette.
Törökország uniós csatlakozási folyamatát a görög – mindenki által elismert, uniós tag – Ciprusi Köztársaság minden eszközzel akadályozni próbálja, nem is véletlenül, hiszen az említett 1974-es háborúban Ankara csapatai foglalták el a sziget északkeleti részét válaszul az Athén által támogatott katonai puccsra. A mostani görög kormányfő, Jeórjiosz Papandreu nyíltnak mutatkozik a ciprusi kérdés megoldására, Ankara pedig örömmel fogadja a közeledést. Az unió nem akarja elengedni Ankara kezét, és ez viszont igaz is, ám Brüsszel nem akar a mostaninál szorosabb viszonyt a mozlim hitű, de szekuláris köztársasággal. Ha Eroglu győz a választáson, az EU-tagság újra fényévekre kerül Ankarától.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.