Felmérést készített a Magyar Kórházszövetség arról, hogy miként változott a hazai fekvőbeteg-ellátó intézmények tartozásállománya azután, hogy a szakmai szervezetek tavaly megállapodást kötöttek a kormánnyal egy több lépcsős pénzvisszapótlásról. Varga Ferenc, a szakmai szervezet elnöke lapunknak elmondta: a felmérés szerint jelenleg körülbelül 40 milliárd forint a kórházak lejárt szállítói tartozása. A valóságban ennél valamivel több is lehet, az intézményeknek egy része ugyanis nem szolgáltatott adatot. Megjegyezte azt is, nagyon nehéz pontos képet alkotni az adósságról, a kórházak ugyanis többek között átütemezéssel egy ideig könnyen kozmetikázhatják a számokat.
Varga Ferenc leszögezte: a jelenlegi lényegesen kevesebb a tavalyi adósságállománynál, a kormánytól kapott több tíz milliárd forintos pénzvisszapótlással az intézmények törleszteni tudták tartozásuk egy jelentősebb részét. Arra számítunk azonban – és ezt mutatják az év első egy-két hónapjának tapasztalatai is –, hogy az adósság szinte azonnal újratermelődik. Nem történtek meg ugyanis azok a szerkezeti átalakítások, amelyek a jelenlegi összfinanszírozás mellett biztosítanák a működőképességet – vélte Varga, hozzátéve: a jelenlegi finanszírozás sem vette figyelembe például az áremelkedéseket.
Varga Ferenc szerint arra lehet számítani, hogy az év végére a mostaninak legalább a duplájára – körülbelül a tavalyi szintre –, azaz 80 milliárd forintra nőhet a tartozás. Ezért szerinte a választások után megalakuló új kormánynak arra kell számítania, hogy ismét pluszpénzt kell tenni a rendszerbe. Emlékeztetett arra is, hogy amit az elmúlt hónapokban kaptak, az nem többletforrás volt, hanem a folyamatos pénzkivonás egy részének visszapótlása.
A napokban egyébként Székely Tamás egészségügyi miniszter a Fidesszel került szócsatába a kórházak adósságállománya miatt. A tárcavezető egy fórumon azt mondta: „tavaly év végén a kórházszövetség által kimutatott adósságállomány körülbelül 80 milliárd forint volt, és ha a szakmai szervezetekkel kötött megállapodás alapján kifizetett csaknem 50 milliárd forintot minden intézmény adósságcsökkentésre fordította, akkor a tartozásuk 30 milliárdra csökkent. Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke ezzel szemben arról beszélt, hogy a kórházak 140 milliárd forintos adósságot görgetnek maguk előtt, és sürgős konszolidációra van szükség a tömeges csőd elkerülése érdekében.
Kínos érkezés: így szerencsétlenkedett Olaf Scholz a budapesti csúcstalálkozón - videó