Bajban a kisebb főiskolák

Miközben az idén tíz százalékkal több fiatal jelentkezett a felsőoktatásba, mint tavaly, egyes iskolák mégis a hallgatói létszám csökkenése miatt mehetnek tönkre. A diákok ugyanis főként az egyetemeket részesítik előnyben, a vidéki főiskolák egy része óriásit veszített a népszerűségéből.

2010. 04. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden egyetemre több fiatal jelentkezett, mint tavaly, a kisebb főiskolák azonban komoly bajba kerülhetnek az új tanévtől. Hiába jelentkezett az idén több diák a felsőoktatásba, egyes intézmények mégis drasztikusan vesztettek népszerűségükből. Az összesített adatokból kiderül: a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola, a székesfehérvári Kodolányi János Főiskola és a Nemzetközi Üzleti Főiskola (IBS) könyvelhette el a legnagyobb arányú jelentkezői létszámcsökkenést. Mindhárom intézménybe körülbelül húsz százalékkal kevesebb diák jelentkezett, mint tavaly ilyenkor, ami harminc százalékkal rosszabb az általános tendenciánál, hiszen az idén átlagosan tíz százalékkal nőtt a jelentkezők száma. Alig maradt le tőlük a negatív versenyben a budapesti Harsányi János Főiskola, ahová a tavalyinál 18 százalékkal kevesebben kértek felvételt. Jelentős népszerűségvesztést könyvelhet el a Szolnoki Főiskola 12 százalékos mínusszal, valamint az Általános Vállalkozási Főiskola és a Magyar Táncművészeti Főiskola tíz százalékkal kevesebb jelentkezővel.
Ha csak az elsőhelyes jelentkezéseket vizsgáljuk, vagyis azokat az eseteket, amikor a felvételiző jó teljesítmény esetén egyértelműen az érintett iskolába kerül be, akkor is hasonló a helyzet: a vesztesek ugyanazok, csak a köztük lévő sorrend más. Ez azért kulcskérdés, mert ez alapján dől el, hogy egy adott egyetem vagy főiskola mennyi államilag támogatott helyet kap majd a következő tanévben. Az elsőhelyes jelentkezések tekintetében a Kodolányi némileg jobban áll, az Általános Vállalkozási Főiskola (ÁVF) helyzete azonban még az összjelentkezői adatoknál is rosszabb, a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola pedig itt is a „legrosszabbak dobogóján” szerepel. Tavalyhoz képest több mint húsz százalékot veszített elsőhelyes jelentkezői létszámából az ÁVF, a Harsányi János Főiskola és a Károly Róbert Főiskola, 12 százalék körüli a Szolnoki Főiskola, az IBS és a Kodolányi János Főiskola létszámvesztése.
Érdekes módon az idei év legnagyobb nyertesei is főiskolák, igaz, mindannyian fővárosi vagy Budapest közeli intézmények. Az abszolút győztes a Modern Üzleti Tudományok Főiskolája, ahová több mint kétszer annyi diák jelentkezett, mint tavaly. A képzeletbeli dobogó második fokára a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézete állhat, ahol több mint nyolcvan százalékkal nőtt az érdeklődés, míg a harmadik helyre a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola futott be. Utóbbi 66,5 százalékkal tudta növelni elsőhelyes jelentkezői számát. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem 58 százalékos jelentkezőszám-bővülést könyvelhet el, és kiemelkedő a Szent István Egyetem 45 százalékos többlete is. A vidéki főiskolák közül példaértékű a Tomori Pál Főiskola folyamatos fejlődése: míg a többiek nagy része létszámcsökkenéssel küzd, a kalocsai iskola 44 százalékkal növelte elsőhelyes jelentkezései számát. Kiemelkedő eredményt ért el még a bajai Eötvös József Főiskola 23,9, a Nyíregyházi Főiskola 19,4, a Semmelweis Egyetem 15,8, a győri Széchenyi István Egyetem 19,6, illetve a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem 16,5 elsőhelyes jelentkezői létszámnövekedéssel.
Fontos megjegyezni, hogy továbbra is magasan az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Magyarország legnépszerűbb egyeteme. Az ELTE-re összesen 26 ezren jelentkeztek, 15 ezren első helyen, ami 15 százalékos népszerűségnövekedést jelent. Az ELTE-t a Debreceni és a Szegedi Egyetem követi a sorban fej fej mellett, nagyjából 10 500 fős elsőhelyes jelentkezői létszámmal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.