Baloldali feltámadás

Különösen rosszul sikerült az elnökválasztás előtti utolsó, valóban megbízható „közvélemény-kutatás” a jobboldali kormányzó Unió a Népmozgalomért (UMP) párt számára. A tartományi választások végeredményeként a tartományok – Elzász kivételével – mind a baloldal kezébe kerültek, ám a 2012-es elnökválasztásig még van idő a korrigálásra.

2010. 04. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Francois Fillon miniszterelnök tegnap találkozott Nicolas Sarkozy államfővel a választást követően. A súlyos vereség várhatóan a kormányt átalakítja, ám annak vezetője megmarad pozíciójában. Az elemzők és az utca embere hasonló okokat mond a példátlan UMP-visszaesést magyarázva. A munkanélküliség tíz százalék fölött van, az államadósság egyre növekszik, a kezdeti, hangzatos reformok lelassultak, a francia identitásról kezdett botrányos vita pedig rávilágított, Sarkozy minden tehetsége és aktivitása ellenére sem tudta saját néppártja mögé állítani az egész társadalmat. A kormánypárti Le Figaro is a hagyományos jobboldali értékek hangsúlyozását tanácsolta Sarkozynek, akinek nem csupán a vereség rossz hír, hanem az is, hogy a baloldal és annak zászlóshajója a jelek szerint újjáéledt.
Az bizonyos, hogy a 2007-ben szinte teljesen szétzilálódott Szocialista Párt sokat tanult a hosszú ellenzéki évek alatt. A baloldali koalíció 53 százalékos sikerét azonban a Martine Aubry vezette politikai alakulat megpróbálja értékén kezelni, ugyanis a mostani voksolás nem különösebben fontos gazdasági szempontból (ráadásul a szocialisták a 26 régióból eddig 24-et tartottak a kezükben, mostantól pedig 23 az övék), inkább politikailag jelent előnyt vagy hátrányt. Hasonló, utólag semmit sem jelentő győzelmet már elértek a szocialisták, 2004-ben ugyanis abban bízhattak, a voksokat három év múlva, az elnökválasztás idején is megkapják. E reményük nem vált valóra, Ségolene Royal elbukott, egy év múlva pedig a párt elnöki tisztségét is át kellett adnia ellenlábasának. A párt lendületes új vezetője – aki várhatóan Dominique Strauss-Kahnnal fog megvívni az elnökjelöltségért 2012-ben – tipikus képviselője a francia politikai életnek. Édesapja Jacques Delors volt pénzügyminiszter, majd az Európai Bizottság elnöke volt, ő maga pedig – természetesen – az ÉNA, a párizsi elitképző diákja, majd tanára volt.
A választások eredményének egyetlen párt örülhet teljes szívéből, mégpedig Jean-Marie Le Pen Nemzeti Frontja. Az országszerte 9,26 százalékos eredményt elért párt ugyan nem győzött sehol, de a rá adott nagyszámú szavazat azt mutatja, hogy a radikálisok továbbra is magukénak tudhatnak egy viszonylag komoly tábort.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.