Canberra követheti Londont

Miután Nagy-Britannia kiutasította Izrael egyik diplomatáját – vélhetőleg a Moszad kémszervezet ottani vezetőjét –, Ausztrália hasonló lépésre szánhatja el magát – írta az Australian. A britek döntése minden bizonnyal befolyásolta Benjamin Netanjahu amerikai tárgyalásait, ahogy az sem tetszett Washingtonnak, hogy újabb kelet-jeruzsálemi fejlesztést jelentettek be Izraelben.

2010. 04. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

David Miliband brit külügyminiszter tegnap felhívta ausztrál kollégáját, hogy elmondja, miért döntöttek az izraeli diplomata kiutasítása mellett. Stephen Smith szerint Ausztrália egyelőre megvárja a saját vizsgálatának eredményét – minthogy a 27 tagú, a gyanú szerint a Moszad alkalmazásában álló gyilkoscsoport ausztrál útleveleket is hamisított –, s utána várható bármilyen diplomáciai eljárás, ám Miliband szavai alapján London elvárja Canberra együttműködését ez ügyben. A brit kormány emellett felhívta a brit állampolgárok figyelmét, hogy izraeli utazásuk esetén ki vannak téve az „identitáslopás” veszélyének, így arra kérte őket, ne adják át az ottani hatóságoknak úti okmányukat. Bár az izraeli nagykövetséget a britek kiutasítási kérése meglepte, a külügyminiszter szerint nem várható válaszlépés. Avigdor Liberman Brüsszelben azon méltatlankodott, hogy nem bizonyosodott be Izrael érintettsége a dubaji gyilkossággal és az útlevél-hamisítással kapcsolatban, mégis őket büntetik. A Jediót Ahronót izraeli lap úgy értesült: mivel a két ország közötti kapcsolat nem szenvedett súlyos károkat, Izrael egy másik Moszad-ügynökkel pótolhatja a londoni diplomatát.
A példátlanul kemény brit eljárás nagyon rosszul volt időzítve Benjamin Netanjahu kormányfő számára, aki épp Washingtonban tárgyalt Barack Obama amerikai elnökkel. A két politikus a Fehér Házban tartott megbeszélést, ezt követően semmit nem nyilatkoztak a sajtónak. A Fehér Ház szóvivője azonban tegnap közölte, továbbra is fennállnak nézetkülönbségek Izrael és az Egyesült Államok között. Robert Gibbs elmondta, Obama sürgette az izraeli miniszterelnököt, hogy tegyen lépéseket a közel-keleti békefolyamatban vetett bizalom megerősítése érdekében.
Az utóbbi időben feltűnően rosszul időzítő izraeliek ismét hasonló helyzetet teremtettek, hiszen az Obama–Netanjahu-találkozó előtt néhány órával Jeruzsálemben bejelentették, hogy engedélyt adtak egy telepescsoportnak újabb kelet-jeruzsálemi építkezésre.
A Shepherd Hotelt egy amerikai befektető vásárolta meg még 1985-ben, hogy azt lebontva házakat építtessen zsidó telepeseknek az arab Sejk Dzsarrah negyedben. A legendás épület körüli ügylet miatt Nagy-Britannia és az Egyesült Államok többször tiltakozott Izraelnél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.