Elmegyek Avignonba, ami csodálatos hely, mégpedig még a nyár beköszönte előtt – hálálkodott Catherine Ashton, az Európai Unió külpolitikájának irányítója azt követően, hogy a franciák felajánlották neki, meghívják francia nyelvtanfolyamra. Hogy Ashton kiérezte-e a gúnyt a francia meghívás mögül, válaszából nem tudni, de annyi biztos, egyre több baj van az uniós külügyek vezér aszszonyával, aki „csak” a lényeges helyekre nem akar utazni.
Kedden Guido Westerwelle német külügyminiszterre került a sor, hogy – szokatlanul – nyíltan bírálja Ashtont. Mire az unió soros spanyol elnöksége a jövő hétre válságülést jelentett be azzal a céllal, hogy – mint a német Handelsblatt erről tegnap tudósított – gyorsan csillapítsák a felborzolt kedélyeket és megállapodást hozzanak. Mert az idő sürget: április végén esedékes, hogy az EU 27 tagja koncepciót dolgozzon ki az európai külügyi szolgálatról, ami után az unió felelősei végre ismét a tényleges külpolitikára összpontosíthatnak és elfelejthetik a futószalagon bírált Ashtonnal kapcsolatos kérdéseket.
A balos brit bárónőn az sem igazán segített, hogy otthagyta őt német szóvivője, Lutz Güllner, miután főnöknője azt vetette szemére, hogy nem reagált időben az ellene éppen Párizsból érkező bírálatokra. A szóvivőnek azonban elege lett abból, hogy az önfejű Ashton semmilyen tanácsra nem hallgat.
Az Ashtont érő bírálatok között nagy súllyal szerepel, hogy a szomszédsági politika és a külföldi fejlesztési segélyek terén is túl nagy jogköröket biztosítana az Európai Bizottságnak – amelynek Ashton egyébként egyik alelnöke –, mégpedig az Európai Parlament rovására. A kül- és biztonságpolitikai főképviselő szerint a bizottság nem csupán beleszólhatna az említett területekkel kapcsolatos döntésekbe, de azok fölött vétójoggal is rendelkezne, amit több tagállam helytelenít. Ami viszont nem csoda, hogy José Manuel Barroso bizottsági elnök kijelentette: bizottsága teljes támogatására számíthat Ashton.
Elhalasztott csúcs. Az Európai Unió külpolitikai főmegbízottja, Catherine Ashton már a soros spanyol elnökség harmadik eseményét mondja le – közölte a spanyol El Mundo napilap. Ashton döntése miatt ezért elhalasztották az Európai Unió és Kuba között április 6-ra tervezett csúcstalálkozót, pedig a bárónő szabad kezet adott a spanyol külügyminiszternek, Miguel Ángel Moratinosnak. (S. T.)
Menczer Tamás üzent a magyargyűlölő Manfred Webernek