Gesztus a vállalkozó fodrászoknak Kubában

A kommunista szigetországot két éve irányító kubai állam- és kormányfő, Raúl Castro a múlt héten elfogadta, hogy a borbélyok és női fodrászok az eddigi állandó fizetés helyett átvegyék a legalább három vendég fogadására alkalmas szépségszalonok bérleti jogát. És persze vele együtt magukra vállalják a fenntartási költségeket.

2010. 04. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Raúl bátyja, Fidel Castro még 1968-ban államosította az öszszes kiskereskedelmi és egyéb vállalkozási egységet. 48 éve az Egyesült Államok elrendelte az embargót Kuba ellen – részben az amerikai polgárok tulajdonainak államosítása miatt. Raúl több mint két éve egyebek mellett hozzájárult a parlagon heverő földek bérbe adásához, aztán a magántaxizást engedélyezte újra, és nagyobb mozgásteret adott a kisvállalkozásoknak is. Raúl Castro a kubai ifjú kommunisták kongresszusán azonban hangsúlyozta, hogy a nyitás lassú és óvatos lesz.
Az eddigi engedékenység mögött az a visszatérő nehézség húzódik meg, hogy a szovjet tábor fokozatos felbomlása és segítségének végleges elmaradása óta még mindig nem találták meg a működőképes gazdasági szerkezetet. De óvatosságra intheti a külföldi befektetőket – különösen az Egyesült Államokat és az Európai Uniót – az előző nyitáskor megtapasztalt fiaskó. A külső adósság terén szinte érintetlen Kuba újjáépítésében ugyanis hiába láttak nagy lehetőségeket: 12 éve, amint hatalomra jutott Kuba mostani legfőbb támasza, a venezuelai Hugo Chávez, Fidel Castro szinte azonnal visszavonta a külföldi tőkének tett addigi engedményeit. A hivatalos kubai sajtó a minap a „hazugság asszonyának” nevezte az Egyesült Államok külügyminiszterét, Hillary Clintont, amiért véleménye szerint igazából Kuba nem is érdekelt az embargó feloldásában.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Országgyűlési választás2026. április 12. Minden hír a választásról

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.