Határokon átnyúló háztengereké a jövő

Tanyákból falvak lettek, a falvakból városok az évezredek alatt. Az ezredfordulón már a sokmilliós gigászok összeolvadásának lehettünk tanúi, az ENSZ jelentése szerint ma már a megalopoliszok is egyesülni látszanak, a jövő gazdaságát pedig ilyen megarégiók fogják alakítani.

2010. 04. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tokió és Jokohama között már csak egy tábla jelzi, melyik önkormányzat hatáskörében vagyunk, házak sokasága, amíg a szem ellát, ahogy a sinkanzen elsuhan hosszú-hosszú kilométereken keresztül. A híres megalopolisz azonban az ENSZ becslése a jelek szerint tovább terjeszkedik. A városfejlődési trendekkel foglalkozó UN-Habitat szervezet végtelen városként írja le a többek között Japánban tapasztalható folyamatot, amely egyetlen településsé kovácsolja az Oszaka–Tokió-tengely 550 kilométerét és hatvanmillió lakóját. Ehhez hasonló megarégió kialakulása várható a Hongkong, Senzsen és Kanton alkotta háromszögben, amelyről már évek óta folyik a vita. Az egykori brit gyarmat már rég kinőtte a neki adott szigeteket, a vele szemben felépített különleges gazdasági régióban felhúzott Senzsen virágzó metropolisszá vált, Kanton pedig a kínai gazdasági trendnek megfelelően száguld előre. Kína legbájosabb, hamisítatlan ázsiai nagyvárosa – amely a megállapodás szerint a közeli jövőben magába fogja olvasztani az 5,4 milliós Fosan városát – és Hongkong között a távolság 174 kilométer, s bár hivatalosan valószínűtlen a három gigász egyesülése, erre voltaképp nincs is szükség. Hongkong különállása – speciális régiós státusa – mindenkinek előnyt jelent, a jövendő megarégió 120 millió lakosa pedig Dél-Kína gazdasági motorja lehet, komoly verseny elé állítva Sanghajt és Pekinget.
A világ másik felén Brazília két óriásvárosa, Rio de Janeiro és Sao Paulo 43 milliós megarégiója veheti fel a versenyt a kelet-ázsiai urbanizációs csodával, Indiában Mumbaitól Delhiig várható a kialakulása, Nyugat-Afrikában pedig egy 600 kilométeres városlánc jöhet létre Nigériától Ghánáig, a Guineai-öböl északi partján, Lagos, Porto Novo, Lomé és Accra részvételével. Az afrikai hálózat és a Gyöngy-folyó deltája persze nem képviseli ugyanazt a gazdasági erőt, de saját térségében kisajátítja a fejlesztés irányítását, vagy ahogy Sao Paulo jelmondata tartja: Vezet, s nem vezetik.
Az ENSZ kimutatása szerint jelenleg a világ legfejlettebb hu-szonöt városa felelős a Föld összvagyonának feléért, Kínában és Indiában az ország öt-öt legnagyobb városa termeli meg az értékek ötven százalékát. Ahogy az várható, a falusi lakosság egyre inkább a megarégiók felé költözik, így hozva létre a városláncolatot anélkül, hogy saját helyzete javulna. A leromlott, szlömös belvárosok, bádogvárosok kialakulása az elemzés szerint a társadalmi egyenlőtlenség jele, amely gazdasági és szociális feszültséget szül, így a fejlődés gátja is lehet. A világ legkevésbé kiegyenlített városai Dél-Afrikában vannak csekély számú tehetős, főleg fehér lakossággal és óriási fekete szegénynegyedekkel. Alulról nézve az egyenlőségi listát a városok így következnek: Johannesburg, East London, Bloemfontein, Pretoria. Az Egyesült Államokban sem sokkal jobb a helyzet, New York, Chicago vagy Washington négernegyedei külön városokat alkotnak az óriásokban, annak ellenére, hogy a hivatalos politika rég leszámolt a fajgyűlölettel.
A latin-amerikai, afrikai és ázsiai megarégiók óriásai jóval kiegyenlítettebbek, mivel általában rossz az infrastruktúra, nincs csatornázás, a gazdagok is csak kevéssel élnek jobban az elesetteknél. A leginkább kiegyenlített városok az elképesztő népsűrűségű Bangladesben – a hazánknál másfélszer nagyobb országban 162 millió ember él – találhatók, Dakka és Chittagong várhatóan nem a társadalmi feszültségek miatt robban majd, ha erre kerül a sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.