Hősök és nemesek

Bánó Attila író az utóbbi esztendőkben egymás után jelentette meg a magyarság történelmi múltjának titkait feltáró könyveit. A Régi magyar családok – mai sorsok, a Magyar titkok nyomában, a Rejtélyek a magyar múltból című köteteiben agyonhallgatott vagy helytelenül értelmezett tényekre hívta föl a figyelmet. Ezen a nyomvonalon halad frissen megjelent műve, a Magyar nemes vitézsége is.

2010. 04. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Torzított és tudománytalan képet mutatott a magyar nemességről az iskolákban 1990-ig a hivatalos marxista szellemű oktatás. Bánó Attila azoknak az embereknek is meg akarja mutatni a magyar nemesség pozitív arculatát, akik erről keveset vagy egyáltalán nem hallottak. A Magyar nemes vitézsége című könyv lexikonszerű formában valósult meg, írója az egyes személyek, nemzetségek vitézi cselekedetei alapján mutatja meg a magyar hadtörténelmet az Árpád-házi királyok uralkodásától az 1848–49-es szabadságharcig. A betűrendbe szedett nevekhez társított leírások és történelmi esszék adják a kötet zömét. A könyv csak olyan nemesek és főnemesek történetét és adatait tartalmazza, akiknek a nevéhez valamiféle hadi cselekedet fűződik. Bánó Attila a könyv előszavában hangsúlyozza, hogy nemcsak a nemesek, hanem a magyar polgárok, a parasztok is számos hőstettet hajtottak végre. Idézi Daniel Speer német muzsikust, aki a XVII. század derekán hosszabb időt töltött hazánkban, s kimondja: a magyarok inkább meghalnak, semhogy eltűrnék, hogy más nemzetek uralkodjanak rajtuk.
Azért írta meg e könyvet, felelte kérdésünkre Bánó Attila, hogy rehabilitálja a nemességet. Magyarország fennmaradása e zaklatott sorsú térségben nemzetpróbáló feladat volt. Az országot védő hadi potenciál gerincét a magyar nemesség alkotta, amely másképpen fejlődött, mint a nyugat-európai, itt jó ideig nem alakult ki az a feltétel nélküli hűbéri alávetettség, mint Európában. Nálunk vérségi alapon történt e szerveződés, a nemzetségből kihajtó családok közössége, összessége alkotta, rangjukat a családfa régisége és a hagyományok hiteles őrzése is meghatározta. Az 1222-es Aranybulla olyan jogokat és lehetőségeket adott a magyar nemességnek, amellyel társaik más országokban nem rendelkeztek. A nemes ellenállási jogot kapott a királlyal szemben abban az esetben, ha az uralkodó a nemzet érdekeivel szemben cselekedett. Mélyreható változásokat hozott a Habsburg-korszak. 1608-tól kezdve a főrendek és a köznemesség külön csoportot alkotott a törvényhozásban. A főrendek továbbra is személyesen vettek részt az országgyűléseken, a köznemesség viszont már csak a választott követei útján. A másik fordulópont az 1687-es esztendőben történt, amikor a pozsonyi országgyűlésen, súlyos fenyegetettség hatására a magyar nemesség – úgymond – önként lemondott az Aranybullában kapott ellenállási jogáról. Egyidejűleg elismerték a Habsburgok örökös fiúági örökösödését is, magyarán: lemondtak a szabad királyválasztás jogáról. Látszólag önként, de abban az évben, amikor Antonio Caraffa tábornok Eperjesen kínoztatta és kivégeztette azokat a protestáns, főként evangélikus urakat, akiktől volt mit elrabolni.
Bánó Attila úgy érzi, hogy a nemesség újabb kori sorsát soha nem tárgyaltuk ki kellőképpen. Ma is életben van az 1947-es IV. törvény, amelyik kimondja a magyar nemesi címek, címerek, előnevek használatának eltörlését. A nemesi rangok, címek királyi adományozása 1918-tól megszűnt, de 1947-ig lehetett őket használni. Ezt a réteget vagyonától, lakóhelyétől is megfosztotta a kommunista hatalom. A Gulag-rendszer mintájára kitelepítették, gyerekeik iskoláztatását akadályozták, perifériára szorították, tönkretették, összességében a második világháború után főbűnösnek kiáltották ki őket az ország tragikus helyzetéért, figyelmen kívül hagyva azt is, hogy 1918-tól kezdve a XX. században a nemesség mint rend már nem volt hatalmi tényező, s a régi formában már nem is létezett. Sőt, 1848-ban a magyar nemesek önként mondtak le előjogaikról, vállalva, hogy legyen közadózás, népképviseleti országgyűlés.
Mindezek után Bánó Attila úgy véli, hogy legalább az erkölcsi rehabilitáció megilletné a magyar nemességet, már csak azért is, mert vannak olyan családok, amelyek őrzik ezeket a hagyományokat. A hagyományőrzés és a múlt ismerete fontos a jövő szempontjából, és a nemzet újra magára találásának egyik alapköve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.