Ifjú szívekben élő tanár és irodalmár

Irodalomtörténész, italianista, egyetemi tanár, író, az olasz kultúra lovagja cím büszke hordozója Madarász Imre, akit szerzői esten látott vendégül szerdán az Erzsébetvárosi Közösségi Ház. Az életművet Baranyi Ferenc Kossuth-díjas költő, műfordító méltatta, közreműködött Kaiser László költő, a Hungarovox Kiadó vezetője és Geröly Tibor, a Művészet és barátai című folyóirat főszerkesztője.

2010. 04. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aki járt már Madarász Imre professzornál, tudja, hogy az idén május 1-jén negyvennyolcadik születésnapját ünneplő irodalomtörténész a szó szoros értelmében egy könyvtárban lakik, amelyben mintegy tizenhatezres példányszámban sorakoznak fel elsősorban a magyar és az olasz irodalom klasszikus és mai szerzői, s a világirodalom számos alkotása, egy olyan univerzumot alkotva, amelynek középpontjában a klasszikussá nemesedő irodalmi, művészeti értékek állnak.
Madarász Imre életét három szentség tölti be teljesen: a könyvírás, az olvasás és a tanítás. Ennek eredménye huszonhat önálló kötet, közöttük az életmű mágneses erőközpontja a Vittorio Alfieri életműve – felvilágosodás és Risorgimento, klasszicizmus és romantika között című több mint ötszáz oldalas, regényszerűen izgalmas nagymonográfia.
Neki köszönhetjük, hogy az olasz irodalom Dante Alighierihez mérhető kiemelkedő képviselője, Magyarországon is újra kezd legalább szakmai körökben ismertté válni. Legismertebb kötete mégis a hat kiadást megért, az egyetemisták és a szakemberek által öszszegző és hiánypótló munkaként forgatott Az olasz irodalom története című nagyszerű könyv, amely Szerb Antal magyar és világirodalom-történetéhez hasonlítható, hiszen Madarász Imre az eszmetörténészekhez, Szerb Antalhoz, Halász Gáborhoz, Hamvas Bélához hasonlóan a lebilincselően olvasmányos stílust ötvözi a szakszerűséggel.
A professzor, aki sokáig élt Milánóban, s aki 1993-ban egyedül szervezte meg a Debreceni Egyetemen az olasz tanszéket, korunk három rákfenéjének a pártállamból átörökített szakmai élet feudális hierarchiáját, a teljesítmény nélkül ma is megszerezhető tudományos címek hordozóinak nagyképűségét, s a tanári munka lekicsinylését tartja – nagy tisztelettel adózva a kivételeknek. Könyveiben példát mutatva ír elfogulatlan, az értékeket és a hiányosságokat is megmutató tanulmányokat például Collodiról, a Pinocchio írójáról. Antiretró című, heves vitát is kiváltó kötetében fájdalmasan pontos esszéket adott közre népszerű és csekély irodalmi értékeket képviselő magyar szocialista lektűrírókról, s szembenézett a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas évek hamis bálványaival, agyonsztárolt középszerű írókkal és filozófusokkal is.
Éppen ez az egyik fő oka annak, hogy a szakma bizonyos köreiben nem igazán népszerű. Ám a legutóbbi szerzői esten szép számban megjelenő diákok tetszésnyilvánítása bizonyította, hogy ifjú szívekben annál intenzívebben él Madarász Imre, az olasz kultúra lovagja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.