Kaposvári hatalomátmentés?

Új gazdasági főigazgatót választ a súlyos anyagi gondokkal küzdő Kaposvári Egyetem. A pályázatot már kiírták, pedig egyelőre az sem dőlt el, ki lesz az intézmény új rektora. Belső körök szerint a jelenlegi vezetés azért siet a lebonyolítással, mert még az új oktatási miniszter hivatalba lépése előtt szeretnék kinevezni a következő négy évre a gazdasági vezetőt. A posztra legesélyesebb személy a jelenlegi főigazgató, Győrfi István, aki az MSZMP egészségügyiminiszter-helyettese volt, majd Gyurcsány Ferenc megkerülhetetlen embere lett. Győrfi irányítása alatt a csőd szélére került az egyetem.

2010. 04. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pályázatot írt ki az intézmény gazdasági főigazgatói posztjára a Kaposvári Egyetem, a tisztségre csupán április 25-ig lehet pályázni, és az új vezető május 16-án már munkába is áll. A beérkező pályázatokat az egyetem szenátusa rangsorolja, az új főigazgatót a rektor javaslatára az oktatási miniszter nevezi ki.
Az egyetem berkein belül sokan politikai megfontolást sejtenek amögött, hogy a pályázatot még sebtében a kormányváltás előtt kiírta a Hiller István vezette Oktatási és Kulturális Minisztérium. Mint ismert, Babinszky László jelenlegi rektor nemrég elbukott az újraválasztásáért folytatott küzdelemben, ezért egyelőre azt sem tudni, hogy júliustól ki vezeti majd az egyetemet. A célszerű az lenne, ha csak az új rektor kinevezése után választanának új gazdasági főigazgatót, hiszen a csődközelben lévő egyetem elemi érdeke az, hogy az intézményi és a gazdasági vezető együttműködve dolgozzon a működési gondok leküzdésén.


Még Hiller szignózhat
Úgy tűnik azonban, hogy a jelenlegi minisztériumi és egyetemi vezetés másképpen gondolkodik: úgy tudjuk, azért ilyen sürgős a pályázat lebonyolítása, mert a cél a jelenlegi gazdasági főigazgató, a pártállami múlttal rendelkező Győrfi István hatalmának átmentése a következő négy évre.
Az egyetemen belül a jelenlegi rektor, a szocialista háttértámogatással bíró Babinszky jobbkezének számító Győrfi István öt éve tölti be az intézmény gazdasági főigazgatói posztját. Úgy tudjuk, most újra pályázik. Győrfinek komoly pártállami, illetve szocialista kormányzati múltja van. Sokan attól tartanak, hogy megalakulása esetén a Fidesz-kormány oktatási minisztere nem őt nevezné ki a posztra. A pályázat gyors lebonyolításával azonban elérhetik, hogy még Hiller István írja alá a kinevezést. Győrfit egyébként nem szocialista múltja teheti alkalmatlanná a posztra, hanem az, hogy ötéves irányítása alatt a csőd szélére került az egyetem, ráadásul regnálása alatt több zavaros ügy is borzolta a kedélyeket.

Megkerülhetetlen
Győrfi már a rendszerváltozás előtt is politizált: a pártállam egészségügyiminiszter-helyettese volt. A Horn-kormányban kapott újra magas megbízást, Medgyessy Péter pénzügyminisztersége idején miniszteri biztosként dolgozott, ő dolgozta ki a nyugdíjreformot. A polgári kormány idején nem kapott zsíros állami állást, így kénytelen volt az üzleti szférában szerepet vállalni. A szocialista holdudvar alapembere hamar megtalálta a számításait, és nem is akárhol: a Gyurcsány Ferenc érdekeltségébe tartozó Perfekt Rt.-nek lett az igazgatósági tagja. A munka során ismeretséget kötött a szintén IT-tag Szilvásy György későbbi kancelláriaminiszterrel. A 2002-es szocialista választási győzelem után újra politikai pozícióba került: 2002 és 2004 között a Medgyessy-kormányban az egészségügy reformját kidolgozó kormánybiztos lett. Rengeteg pénzt költött el elemzésekre és tanulmányokra, a nagy reformtervből azonban semmi nem valósult meg. Gyurcsány Ferenc miniszterelnöksége idején Győrfi az Állami Egészségügyi Központ (ÁEK) létrehozását felügyelő, vagyis a kórházösszevonásokat lebonyolító miniszteri biztos lett. A intézményt ekkor a korábbi kancellária- és titkosszolgálati miniszter, Szilvásy György testvére, István vezette. Győrfi és Szilvásy György ekkor már jól ismerték egymást, hiszen – mint említettük – korábban kollégák voltak a Gyurcsány érdekeltségébe tartozó Perfekt Zrt.-nél. Győrfi baloldali holdudvarhoz tartozását jól mutatja, hogy a Heti Válasz című lap tényfeltáró írásában Gyurcsány Ferenc ötven megkerülhetetlen embere közé sorolta.

Botránykrónika
Győrfi 2005-ben nyerte el öt évre a Kaposvári Egyetem gazdasági főigazgatói székét. Információink szerint az első két évben még viszonylag rendben mentek irányítása alatt a dolgok. A problémák akkor kezdődtek, amikor Győrfi az ÁEK-t felügyelő kormánybiztos lett, ettől kezdve ugyanis csak két-három napot töltött a somogyi megyeszékhelyen. Az intézmény hallgatói létszáma esett, a megfelelő gazdasági intézkedések azonban nem születtek meg. Sokan Győrfi egyéb elfoglaltságainak tudják be azt az óriási blamát is, amikor tavaly rosszul számították ki a hallgatók ösztöndíját, és a diákok hónapokon keresztül csak járandóságuk töredékét kapták meg. A súlyos hiba a diákok egy részének komoly megélhetési problémákat okozott. Az egyetem hónapokon keresztül mindössze havi 3100 forintot folyósított a hallgatóknak, miközben a törvényi minimum 3500 forint. Az ösztöndíjak kiszámolásánál nemcsak a jogszabályi előírásokat, de a tanulmányi eredményeket sem vették figyelembe, a jó átlag ugyanis nagyságrendekkel növeli a járandóság összegét. Az egyetem hónapokon keresztül azt állította, hogy nem hibáztak, és csak akkor számolták újra az összegeket, amikor a károsult diákok elkeseredésükben a nyilvánossághoz fordultak, és az Oktatási Hivatal is vizsgálatot helyezett kilátásba az ügyben.
Ennél is nagyobb botrány fűződik Győrfi nevéhez az egyetemi klub üzemeltetésével kapcsolatos botrányos szerződés miatt. Győrfiék 2006-ban írtak ki pályázatot a klub működtetésére, majd szerződést kötöttek a nyertesnek kihirdetett Vitamol Kft.-vel. A cégtől azt kérték, hogy újítsa fel a balesetveszélyessé vált Agragon Klubot, cserébe a felújítási költséget levonják a bérleti díjból. A Győrfi által jegyzett szerződésben az egyetem gyanúsan alacsony, együttesen havi nettó 150 ezer forintot (szünidőben 75 ezer forintot) kért a 224 négyzetméteres, rendezvények megtartására, diszkó üzemeltetésére alkalmas egyetemi klub, valamint a 136 négyzetméteres élelmiszerüzlet üzemeltetéséért. Az alacsony bérleti díj miatt a felújítási költségek levonására vonatkozó kitétel már ekkor abszurdnak tűnt, hiszen a bérleti szerződés csak öt évre szólt. 2008-ban aztán Győrfi módosította a szerződést: az egyetem részéről a gazdasági igazgató egyoldalúan elismerte, hogy a Vitamol Kft. 40 millió forintot (!) költött a klub felújítására, ezért az ötéves bérleti szerződést húsz évre meg kell hosszabbítani, hogy a beruházás a bérlőnek megtérüljön. Egyetemi informátorunk szerint az ügylet a hivatalos közbeszerzési eljárás elkerülésére irányult, hiszen negyvenmillió forintos költség esetén ilyet kötelező lett volna lebonyolítani. A közbeszerzés vélhetőleg megakadályozta volna, hogy a Vitamol ennyire áron alul kapja meg a klub és az üzlet üzemeltetési jogát. Informátoraink szerint ráadásul a klub üzemeltetője fekete- beruházást is végrehajtott, az épület tetejére ugyanis magánhotelt épített, és ezt a mai napig működteti az intézmény területén. A klub egyébként méregdrágán árul mindent, ezért a hallgatók jelentős része bojkottálja a Győrfi által helyzetbe hozott Vitamol Kft. szolgáltatásait.

Több száz milliós a hiány
A botrányos ügyek azonban csak a jéghegy csúcsai. Mint arról beszámoltunk, Győrfi a Rektori Tanácsnak írt előterjesztésében elismerte, hogy az egyetem komoly gondokkal küzd. Győrfi szerint az idei költségvetés tervezése során kiderült, hogy hozzávetőleg 396 millió forint hiány várható erre az évre. Mivel negatív összegű költségvetés nem készíthető, ezért az intézmény likviditásának megőrzése érdekében rendkívüli intézkedési tervre van szükség. A dokumentum szerint az egyetemnek a hallgatói létszámcsökkenés miatt 110 millió forintot kell visszafizetnie
az oktatási tárcának. Győrfi azonnal végrehajtandó intézkedésként az eddigi maradványok ötvenszázalékos zárolását írja elő. Minden egységnek takarékossági programot kell kidolgoznia, amelyben csökkentik a közüzemi költségeket, felmérik a létszám-leépítési lehetőségeket. Felülvizsgálnak minden szerződést, csökkentik a reprezentációs kiadásokat. Az ÁTK-nál és a központi egységeknél létszám- és bérstopot kell elrendelni, és a megüresedett álláshelyeket is csak a rektor engedélyével lehet betölteni.
Az azonnali intézkedések végrehajtása után következik a megszorítások második, még keményebb hulláma. Felülvizsgálják az óraadói szerződéseket, megemelik a tanárok kötelező óraszámát. Leállítják az eszközbeszerzéseket, a felújításokat és a beruházásokat. Csökkentik az egyetem épülethasználatát. „Befizetési” kötelezettséget írnak elő egyes szervezeti egységeknek, és csak olyan szállítóval lehet majd szerződést kötni, amely elfogadja, hogy az egyetem 30 napnál hosszabb idő után fizet a szolgáltatásért.

Időben eldönti
Kérdésünkre Győrfi nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy a következő négy évre is megpályázza a gazdasági főigazgatói posztot. Azt írta, hogy majd „időben eldönti”, pályázik-e. Az oktatási tárca megerősítette, hogy amennyiben a rektor még Hiller István minisztersége idején tesz javaslatot a főigazgató személyére, akkor a tárcavezető kinevezi őt. Azt írják: a pályázatok elbírálásának elveit és rendjét az intézményi szervezeti és működési szabályzat határozza meg. A gazdasági vezetőt a rektor javaslatára bízza meg a fenntartói irányításból eredő jogokat gyakorló miniszter. Leszögezik: függetlenül attól, hogy ki lesz a miniszter, ha jogszabálysértés nem történik, a tárcavezető a kinevezési jogot gyakorolja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.