Peter Weidhaas, a frankfurti könyvvásár igazgatója és Bart István, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének elnöke a budapesti nemzetközi könyvfesztivál megvalósulásának első stációjaként 1992 tavaszán írta alá a megállapodást a magyar könyvipar és a könyvszakma legnagyobb szabású seregszemléjéről a budapesti Goethe Intézetben. A várható sikerre garanciát adott a nyár elejei ünnepi könyvhét, amelynek főszereplői a magyar írók és a magyar irodalom. Az Első Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál, 1994 óta meghonosodott hazánkban ez a seregszemle is, amelynek középpontjában a könyvkiadók állnak.
Az is kialakult, hogy a fesztivál azon a hétvégén kezdődik, amely a legközelebb van április 23-hoz, a könyv és a szerzői jog világnapjához. Idén, április 23-a szerencsés módon az április 22-től 25-ig tartó fesztivál első, pénteki teljes napjára esik. A három és fél napos fesztiválon négyszázötven Kárpát-medencei magyar szerző vesz részt. Huszonöt ország négyszázötven alkotója, ötvenezer kötet és háromszázhetven program várja a közönséget. Az április 22-i, csütörtöki megnyitóünnepen a díszvendég, Amos Oz izraeli író veszi át a Budapest Nagydíjat a Millenáris Teátrumban a délután háromtól hatig tartó ünnepen, ahol a nézők pódiumbeszélgetésen találkozhatnak először a jeles alkotóval. Az Európa Könyvkiadó sátránál dedikálja az író a magyarul frissen megjelent Rímek életre-halálra című könyvét, de bizonyára kapható lesz Amos Oz kilenc magyarul megjelent kötetéből, az 1985-ös Miháel, Miháeltől a 2007-ben lefordított Hogyan gyógyítsuk a fanatikust című könyvig minden elérhető mű. Az izraeli könyvpavilonban százötven újdonság kapható. A belépőjegy mindössze hatszáz forint, amely levásárolható bármely magyar sátornál.
Immár patinás, hagyományos rendezvénnyé vált az Első könyvesek fesztiválja, valamint a záróműsor, a születésnapi szalon, amelyen köszöntik többek között a hatvanéves Kulcsár Szabó Ernőt, a hatvanöt éves Szörényi Lászlót, a hetvenéves Fábián Lászlót és Tamás Menyhértet, a hetvenöt éves Taxner Tóth Ernőt és Ferdinandy Györgyöt, a nyolcvanéves Csoóri Sándort, Dobos Lászlót, a nyolcvanöt éves Nemeskürty Istvánt.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk